TVN24 | Polska

Banaś chce, aby premier częściowo uchylił rozporządzenie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Marian Banaś chce interwencji premiera w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Marian Banaś chce interwencji premiera w sprawie Funduszu Sprawiedliwości TVN24
wideo 2/2
Marian Banaś chce, aby premier uchylił rozporządzenie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Prezes NIK Marian Banaś zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten - zgodnie ze swoimi kompetencjami - zwrócił się do Rady Ministrów z wnioskiem o częściowe uchylenie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pod koniec września NIK publicznie przedstawiła wyniki kontroli dotyczącej funduszu. Według niej łączna wartość "środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie wyniosła ponad 280 milionów złotych". Złożyła pięć zawiadomień do prokuratury, m.in. o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Prezes NIK Marian Banaś zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o zastosowanie trybu z art. 149 ust. 2 zd. 2 Konstytucji RP - celem uchylenia rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości" - czytamy na profilu NIK na Twitterze.

Cytowany we wpisie przepis mówi o tym, że "Rada Ministrów, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może uchylić rozporządzenie lub zarządzenie ministra".

Jak czytamy we wniosku, prezes NIK chce uchylenia rozporządzenia ministra sprawiedliwości z września 2017 roku, na podstawie którego ustanowiono Fundusz Sprawiedliwości, "w zakresie obejmującym § 11, § 20 ust.2 oraz § 22 ust.2 tego rozporządzenia".

Paragraf 11 tego rozporządzenia mówi o tym, że "w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie umowy na powierzenie zadania nieobjętego programem lub naborem wniosków".

Paragraf 20 ust.2, znajdujący się w rozdziale o przebiegu konkursu ofert, brzmi, że "dysponent może unieważnić konkurs ofert z innych przyczyn".

Za kolei paragraf 22 ust.2 brzmi: "dysponent niezwłocznie podejmuje decyzję w przedmiocie przyznania dotacji i zamieszcza ogłoszenie o wynikach konkursu ofert w Biuletynie Informacji Publicznej. Dysponent może odmówić przyznania dotacji lub zmienić kwotę dotacji zaproponowaną przez komisję".

NIK: ponad 280 milionów złotych "wydatkowanych niecelowo i niegospodarnie"

Pod koniec września NIK przedstawiła wyniki kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości, który podlega ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Według niej łączna wartość "środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie wyniosła ponad 280 milionów złotych". NIK złożyła pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.

Prezes NIK zwrócił się też do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności rozporządzenia ws. funduszu. O rezultacie kontroli poinformowano też m.in. prezydenta, premiera i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa CBA.

Sprawiedliwość funduszu. Zobacz materiał "Czarno na białym" w TVN24 GO

Marian Banaś o kontroli w Funduszu Sprawiedliwości
Marian Banaś o kontroli w Funduszu Sprawiedliwości (wideo z 8 października)TVN24

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości