TVN24 | Polska

Dziennikarze dopytywali Suskiego o jego wizytę w KRRiT. "Spieszę się do Sejmu"

TVN24 | Polska

Autor:
ads,
akw//now
Źródło:
TVN24
Marek Suski był w siedzibie KRRiT. W jakim celu? Poseł nie odpowiadał na pytaniaTVN24
wideo 2/23
TVN24Czy Marek Suski był w siedzibie KRRiT? "Byłem". Poseł dopytywany, czy uczestniczył w posiedzeniu

Marek Suski był w czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Po wyjściu z siedziby KRRiT nie chciał rozmawiać z dziennikarzami o tym, czego dotyczyła jego wizyta. Suski jest przedstawicielem wnioskodawców ustawy anty-TVN autorstwa posłów PiS. Szef KRRiT Witold Kołodziejski przekazał, że Suski rozmawiał o "trybie i terminach prac legislacyjnych".

Marek Suski był w KRRiT w czwartek po południu. Dziennikarze próbowali rozmawiać z posłem Prawa i Sprawiedliwości, kiedy ten wyszedł z budynku Rady i wsiadał do swojego samochodu. - Spieszę się do Sejmu - powiedział.

Pytany, co robił w Radzie, odparł: - Byłem.

Dziennikarze dopytywali, czy brał udział w posiedzeniu Rady i czy rozmawiał z jej członkami na temat koncesji dla TVN24 i ustawy anty-TVN. - Nie - odpowiedział. - Na razie - pożegnał reporterów i odjechał.

Reporterka TVN24 później w Sejmie próbowała zapytać Suskiego o sprawę koncesji dla TVN24. Pytania pozostały bez odpowiedzi.

Marek Suski pytany w Sejmie o lex TVNTVN24

Szef KRRiT: chodziło o tryb i terminy prac legislacyjnych

O wizytę posła PiS Marka Suskiego pytany był tego samego dnia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Odpowiedział, że Suski spotkał się z członkiem KRRiT Elżbietą Więcławską-Sauk. - Z nami się nie spotykał. Z tego, co pani Sauk mówiła, chodziło o tryb i terminy prac legislacyjnych. Ma to dla nas duże znaczenie, ponieważ przepisy przejściowe, które zaproponowaliśmy, mają swoje określone vacatio legis. Poprawki skierujemy jutro do marszałek [Elżbiety Witek - red.] - wyjaśniał. 

Więcławska-Sauk do KRRiT została powołana przez Sejm w 2016 roku. Wcześniej, w 2001 roku została wybrana do Sejmu z list PiS, a w 2005 roku została wybrana do Senatu z list PiS.

W środę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i wicemarszałkowi Ryszardowi Terleckiemu uwagi do zgłoszonego przez posłów PiS projektu ustawy anty-TVN. Zwrócono tam uwagę "na potrzebę doprecyzowania przepisów przejściowych, dotyczących rozpoczętych postępowań koncesyjnych".

Kołodziejski: Suski w KRRiT spotkał się z Elżbietą Więcławską-Sauk. Chodziło o tryb i terminy prac legislacyjnychTVN24

Koncesja TVN24 wciąż nieprzedłużona

TVN24 wciąż czeka na rozpatrzenie przez KRRiT wniosku o przedłużenie koncesji na nadawanie. Odpowiedni wniosek został złożony 17 miesięcy temu. Prawne ekspertyzy jednoznacznie wskazują, że koncesja TVN24 powinna zostać przedłużona. Co więcej, KRRiT wydała już koncesje dla trzech kanałów TVN w obecnych warunkach właścicielskich.

Janusz Kawecki, członek KRRiT, powiedział, że "spodziewa się" głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 na czwartkowym posiedzeniu Rady - podał Presserwis.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kiedy KRRiT zajmie się koncesją dla TVN24? Relacja reporteraTVN24

Ustawa anty-TVN

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu.

W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. Jak przekazał w środę wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki, Sejm zajmie się tą ustawą "raczej na posiedzeniu 11 sierpnia".

Krytycznie ustawę anty-TVN oceniły organizacje społeczne, broniące praw człowieka, dziennikarskie i biznesowe. Zwracają one uwagę na fakt, że niezależne media stanowią jeden z filarów demokracji, a ponadto - z punktu widzenia gospodarczego - planowane zmiany w prawie medialnym źle wpłyną na perspektywę angażowania się zagranicznych inwestorów w Polsce.

Autor:ads, akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24