TVN24 | Polska

Polski kandydat do Trybunału Obrachunkowego z negatywną opinią Parlamentu Europejskiego

TVN24 | Polska

Autor:
mart
Źródło:
TVN24
"Pan prezes normalnie współpracuje"
"Pan prezes normalnie współpracuje"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Pan prezes normalnie współpracuje"

Polski kandydat do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Marek Opioła dostał negatywną opinię Parlamentu Europejskiego. Posłowie zagłosowali za odrzuceniem kandydata zgłoszonego przez polski rząd we wtorek. Opioła to wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli i były poseł PiS.

Opioła został nominowany przez Polskę na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. 7 grudnia po wysłuchaniu Komisja Kontroli Budżetowej PE zarekomendowała odrzucenie jego kandydatury stosunkiem głosów 23 do 7.

We wtorkowym głosowaniu tajnym Parlament Europejski negatywną opinię wydał 536 głosami do 156, przy 3 wstrzymujących się od głosu

Miejsce dla Polski w Trybunale Obrachunkowym jest puste od ponad roku, gdy unijnym komisarzem został Janusz Wojciechowski, który wtedy przestał być audytorem. W poniedziałek wieczorem w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie polskiego kandydata do Trybunału. Jest nim Marek Opioła, wiceprezes NIK, wcześniej poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nie tylko Opioła

Decyzja europarlamentu to jedynie rekomendacja, decyzję podejmują i tak rządy państw Unii Europejskiej. Już w 2016 roku została podjęta decyzja o wyborze Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, mimo że ten też otrzymał negatywną rekomendację parlamentu.

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, dysponującą unijnymi środkami.

Autor:mart

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości