TVN24 | Polska

Porozumienie ma kandydata na RPO. Grabiec: podejdziemy do tego z uwagą

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Bodnar do Witek: odpowiedzialność za wybór nowego RPO spoczywa też na pani marszałek
Bodnar do Witek: odpowiedzialność za wybór nowego RPO spoczywa też na pani marszałekTVN24
wideo 2/4
TVN24Bodnar do Witek: odpowiedzialność za wybór nowego RPO spoczywa też na pani marszałek

Profesor Marek Konopczyński otrzymał rekomendację Porozumienia na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiadomo, jak na tę kandydaturę zareagują pozostali koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy. - wiadomo natomiast, że propozycja Porozumienia spotkała się z zainteresowaniem Koalicji Obywatelskiej. - Jego dokonania zawodowe są naprawdę znaczące, podejdziemy do niej z pełną uwagą - zapowiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

"Prof. Marek Konopczyński kandydatem Porozumienia Jarosława Gowina na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich" – napisał na Twitterze wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Do tej propozycji odniósł się rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. - Ostateczną decyzję w sprawie podejmie kolegium klubu, ale wydaje się, że ta kandydatura jest interesująca, dokonania zawodowe są naprawdę znaczące, więc podejdziemy do niej z pełną uwagą - zapowiedział polityk.

Profesor, pedagog, specjalista resocjalizacji

W ubiegłym roku prof. Marek Konopczyński został zgłoszony przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej jako kandydat do państwowej komisji ds. przypadków pedofilii.

Marek Konopczyński to pedagog, specjalista resocjalizacji oraz profesor nauk społecznych. Jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, a także kierownikiem Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz przewodniczącym rady Fundacji Ochrony Zdrowia Inwalidów.

W latach 90. był dyrektorem departamentu opieki, wychowania i kultury fizycznej w MEN, a w latach 1998-2000 szefem gabinetu politycznego Janusza Steinhoffa - ówczesnego wicepremiera i ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Konopczyński jest autorem siedmiu monografii naukowych, ponad 100 artykułów i rozpraw w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych oraz redaktorem naukowym 11 książek, w tym książki "Metody twórczej resocjalizacji" oraz podręcznika "Pedagogika resocjalizacyjna - w stronę działań kreujących".

Jest autorem koncepcji twórczej resocjalizacji, wdrażanej w placówkach wychowawczych, resocjalizacyjnych i penitencjarnych. Za swoją działalność został odznaczony m.in. medalami: "Komisji Edukacji Narodowej", "Milito Pro Christo", "Infantis Dignitatis Defensori" Rzecznika Praw Dziecka.

Brak porozumienia ws. nowego RPO

Do czwartku marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Parlament już czterokrotnie bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu.

Za trzecim razem Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Zgodnie z konstytucją Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Sejm zwykłą większością głosów. Musi jednak uzyskać zgodę Senatu, w którym również głosowanie przeprowadzane jest zwykłą większością.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości