TVN24 | Polska

Marek Belka o stosunku PiS do Unii Europejskiej i ewentualnej zmianie konstytucji

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Belka o propozycji zmiany w konstytucji
Belka o propozycji zmiany w konstytucjiTVN24
wideo 2/8
TVN24Belka o propozycji zmiany w konstytucji

Marek Belka w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 mówił o stosunku rządzących do Unii Europejskiej i zaproponowanej przez Donalda Tuska zmianie konstytucji. - Na krótką metę to dla opozycji obciążająca, trudna decyzja, ale to na pewno jest w interesie Polski - stwierdził europoseł, były premier. - Trudno powiedzieć, co jest u Kaczyńskiego za kołnierzem. Myślę, że on Unii Europejskiej nie kocha, bardziej kocha władzę - dodał.

Podczas sobotniej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólną zmianę artykułu 90. konstytucji i dodanie zapisu, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich. Miałoby to - uzasadniał Tusk - "pozwolić uniknąć ryzyka, że w nocy wyprowadzi się Polskę z Unii".

Uchwałę w sprawie wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 był Marek Belka, europoseł, były premier, były szef Narodowego Banku Polskiego.

- Opozycja, a konkretnie Donald Tusk, wyżej stawia długofalowy interes Polski niż interes swojej partii czy opozycji. W interesie opozycji byłoby grillować PiS w sprawie ewentualnego polexitu, bo działania PiS idą jednoznacznie w tym kierunku - ocenił.

Marek Belka: PiS jest mistrzem w wytwarzaniu atmosfery kryzysu

Jego zdaniem "na krótką metę to dla opozycji obciążająca, trudna decyzja, ale to na pewno jest w interesie Polski". - PiS mówi, że oczywiście kochamy bycie w Unii, ale nie w takiej, jaka jest obecnie. Takiej, jaką oni sobie wymarzyli, nigdy nie było i nigdy nie będzie. To taka figura retoryczna, by omamić wyborców - powiedział Belka.

Jak mówił, "PiS jest mistrzem w wytwarzaniu atmosfery kryzysu i mobilizowaniu niezdecydowanego elektoratu na swoją korzyść". 

- Trudno powiedzieć, co jest u Kaczyńskiego za kołnierzem. Myślę, że on Unii Europejskiej nie kocha, bardziej kocha władzę - stwierdził gość "Rozmowy Piaseckiego".

Belka: korzyści z bycia w Unii Europejskiej to przede wszystkim korzyści cywilizacyjne

Były premier podkreślał, że "największe korzyści z bycia w Unii Europejskiej to przede wszystkim korzyści cywilizacyjne". - My przyjmujemy, jesteśmy zmuszani w najlepszym tego słowa znaczeniu, do przyjmowania standardów zachodnich, do których zawsze aspirowaliśmy - wyjaśniał.

Z drugiej strony - dodał - "ekonomiczną korzyścią jest uczestnictwo we wspólnym rynku, co jest wielokrotnie ważniejsze niż pieniądze unijne, które też są ważne". - My sobie nie zdajemy sprawy, że bez rynku unijnego jako gospodarka w najlepszym wypadku byśmy byli w stagnacji, a być może w wielkim kryzysie - powiedział.

Belka powiedział, że "wierzy w to, że do Polski przypłyną" unijne pieniądze z Funduszu Odbudowy. Przyznał jednak, że "jest sobie w stanie wyobrazić", że Polska jednak nie dostanie tych środków.

- Potrzebne są gesty, ale muszą za nimi iść działania. Najprostsza rzecz to wycofać nieszczęsny wniosek rządu do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie pierwszeństwa konstytucji nad prawem europejskim. To jest bzdura - ocenił.

Zwłoki trzech osób przy granicy. Belka: odpowiedzialność spada na Łukaszenkę

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób.

Belka powiedział, że w tej sprawie "pełna odpowiedzialność spada na Alaksandra Łukaszenkę", prezydenta Białorusi. - Natomiast przypadkowo staliśmy się także we własnych oczach wspólnikami w tej zbrodni. Ci ludzie umierają - dodał.

Zdaniem gościa "Rozmowy Piaseckiego" "to jest paskudne moralnie", ale - jak zaznaczył - sam "miałby duże wahania, by kamieniami rzucać w państwo polskie". - Pewnie można było przy minimum empatii tym ludziom pomóc. Granica i tak jest nieszczelna, i tak przyjmujemy znacznie więcej uchodźców - stwierdził były premier.

Mówił też, że "cieniem kładzie się na polityce polskiego państwa, że próbuje się tworzyć atmosferę wielkiego kryzysu, stan wyjątkowy, atmosferę jak przed wojną".

Zwłoki trzech osób przy granicy. Belka: odpowiedzialność spada na Łukaszenkę
Zwłoki trzech osób przy granicy. Belka: odpowiedzialność spada na ŁukaszenkęTVN24

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości