Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Marcin Romanowski
Głosowanie w sprawie immunitetu Marcina Romanowskiego na następnym posiedzeniu Sejmu
Źródło: Maciej Knapik/Fakty TVN

W piątek rano Sejm będzie głosował nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej, na czwartek wieczór, przewidziana jest debata w tej sprawie na sali plenarnej - ustalił reporter "Faktów" TVN Michał Tracz-Koszela. Tę informację potwierdziła później wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

- Sejm zajmie się wnioskiem w czwartek w godzinach wieczornych, a głosowanie przewidziane jest w piątek w bloku głosowań - przekazała "Faktom" TVN Monika Wielichowska. Wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadał, że wniosek będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu.

3 lipca wniosek Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Romanowskiego poparła sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych.

CZYTAJ TAKŻE: Szczegóły sterowania Funduszem, obawy o niszczenie dowodów. Co jest we wniosku w sprawie Romanowskiego

Nadzorował Fundusz Sprawiedliwości

Wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, który nadzorował Fundusz Sprawiedliwości oraz o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i aresztowanie trafił do Sejmu 19 czerwca.

Prokuratura we wniosku wskazała, że polityk "miał świadomość istnienia i funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej".

W ocenie Prokuratury Krajowej zgromadzone dowody wskazują na uzasadnione podejrzenie, że Romanowski popełnił 11 przestępstw. Kwota związana z zarzutami wobec Romanowskiego - jak podała prokuratura - wynosi ponad 112 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Prokuratura bada Fundusz Sprawiedliwości

Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty dziesięciu osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to między innymi beneficjent Funduszu Sprawiedliwości, a także byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się funduszem, którego głównym celem miała być pomoc ofiarom przestępstw.

ZOBACZ REPORTAŻ O FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

Postępowanie toczy się między innymi w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników resortu sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: