Polska

Macierewicz: będziemy wspólnie bronili cywilizacji chrześcijańskiej

Polska

[object Object]
Więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek - mówił w Warszawie prezydent USA Donald TrumpTVN24 Pomorze/ PAP
wideo 2/26

Sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat - ocenił po zakończeniu wizyty prezydenta USA w Polsce szef MON Antoni Macierewicz. Jak stwierdził, "to wspaniały dzień dla Polski i całej Europy".

- Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej, jako obrońca najbardziej głębokich, wartościowych i istotnych dla współczesnej Europy i świata wartości cywilizacyjnych - podkreślił szef MON.

- To szczególny dla Polski i całej Europy dzień. Dzień piękny, dzień wspaniały, dzień w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat - wyliczał w czwartek minister obrony Antoni Macierewicz otwierając polsko-amerykański piknik na błoniach Stadionu Narodowego.

"Słowa prezydenta oddają istotę cywilizacji chrześcijańskiej"

- Wiele przemówień słyszałem w życiu, wiele też wygłosiłem sam, ale takiego przemówienia na część cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, na część serca i duszy Europy, jak została ukazana Polska w przemówieniu prezydenta Trumpa, nie słyszałem. Ten dzień przejdzie do historii Polski - oświadczył Macierewicz.

- Słowa prezydenta Trumpa "my chcemy Boga" oddają istotę cywilizacji chrześcijańskiej, zachodniej, której będziemy wspólnie bronili. Za nią stacjonują tu żołnierze USA i NATO - podkreślił minister obrony narodowej i zaznaczył, że wizyta Trumpa to "wielki dzień dla narodu polskiego, który tak wiele poświęcił po to, żeby powstać na nowo, jako serce i dusza Europy".

Zdaniem Macierewicz słów "my chcemy Boga" wypowiedzianych przez amerykańskiego prezydenta "tak dawno, przez dziesiątki lat nie słyszeliśmy", ale "przecież powtarzaliśmy i w domowych modlitwach, i w kościele".

"To wszystko będzie wzmacniało polską armię"

- To nie jest tylko tak, że można nas stawiać do kąta. Polska jest w sercu Europy, Polska ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Międzymorza może dodać Europie nowego ducha i nowych sił - powiedział Antoni Macierewicz.

Odnosząc się do ustaleń podjętych w czasie wizyty prezydenta USA, szef MON zaznaczył, że zostały podjęte zobowiązania "niesłychanie istotne dla naszych przedsiębiorstw, dla naszego przemysłu obronnego i amerykańskiego i polskiego, ale i dla naszej armii" dotyczące nabycia zestawów obrony powietrznej Patriot i pocisków HIMARS dla polskiej artylerii rakietowej.

- To wszystko będzie wzmacniało polską armię - podkreślił.

"Przez 200 lat polscy husarze sprawiali, że nasze granice były bezpieczne"

Minister Macierewicz otworzył polsko-amerykański piknik na błoniach Stadionu Narodowego. - Obok znakomitych pojazdów, obok armatohaubic, obok najnowocześniejszych czołgów i moździerzy, będziemy mogli na tym pikniku zobaczyć najskuteczniejszą broń wszech czasów Europy: polską husarię, która przez 200 lat dominowała na polach bitewnych całej Europy - zaznaczył. - Przez 200 lat polscy husarze sprawiali, że nasze granice były bezpieczne - podkreślił szef MON.

Jak dodał, "potrafiliśmy to zrobić wtedy, potrafimy to zrobić teraz z naszym sojusznikiem amerykańskim".

Polsko-amerykański wojskowy piknik zorganizowany z okazji wizyty prezydenta USA w Polsce, pod hasłem "Zawsze blisko, #razembezpieczni", odbywa się na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie. Potrwa od godziny 15 do 20. Wstęp jest bezpłatny.

Autor: tas//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości