Poseł Krzysztof Brejza (PO) zapytał Beatę Szydło, jakie działania podjęła w związku z upublicznieniem pisma napisanego przez Andrzeja Dudę, w którym prezydent informuje o "przewlekłym" działaniu szefa MON Antoniego Macierewicza. "Pani Premier Beata Szydło przeprowadziła rozmowę z Antonim Macierewiczem" - odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W marcu i kwietniu tego roku ujawnione zostały listy, w których prezydent Andrzej Duda zwracał się do Antoniego Macierewicza, że oczekuje odpowiedzi na pisma, które wysyłał do Ministerstwa Obrony Narodowej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 roku do października 2016 roku.
"Jakie działania podjęła Pani Premier?"
Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wysłał do premier Beaty Szydło zapytanie, chcąc się dowiedzieć między innymi, "jakie działania podjęła Pani Premier w związku z wpływem pisma informującym o przewlekłym działaniu szefa MON?".
W odpowiedzi, którą dostał od Beaty Kempy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, napisano, że "w związku z pismem informującym o rzekomym przewlekłym działaniu Ministra Obrony Narodowej, Pani Premier Beata Szydło przeprowadziła rozmowę z Antonim Macierewiczem, Ministrem Obrony Narodowej".
Listy Dudy do Macierewicza
Prezydent Andrzej Duda w upublicznionych w marcu i kwietniu tego roku listach do Antoniego Macierewicza pisał między innymi, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, między innymi w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, iż oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu.
Jeden z ujawnionych wówczas listów prezydenta do Antoniego Macierewicza dotyczył wcześniejszych pism wysyłanych do MON przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 roku do października 2016 roku, na które BBN nie dostało odpowiedzi.
W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na stanowiska attaché obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Zapewnił też, że działalność wojskowych ataszatów nie została przerwana. MON podało w środę, że generał Cezary Wiśniewski objął funkcję attaché obrony przy polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.
Oczekuje przestrzegania zasady zwierzchnictwa
W końcu marca prezydent spotkał się z szefem MON, jego zastępcami i najwyższymi dowódcami. Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyły między innymi zobowiązań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii. Prezydent zapewniał, że jest zadowolony ze spotkania. Podkreślił również, że oczekuje przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za pośrednictwem ministra.
Autor: bpm//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP