Macierewicz: jesteśmy w trakcie rozmów z USA w sprawie systemu Patriot

Szef MON i ambasador USA w Skwierzynie
Szef MON i ambasador USA w Skwierzynie
Źródło: tvn24

Jednym z długofalowych celów jest trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będzie to system Patriot - powiedział mnister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wraz z ambasadorem USA w Polsce przyglądał się w Skwierzynie ćwiczeniom obrony powietrznej "Panther Assurance”.

Minister Antoni Macierewicz i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones odwiedzili polskich i amerykańskich żołnierzy ćwiczących w ramach treningu pod kryptonimem „Panther Assurance” na terenie 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie.

Negocjacje ws. systemu Patriot

- Myślę, że zarówno pan ambasador, jak i ja jesteśmy pod wrażeniem zarówno skuteczności, jak i precyzji działania rakiet Patriot i polskiego sprzętu, ale przede wszystkim współdziałania żołnierzy, szybkości przemieszania się zestawu Patriot do Polski i sprawności działania obu stron - powiedział Antoni Macierewicz na konferencji prasowej po demonstracji końcowej fazy ćwiczeń.

Dodał, że to rodzi nadzieję na dobre działanie w razie ewentualnego zagrożenia.

Podkreślił, że długofalowym celem zamierzeń jest trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił zarówno NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. - Mamy nadzieję, że być może będzie to właśnie system Patriot. Jesteśmy w trakcie rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie - stwierdził Macierewicz. - Liczymy na skuteczne negocjacje - dodał.

"Polska wspaniałym sojusznikiem"

- Cieszę się, że łącznie z ministrem Macierewiczem mieliśmy okazję przyjrzeć się wspólnym ćwiczeniom i ocenić ich zdolność do obrony powietrznej - powiedział ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Zaznaczył, że to nie pierwsze wspólne ćwiczenia. - Z przyjemnością muszę stwierdzić, że za każdym razem udaje nam się osiągnąć jakąś poprawę, również jeśli chodzi o szybkość przemieszczania zestawów Patriot na terytorium Polski wraz z amerykańskimi żołnierzami, tak aby wzmocnić ochronę przeciwlotniczą terytorium Polski - dodał.

Ambasador wyraził zadowolenie z możliwości wspólnego działania i doskonalenia współpracy.

- Cieszymy się, że Polska jest tak wspaniałym przyjacielem, sojusznikiem, który bardzo poważnie podchodzi do kwestii własnej obronności oraz do obrony całego terytorium NATO. Z tego jesteśmy bardzo dumni - podkreślił ambasador.

Ćwiczenia obrony powietrznej

"Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej. Żołnierze 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Baumholder w Niemczech Amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) doskonalą swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenują odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

W manewrach wykorzystany jest m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-125 Newa SC z pojazdami i sprzętem towarzyszącym, a także system Patriot z baterii 5-7 bAP. Ćwiczenie ma charakter defensywny i nie są prowadzone strzelania rakietowe.

„Panther Assurance” wpisuje się w realizację postanowień szczytu NATO w Newport i systematyczne wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której istotnym obszarem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Ćwiczenie zapowiada cykl intensywnych przedsięwzięć szkoleniowych w wymiarze międzynarodowym, poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24

Czytaj także: