Szumowski: jest apel, żeby lekarze wrócili do pracy w większym wymiarze godzin

[object Object]
Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem w "Faktach po faktach"Fakty po Faktach TVN24
wideo 2/20

Pracowaliśmy bardzo dużo i bardzo ciężko. To porozumienie jest pewnym otwarciem - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Komentował podpisane z lekarzami-rezydentami porozumienie. - Finanse to jest jedna rzecz, a druga rzecz to są pewne rozwiązania, które tam są. (...) Pewnie mechanizmy, które przywracają ład w systemie ochrony zdrowia - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski i lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL podpisali w czwartek porozumienie, które kończy trwające od października negocjacje. Najważniejszym punktem zawartego w czwartek kompromisu jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB do 2024 roku.

"To porozumienie jest pewnym otwarciem"

Szef resortu zdrowia pytano o to, dlaczego w przeciwieństwie do jego poprzednika Konstantego Radziwiłła, udało mu się szybko zakończyć rozmowy z lekarzami odpowiedział, że nie wie "jak wyglądały rozmowy pana ministra Radziwiłła".

- Myśmy bardzo dużo pracowali i bardzo ciężko. Na pewno pan minister Radziwiłł zrobił dobry fundament, w postaci ustawy o dojściu do 6 procent PKB. To jest jedna z takich najważniejszych ustaw w służbie zdrowia, bo wreszcie ktoś powiedział, że musimy więcej pieniędzy przeznaczyć na ochronę zdrowia - powiedział Szumowski.

Dodał, że podpisane w czwartek porozumienie nie jest jednak "tylko o pieniądzach". - To porozumienie jest pewnym otwarciem. To co podkreślali rezydenci, to co ja podkreślam: moim priorytetem jest po pierwsze dialog, po drugie dialog. Potem wszystkie inne cele, które sobie postawiłem - dodał.

- Czyli odbiurokratyzowanie służby zdrowia, zmiana systemu kształcenia, informatyzacja. To są rzeczy, które trzeba zrobić. Ale jak się nie rozmawia, jak się ich się nie dyskutuje z takim zaufaniem i życzliwością, no to nie da się pewnych rzeczy zapisać - wyjaśnił minister.

Sekretarki, które mają odciążyć lekarzy

Szumowski powiedział, że "finanse to jest jedna rzecz, a druga rzecz to są pewne rozwiązania, które tam są (w porozumieniu)". - Jak sekretarka medyczna, czy asystent medyczny. Byłem do niedawna jeszcze praktykiem, wiem jak wygląda szpital, wiem ile czasu rezydenci poświęcają na papiery - tłumaczył.

Resort zdrowia ma promować zawód sekretarki medycznej, która ma odciążyć lekarzy w biurokracji szpitalnej. - Ja bym chciał wprowadzić do wymogów kontraktowania pewną ilość sekretarek medycznych, które będą w systemie, które będą odciążały lekarzy - mówił Szumowski.

"Powinniśmy zacząć doceniać tych lekarzy, którzy chcą pracować w jednym miejscu"
"Powinniśmy zacząć doceniać tych lekarzy, którzy chcą pracować w jednym miejscu"Fakty po Faktach TVN24

- Na pewno muszą przejść szkolenie w zakresie ochrony danych osobowych, bo to są dane wrażliwe. Na pewno muszą przejść szkolenie w zakresie informatycznych systemów służby zdrowia, bo tam będą one pracować. Można to zrobić w miarę sprawnie - zapewnił minister.

Dodał, że porozumienie "wprowadza pewne mechanizmy, które przywracają ład w systemie ochrony zdrowia". - Choćby taki mechanizm, że powinniśmy zacząć doceniać tych lekarzy, którzy naprawdę chcą się poświęcić pracy w jednym miejscu, mieć trochę więcej czasu dla pacjenta, ale też nie być tak przemęczonymi - mówił Szumowski.

Nawet 10 tysięcy złotych. "To jest godziwa pensja"

- Wiem, że moi koledzy pracują bardzo ciężko, ale pracują w wielu miejscach. Ci, którzy z różnych przyczyn - czy samotne matki, które wychowują dziecko, czy osoby chore - nie mogą przejeżdżać z jednego szpitala do drugiego, nie zarabiały. One też powinny godziwie zarabiać - wyjaśnił.

Zapewnił, że jeżeli ktoś pracuje w jednym miejscu, to "dostanie podstawowej pensji 6750 złotych, plus pochodne, plus dyżury w zakresie normalnym - to wychodzi około 10 tysięcy". - Myślę, że to jest godziwa pensja. Może nie jest to wybitnie wysoka, ale to już nie jest pensja cztery, pięć tysięcy - powiedział szef resortu zdrowia.

Dodał, że w temacie wynagrodzeń rozdzielono rezydentów. - Ci, którzy pracują i się uczą przez pierwsze dwa lata - oni mają mniej. Koledzy zgodzili się w stosunku do tego, co pan minister Radziwiłł dał, żeby obniżyć tę kwotę. Na początku lekarz się uczy, ale już po dwóch latach specjalizacji może już wykonywać większość procedur, które wykonuje starszy kolega - wyjaśnił Szumowski.

- Intencja jest taka, że jeżeli kierownik specjalizacji się zgodzi, i ordynator, który odpowiada za pacjentów - to ten lekarz po dwóch latach specjalizacji mógłby już wykonywać większość procedur w systemie - dodał.

Powiedział też, że "jednocześnie lekarze-rezydenci podeszli dosyć odpowiedzialnie do tego". - Bo mogą zarobić jeszcze więcej, ale z taką zasadą, że pracują dwa lata z pięciu po zakończeniu specjalizacji w Polsce. Oni rozumieją, że mamy braki kadrowe, chcielibyśmy odwrócić ten trend wyjazdów młodych lekarzy za granicę - tłumaczył.

Apel o pracę w większym wymiarze godzin

Pytany, czy podpisane porozumienie zakończy kryzys kadrowy w szpitalach, minister powiedział, że "był apel ze strony rezydentów". - Oczywiście nikt w państwie prawa, w Polsce nie może zmusić kogoś do pracy powyżej 48 godzin, to jest przywilej każdego człowieka. Ale był apel rezydentów, i w punkcie 19. (porozumienia) jest zapisany, że zobowiązują się rezydenci do zaapelowania do lekarzy o wykonywanie pracy w zwiększonym wymiarze godzin - wyjaśnił.

- Dzisiaj rezydenci apelowali do swoich kolegów, lekarzy-specjalistów o to, że jeśli mogą, że jeśli zdrowie im na to pozwala, to żeby wrócili do pracy w większym wymiarze godzin, rozumiejąc sytuację braków kadrowych. Na pewno, tak jak wprowadzana była akcja wypowiadania klauzuli opt-out - tak jest teraz apel od tych samych ludzi, o to, żeby wracać do trybu pracy w większym wymiarze godzin - dodał.

O ewentualnym zatrudnianiu lekarzy z Ukrainy, Szumowski powiedział, że "takie pomysły krążą". - To jest taka mityczna historia. Czuję się głównie odpowiedzialny za lekarzy wykształconych w Polsce, ale oczywiście, że koledzy z Ukrainy, Białorusi pracują w naszych szpitalach i pracują bardzo dobrze. Większość z nich jest świetnie wykształcona - mówił minister.

- Nie mamy zapisów legislacyjnych, ale analizujemy systemy, które są w ościennych krajach. Zastanawiamy się, w jaki sposób dostosować nasze prawo, aby nie było: i nadmiernie liberalne, żebyśmy nie łatali dziur kolegami z zagranicy, ale ani nadmiernie restrykcyjne, żeby nie blokować pewnych ruchów naturalnych, bo część kolegów chce przyjechać pracować w Polsce, i dobrze - tłumaczył Szumowski.

Na koniec dodał, że w temacie zmniejszania kolejek do lekarzy, udało się zmniejszyć kolejki do "dwóch sztandarowych procedur". - Do operacji stawu biodrowego i do zaćmy, one zaczęły wreszcie po latach spadać. Nie potrafię podać cyfry, natomiast z wykresów, które dostaję widzę, że jest trend spadkowy. Dzięki zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia. System wymaga dostrojenia w wielu innych miejscach, jak (kolejki) do specjalisty. Tam jest obszar bardzo niedofinansowany, to chciałbym zmienić - zadeklarował.

"Jest apel o powrót do pracy w większym wymiarze godzin"
"Jest apel o powrót do pracy w większym wymiarze godzin"Fakty po Faktach TVN24

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24

Autor: mnd/AG / Źródło: Fakty po Faktach TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Faktach TVN24

Pozostałe wiadomości

"Szanujemy tajemnicę obrończą. Sprawa zostanie wyjaśniona" - napisała na X Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na zarzuty mecenasa Jacka Dubois, jednego z obrońców Janusza Palikota. Mecenas Dubois twierdzi, że prokuratura w sprawie Palikota narusza tajemnicę adwokacką.

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Obrońcy Palikota oskarżają prokuraturę. W odpowiedzi krótki komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że w przyszłym roku pojedzie do Moskwy, aby uczcić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Weźmie też udział w uroczystościach poświęconych operacji wojsk sowieckich z 1944 roku, aby "pokazać, że nie zapomina, iż wolność przyszła ze Wschodu".

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Pojedzie do Moskwy na uroczystości. "Kto mnie powstrzyma?"

Źródło:
PAP

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Trwa proces 13-latki z Walii, która w kwietniu, na przerwie w szkole, raniła nożem dwie nauczycielki i uczennicę. Jak wyznał jeden z policjantów, który był na miejscu ataku, dziewczyna miała mówić, że "zostanie celebrytką". Przyznała się do napaści na trzy osoby, ale nie do usiłowania zabójstwa.

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

13-latka zaatakowała nożem trzy osoby. Mówiła o "byciu celebrytką"

Źródło:
BBC, Guardian

Dziesięć lat temu na pokrytej wieloletnią zmarzliną Syberii pojawiły się tajemnicze kratery. Powstały w wyniku gigantycznych eksplozji. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego takie kratery występują tylko w tym regionie. Wreszcie brytyjskim i hiszpańskim badaczom udało się rozwikłać zagadkę.

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Eksplodujące kratery na Syberii. Rozwikłano ich zagadkę

Źródło:
livescience.com

Pasażerowie, którzy podróżują linią lotniczą Emirates, nie mogą przewozić w bagażach krótkofalówek i pagerów. Decyzja przewoźnika wynika z serii eksplozji tych urządzeń w Libanie, w wyniku których zginęło co najmniej 37 osób, a około trzech tysięcy zostało rannych.

Zakaz dla pasażerów samolotów po eksplozjach w Libanie

Zakaz dla pasażerów samolotów po eksplozjach w Libanie

Źródło:
CNN

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

W sobotę po południu wrocławski sąd zdecydował o dwumiesięcznym areszcie warunkowym dla Janusza Palikota podejrzanego o oszustwo i przywłaszczenie mienia. Prokuratura postawiła mu osiem zarzutów. - Sąd wyznaczył poręcznie w wysokości miliona złotych - powiedział mec. Jacek Dubois. Prokuratura złożyła sprzeciw wobec decyzji sądu, dotyczący możliwości opuszczenia aresztu za poręczeniem majątkowym.

Sąd zdecydował o areszcie dla Palikota

Sąd zdecydował o areszcie dla Palikota

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi zarejestrowano w niedzielę rano miejscowego czasu w pobliżu Wellington, stolicy Nowej Zelandii - poinformowała rządowa instytucja monitorująca aktywność sejsmiczną GeoNet. Dodała, że miało magnitudę 5,7.

Trzęsienie ziemi w pobliżu stolicy Nowej Zelandii

Trzęsienie ziemi w pobliżu stolicy Nowej Zelandii

Źródło:
Reuters, USGS

Niedźwiedź zaatakował zbierającego grzyby mężczyznę na Słowacji. 63-latek poniósł śmierć - poinformowała w sobotę policja. Do zdarzenia doszło w lesie w okolicach Liptowskiego Mikułasza.

Zbierał grzyby, gdy zaatakował go niedźwiedź. Nie żyje 63-latek

Zbierał grzyby, gdy zaatakował go niedźwiedź. Nie żyje 63-latek

Źródło:
PAP, topky.sk, RDLP

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W tym roku powodzie dotknęły 4,4 mln mieszkańców Afryki Zachodniej i Środkowej - donosi Organizacja Narodów Zjednoczonych. Z ich powodu zginęło co najmniej tysiąc osób. Przedłużająca się pora deszczowa spowodowała też w tej części kontynentu wzrost zachorowań na malarię.

Dwa miesiące i tylko pięć dni bez deszczu. Potworne konsekwencje przedłużającej się pory deszczowej

Dwa miesiące i tylko pięć dni bez deszczu. Potworne konsekwencje przedłużającej się pory deszczowej

Źródło:
PAP, ONZ

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował lider Polska 2050 Szymon Hołownia w podczas sobotniej konwencji. Marszałek Sejmu podsumował dotychczasowe działania ugrupowania, podkreślając, że choć nie udało się zrealizować wszystkich obietnic, partia jest gotowa do dalszej pracy. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Szymon Hołownia: tej sprawy nie odpuścimy

Szymon Hołownia: tej sprawy nie odpuścimy

Źródło:
PAP

Na klinczu, który trwa w Państwowej Komisji Wyborczej, korzysta Prawo i Sprawiedliwość. To niesprawiedliwe, bo sprawozdania innych partii zostały już przeprocedowane - powiedział w TVN24 były szef Komisji Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem problemu by nie było, gdyby PiS nie zmienił przepisów i nie wprowadził do PKW "osób z nadania politycznego".

Hermeliński: Nigdy takiej sytuacji nie było. Skorzysta na tym PiS

Hermeliński: Nigdy takiej sytuacji nie było. Skorzysta na tym PiS

Źródło:
TVN24

Jak powiedział generał Wiesław Kukuła, "wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa". Wypowiedź szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wzbudziła kontrowersje.

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Generał Kukuła: Jesteśmy pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie kraju. Wszystko na to wskazuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Władze Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu bojowego w pobliżu miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Nie podano rodzaju strąconego samolotu.

Kolejny rosyjski samolot bojowy zestrzelony

Kolejny rosyjski samolot bojowy zestrzelony

Źródło:
PAP

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Zooplankton, czyli niewielkie organizmy zwierzęce zamieszkujące wodne ekosystemy, odżywia się bakteriami. Dlatego amerykańscy badacze chcieli go wykorzystać do walki z bakteriami kałowymi występującymi w wodach słodkich i słonych. Okazało się jednak, że bakterie kałowe nie "smakują" zooplanktonowi.

Zooplankton żywi się bakteriami, ale tych kałowych nie tknie

Zooplankton żywi się bakteriami, ale tych kałowych nie tknie

Źródło:
PAP, journals.asm.org

Remont komunalnego mieszkania w jednej z historycznych kamienic w Szczecinie wzbudził wątpliwości jednego z lokalnych społeczników. Zamontowano w niej takie drzwi, które "nie pasują ani kolorem, ani charakterystyką". Miasto uspokaja, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe.

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Nowe drzwi w zabytkowej kamienicy. "Odstają charakterystyką i kolorem". Miasto tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Wędkarz wypadł z łodzi podczas łowienia ryb na Wiśle na wysokości miejscowości Bobrowniki koło Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). Niestety, mimo akcji służb 40-letniego mężczyzny nie udało się uratować.

Wypadł z łodzi podczas łowienia ryb. Wędkarza nie udało się uratować

Wypadł z łodzi podczas łowienia ryb. Wędkarza nie udało się uratować

Źródło:
PAP/TVN24

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery lata temu pani Justyna usłyszała diagnozę - czerniak. Leczenie w Polsce nie przyniosło oczekiwanych efektów, szansę daje jednak klinika w Izraelu. Kobieta samotnie wychowuje troje dzieci. To właśnie one postanowiły założyć zbiórkę i ratować swoją mamę. "Jej największym marzeniem jest dożyć 18. urodzin mojej siostry, która dziś ma 15 lat. Niestety kwota jest porażająca. Bardzo się boimy, że nie damy rady" - piszą dzieci Justyny. Potrzeba jeszcze 590 tysięcy złotych.

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Marzy, by dożyć 18. urodzin córki. Dzieci postanowiły ją ratować i założyły zbiórkę

Źródło:
tvn24.pl, zwrotnikraka.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

To jej decyzja sprawiła, że wstrzymano prace nad jedną z najważniejszych obecnie inwestycji realizowanych w kraju. Dorota Dąbrowska, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, nakazała wstrzymanie pracy nad ryciem tunelu kolejowego pod miastem po tym, jak w sercu miasta runęła jedna z kamienic. Kiedy prace zostaną wznowione? - Tego obecnie nie wie nikt. To bardziej skomplikowane, niż może się komukolwiek wydawać - podkreśla rozmówczyni tvn24.pl.

Miesiąc od katastrofy. "Katarzyna" stoi i jeszcze długo może się nie ruszyć

Miesiąc od katastrofy. "Katarzyna" stoi i jeszcze długo może się nie ruszyć

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na platformie Max pojawił się pierwszy odcinek nowego sezonu "Szadzi". Emocje mają sięgnąć zenitu. Ale czwarta transza popularnego serialu jest zarazem ostatnią. - Proszę mi wierzyć, nie da się zrobić piątego sezonu - mówi aktor Bartosz Gelner. I wyjaśnia dlaczego.

"Zaskakujące" zakończenie. Finałowy sezon "Szadzi" od dziś na Max

"Zaskakujące" zakończenie. Finałowy sezon "Szadzi" od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie o premierze drugiej części "Jokera", głośnym filmie "Substancja" z Demi Moore i finałowym sezonie serialu "Szadź".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl