- Patrząc na te wyniki, na tę sytuację epidemiczną, na te promile tak naprawdę, a nie procenty, to myślę, że naprawdę można spokojnie pójść zagłosować, bez obawy, że gdzieś ten wirus wokół nas krąży - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do bezpieczeństwa w trakcie oddawania głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił między innymi o bezpieczeństwie przy głosowaniu w niedzielnych wyborach w kontekście sytuacji epidemicznej. Do 10 lipca łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 37 216 osób, spośród których 1562 zmarły.
Szef resortu zdrowia uważa, że "epidemia w Polsce jest w stanie zwijającym się, wygaszającym". Jego zdaniem świadczą o tym chociażby wyniki badań przesiewowych u osób wyjeżdżających do sanatoriów. Odsetek chorych w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. - To są drobne promile aktywnego wirusa - zauważył. Jednocześnie dodał, że chociaż epidemia pozytywnie zaskakuje, to nie zwalnia nas to "z pewnej pokory" i zachowania zdrowego rozsądku.
- Musimy cały czas pamiętać o tym, że jak idziemy do sklepu, do autobusu, zakładajmy maseczkę. Jeśli wchodzimy gdzieś do przestrzeni zamkniętej, zakładajmy maseczkę. Najlepiej pokazują to wyniki epidemiczne po pierwszej turze wyborów, gdzie frekwencja była wyjątkowo duża, a nie odnotowaliśmy wzrostu zachorowań. Dlatego że Polacy zachowali się bardzo rozsądnie, bardzo bezpiecznie, reżim sanitarny był zachowany, przewodniczący komisji tego pilnowali. Widać to było po tym, jak ludzie stali przed lokalami w kolejkach. Nie tłoczyli się. To jest dobre, odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie - wskazywał.
- Patrząc na te wyniki, na tę sytuację epidemiczną, na te promile tak naprawdę, a nie procenty, to myślę, że naprawdę można spokojnie pójść zagłosować, bez obawy, że gdzieś ten wirus wokół nas krąży - dodał.
Kto ma pierwszeństwo w niedzielnym głosowaniu?
Szumowski przypomniał, że przy drugiej turze obowiązywać będzie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia dotycząca zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych.
Zgodnie z nowymi przepisami w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą:
- osoby powyżej 60 lat,
- kobiety w ciąży,
- osoby z dzieckiem do 3 lat,
- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności,
- osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
- osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24