Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił żądanie zadośćuczynienia dla mężczyzny, który twierdzi, że przed laty był molestowany seksualnie przez księdza. Domagał się on od duchownego oraz Archidiecezji Lubelskiej 500 tys. zł.
Sąd z urzędu wyłączył jawność rozprawy. Uzasadnienie ogłoszonego w poniedziałek wyroku również było niejawne.
Piotr H., który domagał się zadośćuczynienia, zapowiedział złożenie apelacji. - Będę dochodził nadal swoich roszczeń. Jestem zdecydowany kontynuować sprawę – powiedział dziennikarzom. Poinformował też, że wątek przeprosin, jakich się domagał w sądzie, będzie nadal kontynuowany; sąd zdecydował o dalszym prowadzeniu sprawy w tym zakresie.
- Słowo "przepraszam" padło tylko w prywatnej rozmowie z biskupem lubelskim Stanisławem Budzikiem, było to ubolewanie za zachowanie księdza – zaznaczył Piotr H.
Jego zdaniem, takie przeprosiny jednak nie wystarczą. Podkreślił, że potrzebne jest zadośćuczynienie dla wszystkich ofiar molestowania przez księży. - Uważam, że Kościół powinien podnieść ten problem i w ten sposób się oczyścić. Krzywda miała miejsce i powinno być zadośćuczynienie – podkreślił.
Chciał pół miliona złotych
34-letni Piotr H. w maju wniósł pozew do wydziału cywilnego sądu, o zasądzenie na jego rzecz 500 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych, w szczególności naruszenia jego godności osobistej. Domagał się, aby kwotę tę solidarnie zapłacili ks. Walerian S. który - jak twierdzi Piotr H. - dopuszczał się molestowania oraz Archidiecezja Lubelska.
Do molestowania, według Piotra H., dochodziło w latach 1982-94, kiedy był chłopcem; najczęściej w okresie, gdy miał 13, 14 lat. Ksiądz Walerian S. był znajomym rodziny H.
Pozwany ksiądz, obecnie 82-letni, emerytowany już prof. KUL (od 2003 r. nie pracuje na uczelni), nie przyznaje się do winy. Nie był obecny w sądzie. Prokuratura nie prowadziła w tej sprawie śledztwa, bo z punktu widzenia prawa karnego doszło do przedawnienia przestępstwa.
"Zdarzenie uległo przedawnieniu"
Reprezentujący Archidiecezję Lubelską adwokat Andrzej Maleszyk powiedział, że sąd podzielił jego stanowisko dotyczące przedawnienia roszczenia. - Termin przedawnienia przewidziany przez kodeks cywilny, (obowiązujący - red.) wtedy, gdy te zdarzenia miały miejsce, to 10 lat. I te 10 lat upłynęło już 10 lat temu. Zdarzenie sprzed 20 lat uległo przedawnieniu w sposób niewątpliwy – tłumaczył Maleszyk.
Jak dodał, podniesienie zarzutu przedawnienia powoduje, że sąd może oddalić powództwo bez wchodzenia w istotę zarzucanego czynu.
Ponadto pełnomocnik archidiecezji podnosił, że instytucje kościelne nie mogą odpowiadać za działania duchownego, który – jak było w tym przypadku - nie działał w ramach posługi kapłańskiej, ale jako osoba niezależna.
Pełnomocnik Piotra H. adwokat Jarosław Głuchowski powiedział, że będzie składał apelację. Zaznaczył, że przepisy dotyczące przedawnia przestępstw seksualnych wobec małoletnich pokrzywdzonych były wielokrotnie zmieniane, a sąd ze względu na charakter sprawy może ją rozpoznawać nawet mimo przedawnienia. Jak dodał, bywa tak np. w sprawach o zachowek, kiedy sądy mimo przedawnienia rozpatrywały sprawę ze względu na wyższą wartość, jaką są więzi rodzinne.
- Ta sprawa, pana Piotra, zasługuje na rozpoznanie ze względu na jej szczególny charakter. Tu chodzi o ludzką godność, która została zdeptana przez kapłana, profesora, przyjaciela rodziny. Godność ludzka należy do wartości zasługujących na najwyższą ochronę – powiedział Głuchowski.
Próba ugody
W marcu w Sądzie Rejonowym w Lublinie odbyło się posiedzenie dotyczące próby zawarcia ugody w tej sprawie. Do ugody jednak nie doszło – ks. Walerian S. nie stawił się w sądzie i nie przystąpił do negocjacji. Ugody nie zawarła też Archidiecezja Lubelska. Po nieudanej próbie zawarcia ugody Piotr H. deklarował, że jest zdeterminowany, by walczyć dalej.
- Za długo milczałem, ukrywałem w sobie ten ból i żal, który stał się za przyczyną funkcjonariusza Kościoła, profesora KUL. Teraz głośno o tym mówię, żeby inne ofiary się nie bały – mówił dziennikarzom.
Sprawa była też badana przez Kurię Metropolitalną w Lublinie. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, dokumentacja została przekazana do Watykanu do Kongregacji Nauki i Wiary, która decyduje o dalszym postępowaniu wobec oskarżonego księdza i ewentualnym wymierzeniu mu kary.
Autor: ts//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24