Prokurator wszczął poszukiwania byłego sędziego Tomasza Szmydta listem gończym - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej. Za byłym sędzią wydano list gończy, prokuratura nie wyklucza również Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował o wystawieniu listu gończego i dodał, że "jeszcze w czwartek powinien być rozpowszechniony". W środę sąd przychylił się do wniosku o areszt dla Szmydta, co umożliwiło wystawienie listu gończego.
List gończy za Tomaszem Szmydtem
Prokurator, który prowadzi śledztwo dotyczące Szmydta, analizuje obecnie przesłanki do wnioskowania do sądu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. "Nie jest to takie oczywiste, czy te przesłanki są spełnione. Jeżeli uzna, że te przesłanki są spełnione i że jest szansa na wydanie tego Europejskiego Nakazu Aresztowania, to myślę, że jest to kwestia kilku dni - przekazał Nowak
Rzecznik Prokuratury Krajowej przypomniał, że na Szmydtcie ciąży zarzut szpiegostwa.
Nowak zaznaczył też, że polskie władze nie mają na Białorusi możliwości wykonywania własnych działań. - Możemy pomocować się jedynie instrumentami międzynarodowymi, a więc poszukiwaniami międzynarodowymi, które w zależności od pewnych uregulowań i dobrej woli po stronie białoruskiej, mogą lub nie mogą być skuteczne - mówił, wymieniając też możliwość wnioskowania o ekstradycję.
Dodał, że prokuratura będzie starać się współpracować w sprawie Szmyda z Interpolem. - Jak również będziemy starali się korzystać z innych baz, dostępnych baz danych, takich, które nam pozwolą na ustalenie lub uprawdopodobnienie przekroczenia granicy przez Tomasza Szmydta w kierunku innym niż Unia Europejska, bo jeżeli w kierunku Unii Europejskiej, to taką informację uzyskamy od razu - dodał.
Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś
Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś i 6 maja poprosił władze w Mińsku o "opiekę i ochronę". Prokuratura Krajowa poinformowała 8 maja, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie brania przez niego udziału w działalności obcego wywiadu na terenie Polski i Białorusi. Prokuratura zwróciła uwagę, że udzielanie obcemu wywiadowi informacji mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym naruszając art. 130 par. 2 Kodeksu karnego.
9 maja sąd dyscyplinarny NSA uchylił immunitet sędziego Szmydta oraz zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu. Dzień później Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów szpiegostwa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24