TVN24 | Polska

List otwarty ambasadorów w Polsce. Mosbacher: prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne

TVN24 | Polska

Autor:
ft//now
Źródło:
tvn24.pl, US Embassy
List otwarty ambasadorów w Polsce w sprawie LGBT
List otwarty ambasadorów w Polsce w sprawie LGBTTVN24
wideo 2/6
TVN24List otwarty ambasadorów w Polsce w sprawie LGBT

Poszanowanie dla wrodzonej godności ludzkiej zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im dostępu do równych praw - czytamy w liście otwartym podpisanym przez 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających w Polsce. Pod dokumentem znalazł się między innymi podpis ambasador USA Georgette Mosbacher. Do treści listu odniósł się wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

List podpisany przez 50 ambasadorów oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce, a koordynowany przez ambasadę Belgii, został opublikowany w niedzielę między innymi na stronie amerykańskiej placówki dyplomatycznej w naszym kraju. Treść dokumentu udostępniła na Twitterze widniejąca wśród sygnatariuszy Georgette Mosbacher. "Prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne" - oznajmiła ambasador USA w Polsce we wpisie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Prawa człowieka są uniwersalne i każdy ma prawo do pełnego z nich korzystania"

"Mimo, że w związku z epidemią w 2020 roku warszawska parada równości nie mogła odbyć się w zamierzonym terminie, chcemy wyrazić nasze wsparcie dla działań mających na celu podnoszenie świadomości na temat społeczności LBGT, jak również każdej innej grupy społecznej w Polsce, która stoi przed podobnymi wyzwaniami" - rozpoczęli swój list otwarty dyplomaci.

"Uznajemy wrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Poszanowanie dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - napisali ambasadorowie.

Jak wskazali sygnatariusze listu otwartego, aby to umożliwić, "a w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści", konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów.

Marsz poparcia dla społeczności LGBT w Polsceshutterstock

"Wyrażamy uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową. Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - oświadczyli w liście ambasadorowie.

Komentarz wiceministra spraw zagranicznych

"Polskie prawo w równym stopniu chroni wszystkich ludzi: nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym ani gospodarczym - z jakiejkolwiek przyczyny. W pełni zgadzamy się z tym przesłaniem dzisiejszego listu ambasadorów akredytowanych w Warszawie" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze wiceszef MSZ.

Jabłoński pozytywnie oceniał fakt, że w opublikowanym liście nie powtórzono rozpowszechnianych w ostatnim czasie fakenewsów nt. rzekomych "stref wolnych od LGBT". "Debata publiczna powinna opierać się na faktach, nie na fałszywych narracjach kreowanych przez media i 'aktywistów'" - napisał Jabłoński.

"Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Konstytucją RP małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Stwierdzenie tego faktu (także w uchwałach władz samorządowych) nie jest dyskryminacją – jest wyrazem szacunku dla obowiązującego prawa i dla wartości, które wyznają Polacy" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Sygnatariusze listu otwartego

List otwarty podpisali ambasadorowie: Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii i Delegata Generalnego Rządów Walonii-Brukseli oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji.

Autor:ft//now

Źródło: tvn24.pl, US Embassy

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości