Polska

Powstało koło senatorów niezależnych

Polska

[object Object]
Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski powołują koło senatorów niezależnychtvn24
wideo 2/21

Senator Lidia Staroń stanęła na czele powołanego we wtorek nowego koła senatorów niezależnych - poinformował w trakcie przerwy w inauguracyjnym posiedzeniu wyższej izby parlamentu członek nowej formacji, Krzysztof Kwiatkowski. W skład koła weszli Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski.

RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA OBRAD SEJMU I SENATU NOWEJ KADENCJI

O powołaniu koła troje senatorów poinformowało na wtorkowym briefingu w przerwie obrad Senatu.

Kwiatkowski wyjaśnił, że w sprawach głosowań osobowych każdy członek koła będzie dokonywał wyborów "zgodnie ze swoim sumieniem".

Jak dodał, pracami koła pokieruje Lidia Staroń.

Wadim Tyszkiewicz zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami, że będzie głosował za kandydaturą Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska - red.) na marszałka Senatu.

Dopytywany, co w tej sprawie zrobią jego koledzy, odpowiedział, że "każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem".

- Nie ma dyscypliny. Nie mogę decydować za kolegów - podkreślił. Tyszkiewicz powiedział ponadto, że Koło Senatorów Niezależnych nie będzie zgłaszać swego kandydata na wicemarszałka Senatu.

Jak tłumaczył, opowiadają się oni za tym, by jedno miejsce w Prezydium Senatu miał klub PiS.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że propozycję przystąpienia do Koła Senatorów Niezależnych otrzymał też czwarty z senatorów startujących z własnych komitetów, były wiceminister środowiska i były sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. Polityk odmówił jednak przystąpienia do koła, gdyż jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Na razie chce pozostać senatorem niezrzeszonym.

Poza czterema senatorami niezależnymi w Senacie X kadencji zasiada 48 przedstawicieli PiS, 43 z PO-KO, a PSL i Lewica mają kolejno trzy i dwa fotele.

Autor: adso,akw, kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości