Tusk: To nie jest czarny dzień polskiej demokracji. To jest czarne sześciolecie polskiej demokracji

Autor:
akw
Źródło:
TVN24
Tusk: to nie jest czarny dzień polskiej demokracji, to jest czarne sześciolecie polskiej demokracji
Tusk: to nie jest czarny dzień polskiej demokracji, to jest czarne sześciolecie polskiej demokracjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Tusk: To nie jest czarny dzień polskiej demokracji, to jest czarne sześciolecie polskiej demokracji

Nie jest ważne, co chce pokazywać Jarosław Kaczyński, ważne, jakie ma to skutki i fatalne konsekwencje dla Polski - zauważył w "Kropce nad i" Donald Tusk. Były premier i szef Platformy Obywatelskiej komentował w programie nagłe procedowanie lex TVN. - Dla PiS-u, dla prezesa Kaczyńskiego wolne media są takim samym problemem, jakim były czy ciągle są, wolne sądy, opozycja, konstytucja - ocenił.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DONALDEM TUSKIEM W TVN24 GO

Sejm odrzucił w piątek bezwzględną większością głosów uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

O tę sprawę pytany był gość specjalnego wydania "Kropki nad i" w TVN24 Donald Tusk.

- Kilkanaście dni temu byłem w Warszawie na rocznicy Komitetu Obrony Demokracji, publicznie przestrzegałem przed takim scenariuszem. Było dla mnie oczywiste, że dla PiS-u, dla prezesa Kaczyńskiego wolne media są takim samym problemem, jakim były czy ciągle są, wolne sądy, opozycja, konstytucja. Można powiedzieć, że w tych zamachach na te fundamenty demokracji jest dość konsekwentny - stwierdził.

- To nie jest czarny dzień polskiej demokracji, to jest czarne sześciolecie polskiej demokracji - podsumował.

>> Tusk o Kaczyńskim: okazał się tchórzem, zdezerterował

Tusk w TVN24 przypomniał, że "mamy sprawę wypadku pani Beaty Szydło i próby zrzucenia odpowiedzialności na niewinnego człowieka", a także "podwyżki prądu i gazu dla zwykłych obywateli". Wymieniał dalej, że "mamy aferę z żołnierzem, który ucieka na Białoruś, a minister Błaszczak uważa, że właściwie nikt za to nie odpowiada".

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprawa wypadku Beaty Szydło. "GW" przedstawia wypowiedzi byłego oficera BOR. "Ta sprawa nie dawała mi spokoju" Poszukiwany żołnierz "przekroczył granicę z Białorusią". MON: trzej dowódcy tracą stanowiska Jakie będą ceny prądu i gazu? "Rachunki za energię wzrosną o 20 procent"

Na pytanie, dlaczego lex TVN został "odmrożony" akurat dzisiaj, gdy opinia publiczna dowiedziała się o wymienionych przez Tuska sprawach, a także o to, co przez te działania chce pokazać prezes Kaczyński, szef Platformy odparł: - Mało mnie interesuje, co chce pokazać prezes Kaczyński i wolę tego nie oglądać, natomiast sprawa jest poważna i oczywiście nie poprzestaniemy na uzasadnionej złośliwości pod jego adresem.

- Nie jest ważne, co chce pokazywać, ważne, jakie ma to skutki i fatalne konsekwencje dla Polski - zwrócił uwagę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lex TVN: co zmienia uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

- Jarosław Kaczyński po całej serii zdarzeń, które wyraźnie wskazują, że po prostu wędruje prosto na wschód, stara się uderzyć w wolne media, równocześnie zaostrzając nie najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował.

Donald TuskTVN24

Tusk: układanki są potrzebne po to, żeby zniszczyć polską demokrację

Tusk, wypowiadając się o zdarzeniach, które - jak mówił - "powinny wstrząsnąć opinią publiczną, sumieniami właściwie wszystkich Polaków", wspomniał o sprawie Łukasza Mejzy, który wnioskował o poselski urlop, jednak dziś pojawił się przy Wiejskiej, aby między innymi oddać głos "za" lex TVN.

- Tego typu polityczne kreatury jak na przykład pan Mejza są potrzebne Kaczyńskiemu po to, żeby zaatakować wolne media. Ten dzień jest niezwykle symboliczny, pokazujący relacje między władzą a Polakami, czy to przez pryzmat skandalu z panią Szydło i młodym człowiekiem w seicento, czy to z obecnością pana Mejzy, który chciał zarobić na dzieciach chorych na raka - mówił.

>> Łukasz Mejza głosuje na sali sejmowej. Mimo że wnioskował o urlop

Zdaniem Tuska Mejza jest "potrzebny Kaczyńskiemu do tych układanek, a te układanki są potrzebne po to, żeby zniszczyć konstytucję, sądy, wolne media, czyli tak naprawdę, żeby zniszczyć polską demokrację". - To wszystko w kontekście dramatycznej sytuacji geopolitycznej. Do tego dochodzi pandemia. Oni już nawet nie udają, że się tym przejmują - dodał.

Tusk: polityczne posunięcia Kaczyńskiego osłabiają Polskę w każdym wymiarze

W programie wspomniano także, że mamy do czynienia z napiętą sytuacją przy wschodniej granicy, w tym z koncentracją rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

Tusk pytany, czy prezes PiS, który jest także wicepremierem do spraw bezpieczeństwa, nie myśli o konsekwencjach tych wydarzeń, odpowiedział, że "Kaczyński ma tyle wspólnego z bezpieczeństwem, ile Morawiecki z prawdą, Błaszczak z wojskiem, a Glapiński z odpowiedzialnością finansową".

- Cała ta ekipa jest szyderstwem z funkcji, które pełnią, a polityczne decyzje Kaczyńskiego, w sytuacji napięcia na granicy i bardzo dramatycznego napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej, osłabiają Polskę w każdym wymiarze - mówił.

Tusk o prezydencie: będzie czekał na polecenia

Lex TVN trafi teraz na biurko prezydenta. Tusk ocenił, że "abdykował" on z funkcji, "zanim został wybrany". - Będzie czekał tak czy inaczej na polecenia Jarosława Kaczyńskiego - uznał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lex TVN czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda został zapytany o swoje plany

Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości