"Chcemy pokazać te materiały opinii publicznej", "co robiły służby przez osiem ostatnich lat?"

Źródło:
TVN24
Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat?
Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat?
TVN24
Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat? TVN24

W piątek po południu zaplanowano kolejne głosowanie nad prezydencką nowelizacją "lex Tusk". Reporter TVN24 Radomir Wit pytał o ustawę posłów partii rządzącej i opozycji. - Polskie służby przez osiem ostatnich lat rządów PiS nie potrafiły znaleźć osób, które były pod wpływem służb rosyjskich - zauważył poseł Lewicy Wiesław Szczepański. - Chcemy na konkretnych dokumentach pokazać, w jaki sposób funkcjonowali funkcjonariusze naszego państwa - twierdził poseł Piotr Kaleta z PiS.

Andrzej Duda podpisał 29 maja - powstałą z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości - ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 nazywaną lex Tusk. Zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie. 2 czerwca prezydent skierował do Sejmu projekt jej nowelizacji.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się we wtorek, a w środę zajęła się nim sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, która poparła zaproponowaną przez prezydenta nowelizację.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Komisja do spraw wpływów na wszystko

Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat?

Reporter TVN24 Radomir Wit na sejmowym korytarzu pytał o ustawę "lex Tusk 2.0" posłów partii rządzącej oraz opozycji. 

- Jeżeli polskie służby przez osiem ostatnich lat rządów Prawa i Sprawiedliwości nie potrafiły znaleźć osób, które były pod wpływem służb rosyjskich, jeżeli słyszymy, że każdy z nas wie, że są pod wpływami służb rosyjskich, to pytam: co robiło ABW, co robiła SKW, co robiły inne służby, co robiła policja, żeby nie stwierdzić, czy w przypadku tych osób podejmowane decyzje nie były decyzjami na szkodę państwa polskiego - powiedział reporterowi TVN24 poseł Lewicy Wiesław Szczepański. 

W jego ocenie może to również oznaczać, że "służby przygotowały dokumenty, natomiast przekazywały je do cywilnego nadzoru i być może ten cywilny nadzór trzyma te dokumenty po to, żeby tę puszkę Pandory otworzyć przed wyborami". 

Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat?
Szczepański: co robiły służby przez osiem ostatnich lat? TVN24

Kaleta: chcemy pokazać materiały, jakie zgromadziły służby

W przemówieniu podczas debaty na sali obrad poseł PiS Piotr Kaleta utrzymywał, że komisja ma na celu "oczyszczenie" Polski ze "złogów, agentów, zdrajców i tych, którzy byli dla naszej państwowości nieprzyjaźni". - Myślę, że wszystkim by na tym zależało - powiedział reporterowi TVN24.

Na pytanie, czy to oznacza, że przez ostatnich osiem lat wywiad, kontrwywiad, policja i prokuratura sobie nie radziły z tym zadaniem, poseł odparł, że "komisja daje taką możliwość, że te materiały, które prokuratura i służby posiadają, będą mogły być znane szerokiej opinii publicznej". - Nam o to przede wszystkim chodzi - przekonywał. 

Kaleta: chcemy pokazać materiały, jakie zgromadziły służby
Kaleta: chcemy pokazać materiały, jakie zgromadziły służby TVN24

- Jedną z pierwszych koncepcji pracy tej komisji będzie to, żeby po te dokumenty, które prawdopodobnie tam się znajdują, właśnie sięgnąć. Chcemy pokazać materiały, jakie służby zgromadziły - mówił Kaleta.

Jak zapewniał, "to nie jest tak, że komisja będzie sobie wymyślała z powietrza pewne rzeczy, do których będzie chciała się odnieść". - Chcemy na konkretnych dokumentach pokazać, w jaki sposób funkcjonowali funkcjonariusze naszego państwa - tłumaczył poseł.  Dodał, że "jest to również ocenienie, czy były to działania niezgodne z prawem i przede wszystkim niezgodne z interesem naszego kraju".

Prace w Sejmie

W piątek w Sejmie odbyło się drugie czytanie lex Tusk. Poseł Piotr Kaleta (PiS) poinformował, że jego ugrupowanie składa dodatkową poprawkę, której celem - jak powiedział - "jest wyłączenie jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych, które mogą ujawnić się w czasie pracy sądowej". Chodzi o doprecyzowanie, kto będzie stronami postępowania przed sądem podczas apelacji od decyzji komisji. "Stronami postępowania w sprawie apelacji są osoba wnosząca apelację i Komisja" - zakłada poprawka wniesiona przez klub PiS. Na posiedzeniu komisji nie było głosów sprzeciw i poprawka PiS została przyjęta.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy odbędzie się w Sejmie późnym popołudniem.

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania na lotnisku Muan w Korei Południowej. Reuters opublikował nagranie pokazujące moment katastrofy. Widać na nim, jak samolot bez wysuniętego podwozia sunie po pasie, po czym z impetem uderza w betonowe ogrodzenie.

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Źródło:
Reuters

W Korei Południowej doszło do katastrofy lotniczej. Samolot podczas lądowania zjechał z pasa startowego i rozbił się. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 120 - przekazała lokalna straż pożarna.

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Źródło:
Reuters

W niedzielę nad ranem na skutek wybuchu gazu zawaliła się kamienica w centrum Cieszyna przy ulicy Głębokiej. Dwupiętrowy budynek legł w gruzach i pojawił się ogień. Z sąsiednich domów ewakuowano 20 mieszkańców.

Wybuch gazu, runęła kamienica. Strażacy walczą z ogniem

Wybuch gazu, runęła kamienica. Strażacy walczą z ogniem

Źródło:
PAP

W Korei Południowej samolot rozbił się w czasie lądowania, zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Z powodu gęstej mgły doszło do paraliżu lotniska w Krakowie. Władimir Putin rozmawiał z prezydentami Azerbejdżanu i Kazachstanu w związku ze środową katastrofą azerskiego samolotu pasażerskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 29 grudnia.

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Katastrofa w Korei, paraliż na lotnisku w Krakowie, przeprosiny Putina

Źródło:
tvn24.pl

Podczas kontroli drogowej w nocy z piątku na sobotę na zachodzie Norwegii doszło do śmiertelnego postrzelenia policjanta. Oprócz niego na miejscu zginął również kierujący zatrzymanym pojazdem. To pierwsza od 2010 roku śmierć funkcjonariusza policji na służbie w tym kraju.

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Obowiązują też alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Wlonice (województwo świętokrzyskie) doszło do wypadku drogowego na drodze krajowej numer 79. Do szpitala trafiło sześć osób.

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk, miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa opublikował artykuł na łamach "Welt am Sonntag" o niemieckich wyborach parlamentarnych. Wyjaśnia w nim swoje poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szefowa działu opinii gazety zrezygnowała na znak protestu. Tekst Muska stał się przyczyną konfliktu w zespole redakcyjnym.

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Źródło:
PAP

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

1039 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński sztab generalny poinformował o ataku przeprowadzonym na rosyjski magazyn dronów kamikadze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w sobotę premiera Słowacji Roberta Ficę o otwieranie "drugiego frontu energetycznego" przeciwko Ukrainie na polecenie Władimira Putina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Źródło:
tvn24.pl

"Wyłącz telefon i żyj" - przy kolejnych przejściach w kolejnych miastach pojawia się oznakowanie adresowane do tzw. telefonicznych zombie. Akcja jest ogólnopolska, a problem globalny. Zapatrzeni w ekrany nie dostrzegamy niczego wokół - z zagrożeniami włącznie.

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Źródło:
Fakty TVN
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas plenarnej sesji komitetu centralnego Partii Pracy Korei ogłosił przyjęcie "najsilniejszej" strategii wobec USA i ich sojuszników - Korei Południowej i Japonii - podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.

Kim mówi o "najsilniejszej strategii" wobec USA. Przedstawił ją kierownictwu partii

Źródło:
PAP

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili przekazała w oświadczeniu, że przebywa w Tbilisi w swej rezydencji Pałacu Orbeliani i nie planuje opuszczać tego gmachu. W niedzielę w parlamencie planowane jest zaprzysiężenie nowego prezydenta Micheila Kawelaszwilego, któremu sprzeciwia się opozycja.

Prezydentka Gruzji zostaje w pałacu. W niedzielę ogłosi, co dalej

Prezydentka Gruzji zostaje w pałacu. W niedzielę ogłosi, co dalej

Źródło:
PAP

W niedzielę w Chorwacji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O pięcioletnią kadencję na stanowisku głowy państwa zawalczy ośmioro kandydatów. Obecny prezydent Zoran Milanović cieszy się w sondażach największym poparciem, jednak żaden z nich nie daje mu szans na reelekcję już w pierwszej turze.

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Chorwaci głosują. Obecny prezydent liderem sondaży

Źródło:
PAP
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o ostatnich kinowych premierach tego roku i podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Mufasa: Król Lew", który trafił już do kin, a także o tym, jak wyglądałoby życie księżniczek z bajek w prawdziwym świecie. A to w satyrycznym badaniu sprawdzili naukowcy. Zapowiedziano również koncertowe występy zagranicznych gwiazd i zespołów w Polsce w nadchodzącym roku.

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Źródło:
tvn24.pl