TVN24 | Polska

Czarzasty zawiesza trzech polityków. "Jasne stanowisko w sprawie granicy rozmowy z PiS-em"

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP
Czarzasty: zawiesiłem członkostwo w partii dla Gabrieli Łacnej, Rafała Porca i Marka Balta TVN24
wideo 2/6
TVN24Czarzasty: zawiesiłem członkostwo w partii dla Gabrieli Łacnej, Rafała Porca i Marka Balta

Włodzimierz Czarzasty zawiesił w prawach członków partii Marka Balta - europosła, a zarazem szefa struktur Nowej Lewicy na Śląsku, oraz dwoje radnych śląskiego sejmiku - Gabrielę Łacną i Rafała Porca. - Nie można używać retoryki antypisowskiej i głosować razem z PiS-em - tłumaczył Czarzasty. O dalszym losie polityków zdecyduje sąd koleżeński.

Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy i szef śląskich struktur partii, europoseł Marek Balt oraz dwoje związanych z tym ugrupowaniem radnych Sejmiku województwa śląskiego, Gabriela Łacna i Rafał Porc, zostało zawieszonych w prawach członków partii - poinformował w poniedziałek lider ugrupowania Włodzimierz Czarzasty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według wyjaśnień przedstawianych przez Czarzastego w przypadku obojga radnych powodem zawieszenia jest niedawne poparcie - wspólnie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości - wniosku o wotum zaufania oraz absolutorium dla zarządu województwa śląskiego, kierowanego przez Jakuba Chełstowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Powodem zawieszenia europosła Balta - szefa Nowej Lewicy na Śląsku - jest natomiast brak reakcji na taką postawę radnych, głosujących w śląskim sejmiku - w tej i niektórych innych sprawach - razem z PiS.

"Nie można używać retoryki antypisowskiej i głosować razem z PiS-em"

- Poparcie przez radnych Nowej Lewicy absolutorium i wotum zaufania uważam za decyzję skandaliczną i niezgodną z linią partii. To jest tak, jakby posłowie i posłanki Nowej Lewicy głosowali za absolutorium dla rządu PiS-u - tłumaczył Czarzasty podczas konferencji prasowej w Sosnowcu.

Zwracał przy tym uwagę, że "nie można używać retoryki antypisowskiej i głosować razem z PiS-em". - W partii musi być konsekwencja - podkreślał, dodając, że "nie ma dowolności w sprawach zasadniczych". - To jasne stanowisko Lewicy w sprawie granicy rozmowy z PiS-em - mówił lider Nowej Lewicy.

Sprawą zawieszonych radnych ma teraz zająć się partyjny sąd koleżeński, który może zdecydować o usunięciu zawieszonych działaczy z partii.

Czarzasty wyjaśnił, że zawieszenie w prawach członka partii oznacza utratę wszystkich pełnionych w niej funkcji. W przypadku europosła Balta - oznacza to funkcje wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, szefa jej śląskich struktur oraz członka rady wojewódzkiej i rady krajowej partii.

Autor:akw//now

Źródło: PAP