Koniec wykrętów, że wszyscy jesteśmy humanistami. Egzamin z matematyki wraca do matury po ponad ćwierć wieku. Próbny test zdawało dzisiaj ponad 400 tys. uczniów. Przeważają wśród nich opinie, że zadania były łatwe.
Egzamin zawierał 34 zadania. 25 z nich było zamkniętych - trzeba wskazać poprawną z podanych odpowiedzi, a dziewięć otwartych - uczeń sam musiał udzielić odpowiedzi. Do pomocy maturzyści dostali specjalnie przygotowane dla nich tablice matematyczne. Rozwiązanie zadań wymagało znajomości m.in. funkcji trygonometrycznych.
Na rozwiązanie testu maturzyści mieli 170 minut, wielu z nich wyszła jednak z egzaminu przed końcem przewidzianego czasu. - W Zespole Szkół nr 12 w Gorzowie, w którym wizytowałem, ostatni uczeń wyszedł 15 minut przed czasem. Sądzę, że z dzisiejszą próbną maturą większość młodzieży poradziła sobie bez problemów - ocenił lubuski wicekurator oświaty Ferdynand Sańko.
Łatwa matura na próbę
Wśród maturzystów przeważa opinia, że zadania zamknięte były łatwe. - Zadania były bardzo łatwe, dla człowieka umiejącego posługiwać się tablicami matematycznymi, były banalnie proste. W porównaniu do zeszłorocznej próbnej matury, która była ciężka, ta wydaje się bardzo prosta - oceniła Paulina z VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Zadania były bardzo łatwe, dla człowieka umiejącego posługiwać się tablicami matematycznymi, były banalnie proste. W porównaniu do zeszłorocznej próbnej matury, która była ciężka, ta wydaje się bardzo prosta.
Niewiele trudności sprawiły egzaminowanym także zadania otwarte. - Z otwartych zadań nie zrobiłam jednego, bo - szczerze mówiąc - już mi się nie chciało. Było ono za dwa punkty. Jeżeli prawdziwy egzamin będzie tak prosty i przystępny, to damy radę wszyscy - oceniła Dorota z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Jej koleżanka z klasy Anna również oceniła zadania jako łatwe. - Szczególnie łatwe były zadania zamknięte, żadne nie sprawiało większego problemu - powiedziała. - Ja miałam problem tylko z zadaniem z geometrii - dodała.
Matura dla każdego
Egzaminatorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Dorota Jeziorska, która uczy matematyki w VII LO w Szczecinie, powiedziała, że pytania na próbny egzamin zostały dobrze przygotowane. - Są na średnim poziomie trudności, dla przeciętnego ucznia. Słaby matematyk może sobie z nimi poradzić, a uczeń lepszy może uznać nawet za bardzo łatwe. To matura dla każdego - oceniła.
Także przewodnicząca Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, Irena Laguna przyznała, ze "poziom próbnej matury był dostosowany do poziomu ucznia na każdym poziomie kształcenia". - Każdy uczeń spokojnie mógł go zdać - podkreśliła.
Ćwierć wieku przerwy
Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, zorganizowały wtorkową próbę.
Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu. Wyniki próbnego egzaminu będą podane publicznie w grudniu. W dniu ogłoszenia wyników w skali kraju, swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści. Prace maturzystów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24