TVN24 | Polska

"Dąb Rzeczypospolitej" przetrwał wieki, spłonął. "Prawdopodobną przyczyną było podpalenie"

TVN24 | Polska

Autor:
tas,ft/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Lasy Państwowe "Dąb Rzeczypospolitej" rósł w leśnictwie Borek

Spłonął liczący ponad cztery wieki "Dąb Rzeczypospolitej", zwany też "Dębem Jagiełły". Prawdopodobnie doszło do podpalenia drzewa - poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy kapitan Krzysztof Natucki. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu zaoferowała nagrodę finansową za pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy lub sprawców prawdopodobnego podpalenia. 

"Niestety, gdy jedni świętują, inni muszą walczyć z ludzką bezmyślnością" - podały w piątek na Twitterze Lasy Państwowe informując o zniszczeniu pomnika przyrody, Dębu Rzeczypospolitej.

- Po przyjeździe strażaków dąb był już powalony i płonął. Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie - powiedział kapitan Krzysztof Natucki.

W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy OSP z Lidzbarka, zastęp JRG Działdowo, zastęp JRG Brodnica oraz jeden zastęp OSP Górzno.

Nagroda finansowa za pomoc w ustaleniu sprawców

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu zaoferowała nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w zidentyfikowaniu osoby lub osób odpowiedzialnych za prawdopodobne podpalenie. "To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, o kontakt z Policją" – napisano na Facebooku. 

Pomnik przyrody "Dąb Rzeczpospolitej"

"Dąb Rzeczypospolitej", będący pomnikiem przyrody, rósł w leśnictwie Borek w obrębie nadleśnictwa Brodnica, w rezerwacie Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To dąb szypułkowy o wysokości 33 m i o obwodzie w pierśnicy (na wysokości 1,3 m) 650 cm. W drzewie znajdowała się duża dziupla. Niedaleko spalonego dębu rosną około 200-letnie sosny.

Autor:tas,ft/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe