W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w środę w Warszawie odbyło się spotkanie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela w związku z kryzysem na granicy. - Nie ma wątpliwości, że to Alaksandr Łukaszenka jest odpowiedzialny za kryzys na granicy - mówił Morawiecki. - To atak hybrydowy, brutalny i niegodny. Sytuacja jest poważna, trzeba działać szybko - stwierdził szef RE.
OGLĄDAJ DEBATĘ W INTERNECIE W TVN24 GO
W związku z wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy w środę wizytę w Warszawie złożył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Wydarzenia z ostatnich dni to test dla Polski i test dla Europy i zdajemy sobie sprawę z tego, że ryzyka mogą eskalować, że sytuacja może się pogarszać, że możemy mieć do czynienia z coraz to nowymi metodami prowokacji ze strony Łukaszenki i jego mocodawców - mówił szef polskiego rządu na konferencji po spotkaniu.
- To brutalny, hybrydowy, gwałtowny i niegodny atak. W obliczu takiego ataku trzeba działać stanowczo, z jednością, a także w oparciu o nasze podstawowe wartości - podkreślił Michel.
Straż Graniczna: blisko 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy ostatniej doby
Straż Graniczna przekazała na Twitterze, że ostatniej doby odnotowano 599 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 9 osób, w tym obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Wydano także 48 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Z kolei za pomocnictwo w przekroczeniu granicy zatrzymano trzy osoby, jednego obywatela Rosji, a także obywatela Szwecji i obywatela Litwy.
CZYTAJ: MON publikuje nagranie, na którym słychać strzały
W poniedziałek rano duża grupa migrantów przemieściła się po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci stworzyli obozowisko, pilnują ich służby białoruskie.
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.
Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.
Autorka/Autor: js/kab
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament