Społeczność samorządowa Michałowa otrzymała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. RPO Marcin Wiącek, wręczając nagrodę przedstawicielom miasta, mówił, że "wybór był oczywisty", a działania mieszkańców Michałowa "stały się w tych trudnych czasach symbolem wrażliwości na ludzkie nieszczęście". - Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać, nikt nam tego nie zabroni - mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej Michałowa Maria Bożena Ancipiuk.
Michałowo znajduje się w pobliżu granicy. To właśnie w tym kilkutysięcznym miasteczku na przełomie września i października, sprzed tamtejszej placówki Straży Granicznej pogranicznicy wywieźli rodziny z dziećmi w kierunku granicy z Białorusią. Tam także mieszkańcy utworzyli specjalny punt pomocy dla migrantów.
Podczas piątkowej uroczystości społeczność Michałowa reprezentowali między innymi burmistrz Marek Nazarko, a także przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Bożena Ancipiuk.
Wiącek: wybór był oczywisty
Na początku uroczystości wręczenia nagrody głos zabrał Marcin Wiącek. Zapowiadając tegorocznego laureata, powiedział, że "wybór był oczywisty".
Mówił, że postawa i działania przedstawicieli społeczności Michałowa "stały się w tych trudnych czasach symbolem wrażliwości na ludzkie nieszczęście".
Wiącek mówił, że liczba inicjatyw i wysiłków organizacyjnych na rzecz pomocy potrzebującym "była imponująca", a mógł się o tym przekonać bezpośrednio, ponieważ sam odwiedził to miasteczko. - Społeczność Michałowa zachowuje się godnie, konsekwentnie i odważnie - podkreślił.
- Michałowianie pokazują, że nie wszystko co ważne dzieje się w Warszawie i innych dużych miastach. Kto wie, czy właśnie w Michałowie nie rozgrywa się jedna z najważniejszych batalii społecznych, etycznych, także prawnych - dodał RPO.
Burmistrz Michałowa: dlaczego moi mieszkańcy muszą się obawiać, że postępują niezgodnie z prawem?
Marek Nazarko mówił, że "jest niewielu gospodarzy, którzy mogą odebrać nagrody nie dla siebie, a dla całej społeczności samorządowej". Dodał, że kiedy w Michałowie zdecydowano się na stworzenie specjalnego punktu pomocy dla migrantów, "nikomu nawet do głowy nie przyszło, że to wywoła taki oddźwięk".
- Jako burmistrz chciałbym zadać pytanie, dlaczego moi mieszkańcy, pomagając drugiemu człowiekowi, muszą się obawiać, że postępują niezgodnie z prawem? Przecież to nie pomaganie osobom potrzebującym jest karalne. Mam nadzieję, że te niechlubne czasy miną - powiedział.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Michałowa Maria Bożena Ancipiuk, dziękując RPO za nagrodę, powiedziała: pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać, nikt nam tego nie zabroni.
Laudacje na cześć społeczności samorządowej Michałowa wygłosiła także między innymi była Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Ewa Łętowska. Mówiła, że samorządy "mają szczególne zadanie do spełnienia". - Na nich spoczywa ciężar wyważenia proporcji między wymaganiami obrony granicy i zadaniem świadczenia pomocy humanitarnej, która jest dozwolona z uwagi na nasze człowieczeństwo - powiedziała.
Jak czytamy na stronie RPO, Kapituła Nagrody obradowała 3 listopada 2021 r. "W spotkaniu – w Biurze RPO i online – wzięli udział byli rzecznicy, profesorowie: Ewa Łętowska, Adam Zieliński, Andrzej Zoll, Irena Lipowicz i Adam Bodnar. W obradach uczestniczyli także wcześniejsi laureaci nagrody: Zbigniew Nosowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Irena Dawid-Olczyk, Ewa Kulik-Bielińska i Danuta Przywara" - napisano.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rzecznik Praw Obywatelskich