TVN24 | Polska

"Kierują migrantami, organizują instruktaż, kręcą materiały propagandowe". Białoruscy funkcjonariusze na zdjęciach

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Nagranie z drona opublikowane przez WOT
Nagranie z drona opublikowane przez WOTTVN24
wideo 2/21
TVN24Nagranie z drona opublikowane przez WOT

Szereg zdjęć ze strefy przygranicznej pokazał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Widać na nich między innymi białoruskich funkcjonariuszy, którzy - jak napisał w mediach społecznościowych rzecznik - "zachowują się jakby realizowali specjalne zadania". Wojska Obrony Terytorialnej opublikowały nagranie z drona, na którym grupa migrantów idzie wzdłuż granicy.

"Po stronie białoruskiej przy granicy z Polską pojawiają są żołnierze lub funkcjonariusze, którzy zachowują się jakby realizowali specjalne zadania, kierują migrantami, organizują instruktaż, kręcą materiały propagandowe albo wydają rozkazy Białorusinom. Białoruś stymuluje kryzys" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, komentując opublikowane przez siebie zdjęcia pokazujące białoruskich funkcjonariuszy. Dodał, że "Białorusini wciąż zapewniają migrantom wsparcie na przykład w budowie obozowiska".

"Operacja hybrydowa przeciwko Polsce to akcja reżimu Łukaszenki, wspierana i kontrolowana przez różne państwowe agendy. Cały szlak migracyjny ma zapewnione wsparcie instytucji białoruskich" - przekazał Żaryn.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

WOT publikuje nagranie z drona

Wojska Obrony Terytorialnej opublikowały w sobotę w mediach społecznościowych nagranie z drona wykonane na granicy z Białorusią. Widać na nim grupę kilkunastu osób, która porusza się wzdłuż zapory z drutem kolczastym oddzielającym Polskę od Białorusi.

"Grupa 12 osób poruszająca się wzdłuż granicy po stronie białoruskiej. Lokalizacja przekazana Straży Granicznej przez Grupę Rozpoznania Obrazowego WOT" - czytamy we wpisie.

Dodatkowe informacje WOT podał w kolejnym wpisie z tym samym nagraniem. Tym razem w języku angielskim Terytorialsi poinformowali, że grupa 12 migrantów próbowała nielegalnie przekroczyć granicę i dostać się na teren Polski. Ta próba została powstrzymana przez Straż Graniczną, a wszyscy migranci zostali zatrzymani.

Nagranie z drona opublikowane przez WOT
Nagranie z drona opublikowane przez WOTTVN24

Stan wyjątkowy i zakaz wstępu dla dziennikarzy

W związku z obowiązującym staneM wyjątkowym do strefy przygranicznej nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w sobotę w radiu RMF FM, że dziennikarze z redakcji, które mają ogólnopolski zasięg, będą mogli pracować w strefie przygranicznej na zasadach określonych przez Straż Graniczną. Taką możliwość ma wprowadzić nowelizacja ustawy o ochronie granicy, która będzie obowiązywać po zakończeniu stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @StZaryn

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości