TVN24 | Polska

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Aktorka miała 82 lata

TVN24 | Polska

Autor:
akr,
karol
Źródło:
tvn24.pl, Interia, PAP

Krystyna Kołodziejczyk zmarła w poniedziałek w szpitalu w wieku 82 lat. Informację o jej śmierci potwierdził tvn24.pl zespół Och-Teatru, w którym występowała. Aktorka znana była ze swoich serialowych ról, między innymi w "Czterej pancerni i pies" czy "Złotopolscy".

Krystyna Kołodziejczyk urodziła się 30 marca 1939 roku w Częstochowie. Była absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W 2019 została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

O jej śmierci poinformowała wcześniej Interia, powołując się na informację od najbliższej rodziny. Podała, że aktorka zmarła w szpitalu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Znana z filmowych komedii, seriali i dubbingów

Aktorka debiutowała na wielkim ekranie w filmie dla dzieci "Król Maciuś I". W jednym z wywiadów wspominała, że warsztatu aktorki komediowej uczyła się od największych sław przedwojennego filmu i kabaretu, między innymi Adolfa Dymszy. Wspólnie z nim wystąpiła w cieszącej się wielką popularnością komedii "Cafe pod Minogą" z 1959 roku. W swojej filmografii ma role w komediach takich jak "Kogel-mogel", "C.K. Dezerterzy" i "Pogoda na jutro".

W październiku 1959 roku zadebiutowała na scenie teatralnej w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W kolejnych latach występowała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W bydgoskim teatrze poznała swojego pierwszego męża - reżysera Andrzeja Ziębińskiego. Występowała w licznych inscenizacjach w reżyserii Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego oraz Adama Hanuszkiewicza w warszawskim Teatrze Nowym. Pojawiała się także w Teatrze Studio. W ostatnich latach kariery była związana z Och-Teatrem. U boku Barbary Krafftówny występowała w komedii "Trzeba zabić starszą panią" w reżyserii Cezarego Żaka.

W latach 70. często gościła na małym ekranie, między innymi w serialu "Chłopi". Później zasłynęła rolą Heleny Koniuszkowej w serialu Stanisława Barei "Zmiennicy". W ostatnich 20 latach występowała głównie w serialach telewizyjnych, między innymi "Miodowych latach", "Samo życie", "Złotopolskich" i "39 i pół". Pojawiała się także w Teatrze Polskiego Radia.

Była również aktorką dubbingową w filmach animowanych i fabularnych. Swojego głosu użyczyła między innymi postaci Marge Dursley z filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Autor:akr, karol

Źródło: tvn24.pl, Interia, PAP

Pozostałe wiadomości