Minister zdrowia: przyłbice - nie, chusty - nie, maseczki - tak

TVN24 | Polska

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Minister zdrowia: przyłbice - nie, chusty - nie, natomiast maseczki - tak TVN24
wideo 2/4
TVN24Minister zdrowia: przyłbice - nie, chusty - nie, natomiast maseczki - tak

Określenie rodzaju obowiązujących maseczek będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji Rady Medycznej – potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji pytany był o podejście resortu do zasłaniania nosa i ust przy użyciu chust czy przyłbic. Odpowiadał, że rząd będzie wycofywał się "z zapisów, które dopuszczały możliwość zastępowania maseczek".

Główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban w piątek rano w "Jeden na jeden" w TVN24 był pytany, czy walczy o to, żeby w Polsce został wprowadzony obowiązek noszenia profesjonalnych maseczek, zamiast między innymi chustek czy przyłbic. Chodzi o obowiązujący nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Horban odpowiadał, że Rada Medyczna, której jest przewodniczącym, "wydaje tego typu twarde zalecenie". - Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich – oświadczył. Na uwagę, że muszą być w tej sprawie formalne zalecenia, powiedział, że ma nadzieję, że minister zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące maseczek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Horban: Mam nadzieję, że dzisiaj będzie rozporządzenie w sprawie maseczek. Należy wyrzucić pseudoochrony do koszaTVN24

Niedzielski: będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek

O słowa Horbana pytany był w piątek po południu na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jest to temat, który razem z Radą Medyczną w tej chwili analizujemy. Pan profesor Horban razem z Radą Medyczną przygotował zalecenia, jakie maseczki w sposób najskuteczniejszy, najefektywniejszy chronią nas czy mają nas chronić przed zakażeniem – odpowiedział minister.

>> Tak relacjonowaliśmy konferencję w kancelarii premiera

- Jeżeli chodzi o kwestie związane z używaniem zamiast maseczek tych najprostszych chirurgicznych albo bardziej zaawansowanych, przyłbic bądź szalika, bądź chusty, patrząc na to, co się dzieje w tej chwili z pandemią i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek właśnie takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia – tłumaczył Niedzielski.

Szef resortu zdrowia oświadczył przy tym: - Przyłbice - nie, chusty - nie, natomiast maseczki - tak. Dodał, że jeśli chodzi o określenie, jaki ma być to rodzaj maseczki, rząd określi to "tylko w formie miękkiej rekomendacji Rady Medycznej".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nasze prawo w kwestii maseczek absolutnie nie przystaje do sytuacji"

- Będziemy rekomendowali pewien standard używania maseczek, ale to nie będą przepisy, które będą jednoznacznie definiowały, że tylko ten standard jest dopuszczony – precyzował Niedzielski. - Jeżeli chodzi o kwestie regulacyjnie, to tutaj będziemy wycofywali się z zapisów, które dopuszczały możliwość zastępowania maseczek przyłbicami bądź chustą naciągniętą na twarz – zapowiedział.

>> Maseczki tylko takie, które "mają oficjalne normy", przyłbice "absurdalne". Eksperci tłumaczą

Doktor Feleszko: zasłanianie twarzy jakąś chustką zupełnie nie zdaje egzaminuTVN24

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Momot/PAP

Tagi:
Raporty: