TVN24 | Polska

Dworczyk: kolejna osoba w rządzie z koronawirusem. "Całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa objęte kwarantanną"

TVN24 | Polska

Autor:
momo/pm
Źródło:
PAP, TVN24
"W tej chwili wiadomo, że jeden z wiceministrów ma potwierdzony przypadek"
"W tej chwili wiadomo, że jeden z wiceministrów ma potwierdzony przypadek"TVN24
wideo 2/22
TVN24Wiceminister Przydacz o zakażonym ministrze środowiska

Jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, całe kierownictwo resortu zostało poddane kwarantannie - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Nie podał nazwiska zainfekowanego.

- W tej chwili sytuacja jest taka, że Rada Ministrów pracuje głównie zdalnie w trybie wideokonferencji, kontakty są ograniczane i to jest uzasadnione, ponieważ jeden z ministrów Michał Woś jest chory. Natomiast wczoraj (w czwartek - red.) okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa również jest chory i w konsekwencji całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa zostało poddane kwarantannie - powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dworczyk poinformował, że Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski pracuje zdalnie i jest objęty kwarantanną domową. - Kontakt z nim jest telefoniczny w trybie wideokonferencji. Dzisiaj, kiedy o 10.30 będziemy spotykać się na zespole zarządzania kryzysowego będzie kolejny raz z nami w trybie wideokonferencji. Tyle, że będzie pracował nie ze swojego resortu, a z domu - dodał.

"Całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa objęte kwarantanną"

Szef KPRM był pytany o to, który z wiceministrów zakaził się koronawirusem. Nie chciał podać nazwiska. - Nie znam szczegółów zarażenia. Po prostu mogę powiedzieć tyle, że wczoraj w godzinach wieczornych okazało się, że mamy taki kolejny przypadek, bo to jest kolejny przypadek w rządzie, osoby, która zachorowała. W konsekwencji całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa musiało przejść na tryb pracy zdalny, ponieważ zostało objęte kwarantanną - zaznaczył Dworczyk.

- W tej chwili wiadomo, że jeden z wiceministrów ma potwierdzony przypadek. Całe kierownictwo jest w tej chili w kwarantannie. Czekamy na wyniki badań całego kierownictwa resortu rolnictwa - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytamy, u którego wiceministra stwierdzono zakażenie oraz z kim miał on kontakt, odparł, że nie wie.

Kraska: wszystkie rządowe kontakty staramy się przeprowadzać w sposób zdalny

Mówiąc o sytuacji w rządzie Kraska stwierdził: - Wszystkie kontakty staramy się przeprowadzać na wideokonferencjach lub w sposób zdalny. 

- Siedzimy w dużych od siebie odległościach, staramy się nie korzystać z komunikacji miejskiej jadąc tutaj do pracy, wszystkie osoby są o tym poinformowane, aby unikać kontaktów zewnętrznych po powrocie do domu, pełna dezynfekcja, pełne mycie rąk co jakiś czas - opisywał działania prewencyjne w sztabie Ministerstwa Zdrowia. Jak dodał, "staramy się, aby to miejsce gdzie pracujemy było jak najdłużej pozbawione obecności koronawirusa".

Środki ochronne z Chin

Kraska poinformował, że minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z ambasadorem Chin w Polsce, aby przedyskutować nieodpłatne przekazanie przez Pekin Polsce środków ochronnych. 

- Takie spotkania mieliśmy także wcześniej, kiedy w Europie jeszcze nie było przypadków koronawirusa, kiedy to Chiny przeżywały dramat wielu zakażeń, ale także wielu przypadków śmiertelnych. Wtedy Polska także przekazała pewną ilość środków ochronnych do Chin. W tej chwili Chiny chcą w geście solidarności nam się zrewanżować - powiedział wiceminister. 

Jak wyjaśnił, chodzi o środki ochrony osobistej. Dodał jednocześnie, że strona polska współpracuje z chińskimi firmami w zakresie odpłatnego zakupu takich środków. - Staramy się jak najwięcej takich środków dostarczyć do wszystkich szpitali, aczkolwiek pacjentów przybywa, więc tych środków także na co dzień jest coraz więcej - tłumaczył. 

Kraska o przekazaniu Polsce przez Chiny środków ochronnych
Kraska o przekazaniu Polsce przez Chiny środków ochronnychTVN24

"Myślę, że z dnia na dzień tych badań będzie zdecydowanie więcej"

Kraska zapewnił także, że nie brakuje testów oraz dodał, że zwiększana jest znacznie ilość laboratoriów, które będą wykonywały takie badania. - To są laboratoria nie takie typowe, które są w szpitalach, ale laboratoria prowadzące badania wirusologiczne, czyli do których potrzebny jest specyficzny sprzęt. Taki sprzęt nowy także pojawił się w Polsce. Myślę, że z dnia na dzień tych badań będzie zdecydowanie więcej, bo jest to też jedna z metod, by przerwać ten łańcuch epidemiczny - przekonywał Kraska.

Wiceminister zaapelował po raz kolejny: - Zostańmy w domu, nie wychodźmy. Jest to praktycznie najtańsza, ale i najbardziej skuteczna metoda, aby ustrzec się zakażenia koronawirusem. 

Minister środowiska zakażony

W poniedziałek minister środowiska Michał Woś poinformował, że po stwierdzeniu koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miał kontakt, poddał się kwarantannie i wykonał badanie. Test dał wynik pozytywny.

Po informacji, że minister Woś jest zakażony koronawirusem, prezydent Andrzej Duda odwołał wtorkową Radę Gabinetową ze względów bezpieczeństwa. Grupa osób, która była na posiedzeniu Rady Ministrów, na którym obecny był też minister Woś, została przebadana.

Minister Łukasz Szumowski przekazał we wtorek, że u żadnego z przebadanych ministrów, którzy mieli bezpośredni kontakt z szefem resortu środowiska, nie stwierdzono przypadku SARS-CoV-2.

Pozytywne testy dwóch pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa resortu sprawiedliwości Agnieszka Borowska, jeden z pracowników gabinetu politycznego, pracujący wcześniej zdalnie, miał kontakt z leśnikiem z Lasów Państwowych, który zachorował.

- Wykonał następnie test, który potwierdził zakażenie koronawirusem - przekazała Borowska, która dodała, że pracownik przebywa pod opieką lekarzy w domu, zgodnie z procedurą dla osób, które chorobę przechodzą łagodnie.

Pozytywny wynik dał też test u drugiego z doradców, który również jest pod opieką lekarzy. - Życzymy naszym współpracownikom szybkiego powrotu do zdrowia - dodała rzeczniczka. 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został przebadany w związku z koronawirusem. Jest zdrowy.

367 zakażonych

Do piątku rano w Polsce potwierdzono 367 przypadków zakażenia koronawirusem. Z tej liczby pięciu pacjentów zmarło. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2, rząd zdecydował między innymi o czasowym przywróceniu kontroli na granicach państwa i zawieszeniu funkcjonowania lokali gastronomicznych na 14 dni.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:momo/pm

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości