Niedzielski: możliwe "bardziej dolegliwe środki izolacyjne" dla osób zakażonych groźnymi wariantami

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Niedzielski: możliwe "bardziej dolegliwe środki izolacyjne" dla osób zakażonych groźnymi wariantami
Niedzielski: możliwe "bardziej dolegliwe środki izolacyjne" dla osób zakażonych groźnymi wariantamiTVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski: możliwe "bardziej dolegliwe środki izolacyjne" dla osób zakażonych groźnymi wariantami

Jest możliwe, że osoby, u których wykryte zostaną groźne warianty koronawirusa, na przykład wariant Delta, będą zwalniane z kwarantanny i izolacji po negatywnym wyniku testu, a nie tak jak dotychczas automatycznie. Taką możliwość przewiduje Ministerstwo Zdrowia w związku z doposażeniem laboratoriów sanepidu, które pozwoli na zbadanie każdego przypadku zakażenia pod kątem mutacji.

W środę na konferencji prasowej w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższym czasie 6,5 miliona złotych zostanie przeznaczone na doposażenie sześciu laboratoriów sanepidu. Te mają sprawić, że za dwa miesiące każdy potwierdzony przypadek zakażenia będzie poddawany sekwencjonowaniu genomu, czyli badaniu, z jakim wariantem koronawirusa mamy do czynienia.

Czytaj więcej: Niedzielski o wariancie wirusa "najbardziej zagrażającym Polsce". Podał liczbę przypadków

Minister Niedzielski przyznał, że resort zdrowia chce, by sekwencjonowanie było na tyle szybkie, żeby wynik badania był znany przed zakończeniem przez zakażoną osobę izolacji czy kwarantanny. Ma to służyć wprowadzeniu "bardziej dolegliwych środków izolacyjnych" i dokładniejszemu zbadaniu "charakteru ogniska i potraktowaniu takiego ogniska w sposób szczególny".

- Jeśli chodzi o kwestię tych bardziej dolegliwych środków, to tutaj inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji, jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Testy przed zakończeniem kwarantanny również dla osób z kontaktu

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że ewentualny test przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały zarówno osoby zakażone wariantem Delta czy innymi wariantami koronawirusa uznanymi jako alertowe, jak i ci, którzy z tą zakażoną osobą mieli kontakt.

Zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka podkreślił znaczenie wywiadów epidemiologicznych w przypadku osób, które zakażone są alertowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował, by osoby zakażone mówiły w nich prawdę, nie zatajały osób, z którymi się kontaktowały.

Czytaj więcej: Czym jest wariant Delta

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości