Kolejny szpital z programem rehabilitacji pocovidowej. "Zapotrzebowanie jest ogromne"

Autor:
momo
Źródło:
PAP
Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowej
Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowej

Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne - powiedział w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Poinformował, że Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu (Zachodniopomorskie) to kolejna placówka, w której będzie prowadzona terapia dla ozdrowieńców.

Na sobotniej konferencji prasowej w siedzibie MSWiA wiceminister Błażej Poboży zwracał uwagę, że Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w Europie uruchomił pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej, którego współautorem jest prof. Jan Szczegielniak. Jak poinformował, dotychczas z rehabilitacji tej skorzystało ponad 700 pacjentów. Wolnych miejsc nie ma do sierpnia przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Poboży przypomniał, że z uwagi na zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją NFZ rozszerzył program i stworzył procedurę, o którą aplikować mogą inne ośrodki ochrony zdrowia, w tym placówki MSWiA. Jednym z nich będzie Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu.

Na pytanie, jakie jeszcze placówki MSWiA zajmą się rehabilitacją pocovidową, odparł, że wstępnie 10 zgłosiło taką deklarację. Sześć placówek złożyło już wnioski, a najbardziej zaawansowane w przygotowaniach to, jak mówił, sanatoria w Sopocie, Krynicy-Zdroju i w Kudowie-Zdroju.

W Głuchołazach ruszył program rehabilitacji dla osób po COVID-19
W Głuchołazach ruszył program rehabilitacji dla osób po COVID-19"Fakty" TVN

Program rehabilitacji postcovidowej

Wiceminister Szefernaker poinformował, że program rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne opracowali eksperci skupieni wokół dyrektor placówki dr Ewy Gizy, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu.

Jak wyjaśnił Szefernaker, NFZ wyraził zgodę na uruchomienie programu w Złocieńcu 1 maja. Na początku na rehabilitację w szpitalu dostępnych będzie 50 miejsc. - Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb, ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju – dodał wiceszef MSWiA.

Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowejTVN24

Dyrektor szpitala w Złocieńcu poinformowała, że z rehabilitacji będzie mogła skorzystać każda osoba ze skierowaniem od lekarza. - Każda osoba, która do nas przyjdzie, będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek – tłumaczyła. - Stworzyliśmy kompleksowy system oddziaływań zarówno na psychikę osoby, jak i na jej problemy somatyczne w zakresie ogólnoustrojowym, rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, pulmunologicznej – wskazała.

Koszty i czas rehabilitacji

Na pytanie, czy kwota, jaką NFZ zapłaci za dzień leczenia pacjenta to zapowiadane 188 zł, dr Giza odparła, że zgodnie z zarządzeniem tak. - Natomiast ja wierzę, że może ona się zwiększy, bo na pewno będą takie wydatki, które będą to uzasadniać – zaznaczyła.

Dopytywana, ile czasu będzie trwała rehabilitacja w Złocieńcu, dr Giza zaznaczyła, że to będzie określane indywidualnie – od 3 do 6 tygodni. - Jeśli będzie taka potrzeba, to prawdopodobnie będzie i możliwość dłużej, bo nas nie ogranicza żaden przepis, tylko stan pacjenta i jego kondycja – dodała.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości