Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał do Polski pierwszy zakażony pacjent - przekazał na konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Liczba osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, wzrosła w naszym kraju do sześciu.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2, przebywał w ostatnich dniach w domowej kwarantannie - dodał Szumowski. Zaznaczył, że w sobotę chory był już w szpitalu w Ostródzie (w piątek wykryto tam koronawirusa u innej pacjentki - przyp. red.). Szef resortu zdrowia powiedział, że pacjent czuje się dobrze, pozostali zarażanie koronawirusem "względnie dobrze". Zaznaczył, że nie ma zagrożenia dla ich życia.
Jednocześnie zaapelował, by – jeżeli istnieje taka konieczność – przestrzegać rygorystycznie kwarantanny i być odpowiedzialnym, nie narażać innych na ryzyko. - Złamanie kwarantanny może podlegać pod Kodeks karny, ale głównie apeluję o rozsądek i odpowiedzialność - mówił.
Zakażony nie jest obywatelem polskim
W Olsztynie w związku z bieżącą sytuacją zebrał się sztab zarządzania kryzysowego. - Wszystkie procedury zostały tutaj w pełni zrealizowane. W tej chwili są sprawdzane osoby z kontaktu tego pacjenta, który miał wynik pozytywny - zapewnił na briefingu prasowym po posiedzeniu sztabu wojewoda Artur Chojecki, mówiąc o szóstej, zakażonej osobie. Potwierdził, że hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Ostródzie pacjent przyjechał z Niemiec tym samym autokarem, w którym podróżowała pierwsza osoba, u której wykryto koronawirusa. - Był w kwarantannie domowej, pojawiły się u niego objawy, dlatego pobrane zostały od niego próbki i został zbadany na okoliczność koronawirusa. Dzisiaj pojawił się wynik pozytywny - dodał wojewoda.
Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie, przekazał, że pacjent nie jest obywatelem polskim, przyjechał z Niemiec. - Nasze działania sprowadzają się w tej chwili do identyfikacji najbliższych kontaktów tego pacjenta. Wszystkie osoby, które zidentyfikujemy jako te, które mogły mieć możliwość zarażenia, będą przez nas nadzorowane. Większość w kwarantannie domowej, część pod nadzorem epidemiologicznym - powiedział. - Generalnie przyjmujemy zasadę taką, że każdy, kto miał kontakt z tym pacjentem dłuższy okres czasu w odpowiedniej odległości, zgodnie z wytycznymi jest w sferze naszych zainteresowań, więc ten zakres osób jest dosyć szeroki - dodał.
Inspektor sanitarny powiedział też, że w tej chwili prawie 70 osób w województwie warmińsko-mazurskim objętych jest kwarantanną domową. Dodał, że sytuacja ta się zmienia, bo u części osób mija 14-dniowy okres kwarantanny.
Szpital dedykowany dla zakażonych i z podejrzeniem zakażenia
Piotr Kocbach, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych poinformował, że szpital w Ostródzie został "ewakuowany", ponieważ decyzją wojewody i ministra placówka będzie dedykowana osobom z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Jacek Dudzin, prezes szpitala w Ostródzie, dodał, że szpital może przyjąć około 200 osób i jeśli zaistnieje taka potrzeba, to inne pomieszczenia zostaną przystosowane do tego celu. Powiedział też, że szpital otrzymał dodatkowy sprzęt i ma go wystarczającą ilość.
Kolejni zakażeni w Polsce
W piątek potwierdzono cztery przypadki zakażenia koronawirusem: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie.
Kobieta - podobnie jak pacjent, o którego zakażeniu poinformowano w sobotę - podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną zdiagnozowanym jako pierwszym z SARS-CoV-2 w Polsce.
Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24