W tych placówkach z powodu koronawirusa nie ma normalnych zajęć. Najnowsze wyliczenia MEN

Źródło:
tvn24.pl
Zamknięta szkoła w Krempachach
Zamknięta szkoła w KrempachachTVN24
wideo 2/7
Zamknięta szkoła w KrempachachTVN24

W piątek po południu Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o 54 placówkach pracujących zdalnie i 22 w trybie mieszanym. Portal tvn24.pl ustala, o jakie placówki chodzi.

W przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówił, że są tylko pojedyncze zgłoszenia, w sumie kilku szkół w całej Polsce, które 1 września nie rozpoczną zajęć w normalnym trybie. - W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny - powtarza od początku sierpnia Dariusz Piontkowski. Placówki oświatowe, które w części lub całości chciałyby przejść na naukę zdalną, muszą uzyskać pozytywną opinię lokalnego sanepidu oraz zgodę organu prowadzącego (jest nim gmina lub powiat). I choć to dyrektor placówki ponosi odpowiedzialność za organizację jej pracy, w praktyce okazało się, że zgodę na zdalną lub hybrydową edukację bardzo trudno jest uzyskać.

MEN podaje liczbę, nie podaje lokalizacji

W środę 2 września przed godz. 15 Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty tego dnia w trybie mieszanym pracowało 12 placówek oświatowych, natomiast w 47 przypadkach nauka realizowana jest w trybie zdalnym. W czwartek 3 września szef MEN poinformował, że jest ich "o kilka więcej", kilka godzin później biuro prasowe resortu doprecyzowało, że chodzi o 54 placówki pracujące zdalnie i 15 w trybie mieszanym.

W piątek 4 września około godziny 15 MEN poinformowało, że w 54 przypadkach szkoły pracują w trybie zdalnym, w 22 - w trybie mieszanym. "Bezpieczny początek roku szkolnego - stan na 4.09. W skali całego kraju blisko 48,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych pracuje w trybie stacjonarnym. W 54 przypadkach - tryb zdalny, w 22 - tryb mieszany. W skali całego kraju 99,84 proc. przedszkoli, szkół i placówek pracuje w trybie stacjonarnym" - podało MEN na Twitterze.

Portal tvn24.pl na bieżąco ustala, jakie placówki pracują w trybie zdalnym lub mieszanym.

Podkarpackie: Brzóza Królewska, Biedaczowo, Bieździedza, Kołaczyce, Wróblowa

1 września do grona szkół, które musiały przejść na edukację zdalną, dołączyły Zespół Szkół w Brzózie Królewskiej i Szkoła Podstawowa w Biedaczowie. Obie placówki znajdują się w gminie Leżajsk.

Na stronie szkoły w Brzózie można przeczytać: "Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, decyzją dyrektora Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Leżajsku, Wójta Gminy Leżajsk oraz dyrektora Zespołu Szkół zajęcia szkolne zostają zawieszone systemem tradycyjnym. Od 2 września zostają wprowadzone zajęcia zdalne, proszę o obserwowanie informacji w dzienniku elektronicznym, na stronie szkoły lub na Facebooku. Budynek szkoły od dnia dzisiejszego zostaje zamknięty". Dyrekcja nie informuje, na jak długo.

Podobny komunikat opublikowano na stronie szkoły w Biedaczowie.

Od 2 do 4 września "zawieszono działalność" Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy. Jeszcze w poniedziałek na stronie szkoły cieszono się: "Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele z radością przyjęli możliwość powrotu do stacjonarnej nauki, mimo że wiąże się to z wieloma ograniczeniami". Teraz w tym samym miejscu poinformowano, że u jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Już po rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Wróblowej dyrektor zawiesił do 4 września zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.

Zajęcia tradycyjne zawieszono też w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach. "Forma prowadzenia zajęć będzie taka sama jak w ubiegłym roku" - poinformowano. Nie wiadomo, jak długo potrwają zdalne lekcje. Jeszcze 1 września zapraszano uczniów na mszę świętą i rozpoczęcie roku na boisku oraz przypominano im, że na terenie szkoły obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk.

Śląskie: Katowice, Sosnowiec, Ruda Śląska, Świętochłowice

Ostatniego dnia sierpnia zgodę na to, by nie rozpoczynać zajęć w tradycyjnej formie, miały trzy szkoły z terenu województwa śląskiego.

Władze Katowic rekomendowały, by naukę hybrydową wprowadzić dla wszystkich uczniów starszych klas. Nie dostały jednak na to zgody sanepidu. Ostatecznie w tym mieście zgodę na zdalne nauczanie ma tylko jedna placówka. To szkoła przyszpitalna - ZSS nr 6 w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Zgodę na czasową zmianę sposobu nauczania otrzymała jedna placówka w Sosnowcu - Zespół Szkół Specjalnych nr 5. "Szkoda, że Główny Inspektorat Sanitarny ogranicza się jedynie do kolejnej aktualizacji na swojej stronie w sprawie wytycznych dla placówek oświatowych, często dezorganizując w ten sposób przygotowania samorządów" - skomentował decyzję sanepidu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W poniedziałek 31 sierpnia do tego grona dołączyła Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Rudzie Śląskiej. Informację na stronie internetowej placówki podał jej dyrektor Piotr Prencel. Powodem zawieszenia normalnych działań jest fakt, że "wszyscy nauczyciele wraz z rodzinami zostali objęci siedmiodniową kwarantanną". Grażyna Dziedzic, prezydent miasta poinformowała, że powodem kwarantanny jest "wykrycie zakażenia koronawirusem u jednej osoby z grona pedagogicznego".

Do 4 września zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze będą zawieszone - w tym czasie prowadzone będzie nauczanie zdalne. "Mamy nadzieję, że wyniki będą negatywne i od 7 września 2020 roku wrócimy w mury szkoły" - informuje dyrektor Piotr Prencel.

Trzy śląskie szkoły ze zdalnym nauczaniem
Trzy śląskie szkoły ze zdalnym nauczaniem

2 września do listy zamkniętych placówek dołączyło Przedszkole Miejskie nr 1 w Świętochłowicach. Decyzję podjęto ze względu na obecność na zajęciach dziecka zakażonego koronawirusem. "Dziecko przebywało w placówce podczas dyżuru wakacyjnego do piątku 28 sierpnia" - czytamy na stronie internetowej Świętochłowic. Na kwarantannę zostało skierowanych 18 dzieci oraz siedmiu pracowników wraz z rodzinami. Według nowych przepisów kwarantanna wspomnianych osób potrwa do 7 września i w przypadku niewykazania objawów zostanie zakończona bez wykonywania testów.

Przedszkole w Świętochłowicach zamknięte z powodu koronawirusa
Przedszkole w Świętochłowicach zamknięte z powodu koronawirusaTVN24

Małopolskie: cztery szkoły w gminie Łukowica, Krempachy

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycielki z gminy Łukowica w Małopolsce. Pedagog zatrudniona jest w czterech tamtejszych podstawówkach. Chodzi o szkoły w miejscowościach: Świdnik, Jastrzębie, Jadamwola i Łukowica. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej zgodziła się na zorganizowanie zdalnego nauczania w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego.

Kwarantanną objęto grupę około 30 nauczycieli, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z zakażoną nauczycielką.

Od początku pandemii w powiecie limanowskim odnotowano 470 przypadków koronawirusa.

Nie będzie zdalnych lekcji w Szkole Podstawowej w Wietrzychowicach pod Tarnowem, mimo że koronawirusem zakaziły się dyrektorka szkoły i sekretarka. Sanepid zmienił zdanie w tej sprawie.

Szefowa limanowskiego sanepidu o zakażonej koronawirusem nauczycielce
Szefowa limanowskiego sanepidu o zakażonej koronawirusem nauczycielceTVN24

Już po rozpoczęciu roku szkolnego okazało się, że normalnych lekcji nie ma w Szkole Podstawowej w Krempachach. Wójt gminy Nowy Targ zdecydował, że zajęcia zaczną się zdalnie - wstępnie mają być w tej formie kontynuowane do 11 września, a po weekendzie, od 14 września, dzieci będą miały już normalne lekcje.

Pomorskie: Kiełpino, Kościerzyna

Normalnych zajęć nie rozpoczną na razie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. Zgodnie z zaleceniami sanepidu w Kartuzach wszyscy tamtejsi nauczyciele trafili na kwarantannę domową, która potrwa do 14 września. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na terenie placówki zostało odwołane. "W dniu 1 września wychowawcy klas skontaktują się z uczniami/rodzicami poprzez dziennik elektroniczny celem przekazania szczegółowych informacji", a do 14 września szkoła będzie prowadziła kształcenie zdalne - poinformowała dyrektorka szkoły Jolanta Kosznik.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie nie odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego, a przez pierwsze dwa tygodnie nauka będzie odbywała się zdalnie. Większość kadry nauczycielskiej objęta została kwarantanną. W czwartek w tej szkole odbyła się rada pedagogiczna, a u jednego z nauczycieli potwierdzono koronawirusa.

Na stronie szkoły czytamy: "Nie znamy na razie daty końca tej kwarantanny".

Czy dziecko będące na kwarantannie może pobierać naukę zdalną?
Czy dziecko będące na kwarantannie może pobierać naukę zdalną? TVN24

Łódzkie: przedszkole w Działoszynie

- Od jutra w naszym województwie jedynie Przedszkole nr 2 w Działoszynie (powiat pajęczański) prowadzić będzie naukę zdalną, pozostałe placówki podejmą pracę w normalnym trybie - poinformowała 31 sierpnia Anna Skopińska, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Łodzi.

"W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną (zakażenie jednej z nauczycielek Covid19) przedszkole pozostaje zamknięte do dnia 3 września 2020 roku" - czytamy na stronie placówki.

To oznacza, że służby sanitarne tuż przed rozpoczęciem roku zmieniły zdanie w sprawie Szkoły Podstawowej w Łyszkowicach w powiecie łęczyckim, gdzie też planowano naukę zdalną.

Mazowieckie: Warszawa, Myszyniec, Piaseczno, Ostrów

Rok szkolny rozpocznie się z opóźnieniem w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 4 im. bł. Marceliny Darowskiej prowadzonej przez siostry niepokalanki na warszawskim Ursynowie.

"W związku z potwierdzonym przypadkiem wirusa COVID 19 w naszej szkole, placówka została zamknięta aż do odwołania, a siostry zostały objęte kwarantanną" – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej placówki.

Na naukę zdalną 1 września przeszedł również Zespół Szkół Powiatowych im. Ks. Adama Bargielskiego w Myszyńcu. U pracownika obsługi szkoły potwierdzono zakażenie koronawirusem. Efekt? Sanepid w Ostrołęce objął kwarantanną wszystkich pracowników obsługi, dwie nauczycielki oraz dyrektora szkoły. Zdalne nauczanie ma trwać co najmniej do 4 września.

"Luki w edukacji są i trzeba je wyrównać"
"Luki w edukacji są i trzeba je wyrównać"TVN24

1 września Urząd Miasta w Piasecznie poinformował o przejściu na edukację hybrydową w Szkole Podstawowej nr 4 w Piasecznie. Kwarantannie zostało poddanych 10 nauczycieli wraz z rodzinami. Mieli kontakt z zakażoną nauczycielką podczas rady pedagogicznej. Dzieci nie miały z nią styczności. "Jednak z powodu nieobecności większości nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego cztery klasy drugie od dnia jutrzejszego przejdą na naukę zdalną. Uczniowie klas pierwszych i trzecich przychodzą normalnie do szkoły. Dla tych oddziałów będą odbywały się lekcje z wyznaczonymi do zastępstw nauczycielami" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

2 września koronawirusa wykryto u jednej z nauczycielek w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie (powiat otwocki). Tego samego dnia wójt gminy Celestynów w porozumieniu z tamtejszym sanepidem podjął decyzję o odwołaniu zajęć stacjonarnych do końca tygodnia.

"Jedna z nauczycielek miała pozytywny test na koronawirusa"
"Jedna z nauczycielek miała pozytywny test na koronawirusa"TVN24

Tego samego dnia zamknięta została Szkoła Podstawowa numer 210 im. Bohaterów Pawiaka przy ulicy Karmelickiej na warszawskim Muranowie. Na stronie szkoły poinformowano: "Z powodu podejrzenia zachorowania jednego z pracowników szkoły, zgodnie z procedurami COVID-19 i decyzją Sanepidu, zajęcia stacjonarne zostają zawieszone w dniach 3-7 września 2020 roku".

Koronawirus w szkole przy Karmelickiej
Koronawirus w szkole przy KarmelickiejTVN24

Kujawsko-Pomorskie: podstawówka w Bydgoszczy, zespół szkół w Unisławiu

Normalne lekcje zostały zawieszone w Szkole Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy. 30 sierpnia Tomasz Wierzewski, dyrektor szkoły dowiedział się, że pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał jeden z pracowników pedagogicznych.

"Ze względu na odbywające się w ciągu kilku ostatnich dni prace związane z przygotowaniem roku szkolnego,  kontakt z ww. osobą mieli wszyscy pracownicy naszej szkoły. Niepokojące objawy u drugiego pracownika szkoły zadecydowały o tym, iż na mój wniosek, po uzyskaniu pozytywnej opinii ze strony Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, za zgodą organu prowadzącego zajęcia edukacyjne w budynku szkoły zostają zawieszone na okres do 7 września włącznie".

Już po rozpoczęciu roku szkolnego okazało się, że koronawirusem zakażona jest nauczycielka z Zespołu Szkół w Unisławiu. Dyrektor, który sam trafił na kwarantannę, nie dostał zgody na zdalne nauczanie, ale zawiesił zajęcia dydaktyczne, korzystając z puli dni wolnych do dyspozycji dyrektora szkoły. Wśród osób na kwarantannie są uczniowie.

Zachodniopomorskie: podstawówka w Żabnicy

Szkoła Podstawowa im. ks. Barnima I w Żabnicy również została zamknięta, a dzieci będą uczyć się zdalnie co najmniej do 6 września.

U jednej z nauczycielek pracujących w Szkole Podstawowej w Żabnicy wykryto koronawirusa. W związku z tym na przymusową kwarantannę zostali wysłani pozostali pracownicy szkoły, a planowana na 1 września inauguracja roku szkolnego nie odbyła się.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez agentów CBA w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum - poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jackowi Sutrykowi "zostaną postawione zarzuty" - informuje prokuratura. - Prezydent Wrocławia wielokrotnie składał zeznania w tej sprawie – przekazała na konferencji prasowej Agata Dzikowska z biura prasowego Wrocławia.

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. Urząd miasta komentuje

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. Urząd miasta komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Podczas budowy nowego komisariatu policji w Lublinie znaleziono niewybuch pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. W związku z tym w piątek ewakuowani zostaną okoliczni mieszkańcy – ponad 2,8 tysiąca osób.

Niewybuch pod komisariatem. Ewakuują prawie trzy tysiące mieszkańców

Niewybuch pod komisariatem. Ewakuują prawie trzy tysiące mieszkańców

Źródło:
PAP

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA w związku ze sprawą Collegium Humanum - poinformowało MSWiA. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk zatrzymany. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk zatrzymany. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnosili się też Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

Ryan Borgwardt, zaginiony przed trzema miesiącami kajakarz, może przebywać w Europie Wschodniej – informują służby Green Lake w stanie Wisconsin. Zdaniem śledczych istnieje prawdopodobieństwo, że mógł sfingować własną śmierć i uciec z kraju. Świadczyć o tym mogą m.in. rejestry straży granicznej.  

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Źródło:
CNN, BBC

Były wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat pozostanie w areszcie. W czwartek zdecydował o tym katowicki sąd. Samorządowiec został aresztowany w związku z zarzutami korupcji. Ze stanowiska zrezygnował, jednak do przyjmowania łapówek się nie przyznał i złożył zażalenie na decyzję o areszcie.

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

„Uwaga! Awaria sieci komórkowej usunięta. Możesz już wykonywać połączenia wychodzące.” - poinformowało w specjalnym alercie w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Awaria sieci komórkowej usunięta. Drugi alert RCB

Awaria sieci komórkowej usunięta. Drugi alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierująca samochodem osobowym najechała na tył ciągnika rolniczego. Kierowca stracił panowanie nad maszyną i wpadł do rowu. Zginął na miejscu.

Ciągnik wpadł do rowu, kierowca nie żyje

Ciągnik wpadł do rowu, kierowca nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Do niecodziennej sytuacji doszło na Pradze-Południe. Strażnicy miejscy patrolujący dzielnicę dostrzegli mężczyznę, któremu brakowało dolnej części garderoby. Okazało się, że zamierzał wstrzyknąć sobie heroinę.

Stał bez spodni, zamierzał wstrzyknąć sobie heroinę

Stał bez spodni, zamierzał wstrzyknąć sobie heroinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tej nocy w części kraju na drogach może tworzyć się gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ryzykiem wystąpienia marznących opadów. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, by spotkać się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Rozmowy z prezydentem Warszawy rozpoczęły się wczesnym wieczorem. Ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni" - ocenił wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Tulsi Gabbard służyła w Iraku, zasiadała w Kongresie, a teraz ma zostać szefem amerykańskich służb wywiadowczych. "Nikt się nie spodziewał, że zostanie wybrana na to stanowisko" - wskazuje agencja Reutera, pisząc o jej niewielkim doświadczeniu w pracy wywiadowczej. Były ambasador Polski w USA Marek Magierowski widzi w tym "bardzo niepokojący sygnał". Kim jest Gabbard i dlaczego budzi kontrowersje?

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Były dziennikarz Fox News Pete Hegseth ma zostać sekretarzem obrony w nowej administracji Donalda Trumpa. Nominacja ta wywołała konsternację w Waszyngtonie. Niektórzy urzędnicy nie mieli pojęcia, kim jest Hegseth i przyjęli tę decyzję ze sporym zaskoczeniem. Zauważa się, że wybór Hegsetha może budzić niepokój wśród europejskich sojuszników z powodu jego stanowiska wobec NATO.

NATOsceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

NATOsceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Źródło:
CNN, Reuters, Politico, tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kto byłby lepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Według najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET większość badanych stawia na prezydenta Warszawy. Co mówią inne badania?

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski. Najnowszy sondaż

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium

Marek Wojtuń został ósmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku, kiedy był pytany między innymi o znajomość słownika, brytyjską legendę oraz o rodzaj pająka. W środę do ostatniego pytania dotarł bez żadnego koła ratunkowego.

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Źródło:
Milionerzy TVN