Trwają bardzo intensywne prace zespołu powołanego przez premiera. Dopracowuje on szczegóły związane z kwestią przyszłych szczepień na COVID-19 - przekazał we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Ocenił, że zadbanie o to, by każdy chętny obywatel mógł w krótkim czasie się zaszczepić, będzie "wielką operacją".
Koncern Pfizer podał tydzień temu, że szczepionka na COVID-19, nad którą pracuje wraz z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 procent skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmami, która przewiduje zakup do 300 milionów dawek szczepionki.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i prof. Andrzej Horban, który doradza premierowi w sprawie epidemii, przedstawili informacje na temat sytuacji w kraju.
Szef kancelarii premiera: szczepienia tylko dla chętnych
Dworczyk - wypowiadając się o zapowiadanej szczepionce na COVID-19 - informował, że "w tej chwili pracuje powołany przez premiera Morawieckiego roboczy zespół, który bardzo intensywnie" dopracowywuje szczegóły na temat szczepionki. - Jestem przekonany, że w perspektywie kilku, najdalej kilkunastu dni będziemy gotowi do takiego precyzyjnego zaprezentowania całego procesu tej wielkiej operacji, bo to będzie wielka operacja, żeby w krótkim czasie każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić - powiedział.
Szef KPRM podkreślił, że szczepieni będą tylko ci, którzy wyrażą do tego chęć.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wcześniej na konferencji dementował informacje, że szczepienia będą obowiązkowe. Zaznaczył jednak, że resort będzie do nich namawiał. Szef resortu zdrowia przypomniał warunki, w których musi być transportowana i przechowywana szczepionka, czyli temperaturę -70 lub -80 stopni Celsjusza. - Jeśli opracujemy sieć punktów, w których będą się odbywały szczepienia, ale raczej pójdziemy w kierunku regionalnych centrów dystrybucji, to tutaj logistykę będzie zapewniał producent - przekazał. Uściślił, że będzie można do tego celu wykorzystywać między innymi wojewódzkie struktury sanepidu i regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM