TVN24 | Polska

Rzecznik rządu: jeżeli chodzi o okres świąteczny, to zmian w aktualnym rozporządzeniu do 27 grudnia nie będzie

TVN24 | Polska

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP
"Kwarantanna narodowa" wbrew zapowiedziom rządu
"Kwarantanna narodowa" wbrew zapowiedziom rząduTVN24
wideo 2/21
TVN24"Kwarantanna narodowa" wbrew zapowiedziom rządu

Nie będzie zmian w rozporządzeniu obowiązującym do 27 grudnia - oświadczył rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że restrykcje dotyczące przemieszczania się mogłyby być wprowadzone w sytuacji, gdy będzie absolutna niewydolność służby zdrowia ze względu na cały czas wysoki wskaźnik zachorowań.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia między innymi zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i czasowy zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.

Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany był w sobotę w Radiu Zet, czy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mogą zostać wprowadzone restrykcje dotyczące przemieszczania się. - Jeżeli chodzi o kwestie związane z przemieszczaniem się, to takich decyzji przed świętami bym się nie spodziewał - odpowiedział.

- Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny - zależnie od czasu, niestety, w związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać - dodał. - Jeżeli chodzi o okres świąteczny, to zmian w aktualnym rozporządzeniu do 27 grudnia nie będzie - mówił Mueller.

Pytany, od czego uzależnione jest wprowadzenie obostrzeń dotyczących przemieszcza się i kiedy mogłyby być wprowadzone, rzecznik odpowiedział, że takie rozwiązania mogłyby być wprowadzone w sytuacji, gdy będzie już absolutna niewydolność służby zdrowia ze względu na cały czas wysoki wskaźnik zachorowań.

Dodał, że "takie obostrzenia mogłyby dotyczyć przemieszczania się, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach, na przykład we Włoszech między regionami nie można się przemieszczać poza ściśle określonymi celami". - Na ten moment do 27 grudnia nie zmieniamy tutaj zasad - zaznaczył.

- Jestem głęboko przekonany, że te obostrzenia, które w tej chwili wprowadzamy, one są nieco mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej, wystarczą do tego, żeby liczba zachorowań się zmniejszyła i przede wszystkim, żeby zmniejszyła się liczba osób, które umierają - powiedział rzecznik rządu.

Poinformował, że w sobotę lub niedzielę zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie obostrzeń, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia.

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości