"Osiągnęliśmy punkt przesilenia. Teraz od nas zależy, co się zadzieje"

shutterstock_1981083851
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: osiągnęliśmy punkt przesilenia
Źródło: TVN24

W przypadku braku wystarczającej liczby osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi istnieje zagrożenie czwartą falą pandemii COVID-19 – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Według niego, w Polsce osiągnęliśmy punkt przesilenia i od nas zależy, czy liczba nowych zakażeń utrzyma się na stałym poziomie, czy będzie rosnąć.

Resort zdrowia poinformował w poniedziałek o 44 nowych zakażeniach koronawirusem. W ciągu ostatniej doby nie zmarła żadna osoba chorująca na COVID-19. Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, choć liczba nowych przypadków utrzymuje się na niskim poziomie, w Polsce "zdecydowanie osiągnęliśmy punkt przesilenia". - Teraz od nas zależy, co się w tym punkcie zadzieje – zwrócił uwagę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Czy będziemy mieli w dalszym ciągu stabilizację w najbliższych dniach – bo na pewno o spadkach trudno już będzie mówić – czy też z racji tego, że w wakacje daliśmy sobie odpocząć od szczepień, będziemy mieli wzrosty – mówił rzecznik resortu zdrowia. Zdaniem Andrusiewicza, "ta sytuacja, z którą mamy do czynienia dzisiaj, może pójść w dwóch kierunkach i zagrożeniem w przypadku braku wystarczającej liczby zaszczepionych osób jest to, że pójdziemy w kierunku czwartej fali".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pytany był również o to, ile przypadków mutacji koronawirusa potwierdzono w Polsce. - Ogółem mamy w kraju odnotowanych ponad 200 zakażeń mutacjami Beta, Delta i Gamma, z czego najwięcej zakażeń to są zakażenia mutacją Delta. W ciągu ostatnich dni przybyło ponad 30 nowych, zdiagnozowanych zakażeń mutacją Delta i obecnie mamy ich 153 – mówił Andrusiewicz. Jak dodał, potwierdzono także trzy zakażenia wariantem Lambda.

Andrusiewicz: czeka nas walka o każdy procent zaszczepionych

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że celem rządu jest osiągnięcie odporności poszczepiennej na poziomie 80 procent. Jak dodał, jest to "dużym wyzwaniem". - Musimy wziąć pod uwagę, że 70 procent osób, to osoby zadeklarowane i chętne do szczepień. Niezaszczepionych mamy jeszcze tak naprawdę 15 procent do osiągnięcia tych 70 procent, ale później o każdy procent to będzie bardzo żmudna i trudna walka – ocenił.

niedzielski
Niedzielski: musimy być przygotowani na wszystkie scenariusze
Źródło: TVN24

Jak dodał, resort zdrowia liczy na pomoc lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz lekarzy pediatrów, którzy utrzymują stały kontakt z pacjentami.

W Polce wykonano do tej pory ponad 31,5 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych jest przeszło 15 milionów osób. Pierwszą dawkę jednego z preparatów dwudawkowych otrzymało 17,4 miliona osób.

Czytaj także: