Rząd proponuje kolejne działania, które mają zachęcić do szczepień na COVID-19

Źródło:
TVN24, PAP
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem TVN24
wideo 2/24
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem TVN24

Rząd rozpoczyna kolejną akcję promocyjną dla samorządów i gmin w sprawie szczepień przeciw COVID-19. - Zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem - przekazał premier Mateusz Morawiecki, przypominając, że "99 procent najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione". - Bądźmy mądrzy przed szkodą - zaapelował, zwracając uwagę na sytuację na zachodzie Europy, gdzie w wielu krajach czwarta fala zakażeń już uderzyła.

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej mówili o prowadzonej akcji profrekwencyjnej w kwestii szczepień przeciwko koronawirusowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier o szczepieniach: jedyna i bardzo skuteczna metoda walki z koronawirusem

Mateusz Morawiecki zauważył, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków zakażeń koronawirusem dziennie. - Zdaję sobie sprawę, że te liczby nie robią takiego wrażenia na większości Polaków, ale jednocześnie też chciałem zwrócić uwagę na to i zaapelować, jak często ta nasza przewaga nad koronawirusem okazywała się krótkotrwała, okazywała się krucha - przyznał.

Zaapelował o szczepienie się. - W Europie Zachodniej - w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, we Francji - notuje się po kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie. Trendy oceniane są różnie, ale z całą pewnością to, co dzieje się w Europie Zachodniej, wskazuje na ryzyko. Tym bardziej w związku z tym my także powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem - podkreślił.

- To, co dzieje się w Europie Zachodniej, wskazuje na ryzyko. 99 procent najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione - przypomniał. - Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki - dodał.

- Wiedząc, że to dobre remedium, wiedząc jak działa czwarta fala na zachodzie Europy, bądźmy mądrzy przed szkodą - zaapelował premier.

Morawiecki powiedział na konferencji, że "pod koniec sierpnia może niestety ta czwarta fala (epidemii - red.) już nadejść". - Nie czekajmy na nią, lepiej przystąpmy do zaszczepienia się, do programu szczepień. Wcześniej zrobimy dzięki temu również ten mały, ale bardzo ważny krok w stronę obrony naszego życia gospodarczego, naszego systemu zdrowia i indywidualnego zdrowia - wymienił.

>> Relacja z konferencji w tvn24.pl

Mateusz Morawiecki zwrócił się do przeciwników szczepień

Szef rządu zwrócił się potem do osób przeciwnych szczepieniom. - Obyście, szanowni państwo, nie musieli przekonywać co do tego, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19 w szpitalach, aby do czegoś takiego nie doszło - powiedział.

- Miejmy na uwadze tę podstawową naturę wirusa. On przenosi się z człowieka na człowieka. Jeżeli ktoś niezaszczepiony, ktoś kto ma duży wyższy wskaźnik czy prawdopodobieństwo zakażenia innych zakazi kogoś innego, nawet jeśli temu komuś się nic nie stanie, może doprowadzić w efekcie końcowym do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób - tłumaczył.

Zaapelował o przerwanie kampanii fake newsów i agresji. Przywołał tu przykład agresywnego zachowania antyszczepionkowców w Grodzisku Mazowieckim

Premier: mam apel do przeciwników szczepień - obyście nie musieli się przekonywać, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19
Premier: mam apel do przeciwników szczepień - obyście nie musieli się przekonywać, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19TVN24

Mateusz Morawiecki na konferencji przekazał, że ma nadzieję, że w piątek na Radzie Ministrów zostanie przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia, która - jak mówił - podniesie wydatki do siedmiu procent PKB.

Nowe programy, które mają zachęcić do szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział dwa programy, na które rząd przeznaczy 1,5 miliarda złotych. Pierwszym z nich będzie program dla samorządów "Rosnąca odporność" z nagrodami finansowymi za najwyższy stopień wyszczepialności.

- Jest to program dla samorządów. Trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia, otrzymają odpowiednio milion złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tysięcy złotych za trzecie. Te środki będą mogły być wydane na te działania, które gmina uzna za najbardziej potrzebne - opisał minister.

KPRM

Drugim programem jest uruchomienie objazdowych punktów szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie, które - w porozumieniu z samorządami - trafią do gmin, gdzie notuje się najniższy poziom szczepień.

KPRM

Dworczyk ogłosił też, że od września ruszy "duża kampania edukacyjna w szkołach". - Będzie o tym Ministerstwo Edukacji i Nauki szczegółowo informowało, ale nie tylko chodzi o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja. Również chodzi o webinaria dla rodziców, osób dorosłych, gdzie właśnie tej rzetelnej informacji będzie można się spodziewać - wyjaśnił.

Dworczyk: ruszamy od września z dużą kampanią informacyjną w szkołach w sprawie szczepień
Dworczyk: ruszamy od września z dużą kampanią informacyjną w szkołach ws. szczepieńTVN24

Dworczyk zauważył, że w kwestii zachęcania do szczepień trzeba pamiętać, że "kształtowanie postaw społecznych (...) wymaga pewnego czasu". - Więc musimy też uczciwie sobie powiedzieć: ten czas jest nam potrzebny. Takie rzeczy nie zdarzą się z dnia na dzień - ocenił. 

- Analizujemy w tej chwili rozwiązania wszystkie, które są wykorzystywane w krajach europejskich i pozaeuropejskich w związku z walką z pandemią oraz realizacją narodowych programów szczepień w poszczególnych krajach. Jak państwo doskonale wiecie, w różny sposób różne kraje do tego podchodzą, są wprowadzane różnego rodzaju obostrzenia czy też różnego rodzaju przywileje dla osób zaszczepionych. My nie wykluczmy żadnych rozwiązań, biorąc pod uwagę to, że sytuacja może rozwinąć się w sposób bardzo różny - powiedział.

Minister mówił, że chociaż ma nadzieję, że "żadnych czarnych scenariuszy nie będzie w Polsce", to "musimy brać pod uwagę wszystkie możliwości".

Minister zdrowia o udziale mutacji Delta w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rząd jest przygotowany na większą liczbę zakażeń oraz na "presję na infrastrukturę, na szpitalnictwo". - Wszystkie służby, zagadnienia techniczne i logistyczne są dopracowane, wszyscy są w pełnej gotowości - powiedział.

Szef resortu zdrowia mówił także o obecności w naszym kraju bardziej zakaźnej mutacji Delta koronawirusa.

- Patrząc na ostatni miesiąc przekroczyliśmy już 60 procent udziału wariantu Delta - poinformował. - Oznacza to, że rzeczywiście wariant Delta staje się wariantem dominującym. Jeżeli popatrzymy na ostatni tydzień, to wręcz te parametry opisujące udział wariantu Delta w całej liczbie badanych próbek dochodzi do 80 procent - mówił.

Minister zdrowia przekazał, że Delta dominuje w największym stopniu w województwie pomorskim. - To ponad 40 przypadków, liczba bezwzględnie największa - powiedział.

Niedzielski: wariant delta staje się wariantem dominującym w Polsce
Niedzielski: wariant delta staje się wariantem dominującym w Polsce
Przed konferencją Michał Dworczyk, Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski wzięli udział w posiedzeniu Rządowego Zespole Zarządzania KryzysowegoKrystian Maj/KPRM

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował w poniedziałek za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Źródło:
PAP, Reuters

Tam gdzie było złamane prawo, tam będą zawiadomienia do prokuratury, będziemy żądać zwrotu środków nielegalnie pobranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do audytu w KPRM po rządach PiS-u. Mówił o "mieleniu pieniędzy tak, żeby trafiły do osób zainteresowanych" oraz, że w kancelarii premiera "tworzono departamenty ku czci ministrów bez teki".

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zeszłotygodniowy wyciek rozmowy niemieckich oficerów na temat Ukrainy, opublikowanej w rosyjskich mediach, jest źródłem zakłopotania dla Berlina - oceniają zagraniczne media. Jak podał Reuters, chociaż dotąd reakcja ze strony sojuszników była raczej oszczędna, analitycy twierdzą, że sprawa prawdopodobnie nadwyręży relacje Niemiec z partnerami. - Ten atak hybrydowy miał na celu wywołanie niepewności i podziału między nami - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. - I właśnie na to nie pozwolimy - oświadczył.

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Źródło:
BBC, Reuters

W środę rozpocznie się siódme posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się kwestiami budzącymi największe polityczne emocje, między innymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości oraz możliwością popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po naszych drogach przemieszcza się polskie wojsko, przemieszczają się różnego rodzaju pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, również państw sojuszniczych - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do trwających NATO-wskich ćwiczeń Dragon-24. W tym kontekście poprosił "o coś bardzo ważnego". - Nie fotografujmy, nie wrzucajmy do sieci, nie informujmy o tym, jakie pojazdy, w jakiej liczbie przemieszczają się, ilu żołnierzy, co robią, jak wykonują swoje zadania. Nie ułatwiajmy życia tym, którzy są naszymi wrogami - apelował.

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Szymon Hołownia przekazał, że materiały wideo ze zdarzenia z 7 lutego, kiedy to doszło do szarpaniny przed Sejmem, zostaną opublikowane prawdopodobnie w trakcie najbliższego posiedzenia izby. O Antonim Macierewiczu, jednym z posłów, którzy uczestniczyli w tym zdarzeniu, mówił, że być może ma on "dar bilokacji".

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Piły zatrzymali 41-latka, który włamał się do kilku biur i ukradł ponad 25 tys. zł. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym do odbycia kary siedmiu lat pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Szukała go policja w całym kraju.

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował w poniedziałek, że były prezydent USA Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w Kolorado. Decyzję o uniemożliwieniu Trumpowi startu w tym stanie wydał Sąd Najwyższy Kolorado, który powołał się na 14. poprawkę do konstytucji. Poniedziałkowy wyrok oznacza również unieważnienie podobnych decyzji władz w Illinois i New Hampshire.

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Referendum jest po prostu jedyną opcją, jedyną możliwością, dlatego że mamy świadomość, że prezydent Duda zawetuje ustawę - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wiceministra edukacji Joanna Mucha. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula wskazywała, że "referendum będzie kosztowało około 70-75 milionów", a ponadto "kończy się ustawą, która musi być głosowana w Sejmie".

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W poniedziałek zmarł Tomasz Guzowski, uczestnik słynnej konferencji prasowej w 2021 roku, podczas której poseł Łukasz Mejza bronił swojej firmy obiecującej leczenie ciężkich chorób - podał portal "Gazety Wyborczej". Informację potwierdzili dziennikowi bliscy rodziny. 

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Jest reakcja sanepidu po śmierci 18-latki z Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie). Dziewczyna z objawami zatrucia pokarmowego poszła do szpitala. Po zbadaniu odesłano ją jednak do domu, gdzie następnego dnia nastolatka zmarła. Teraz Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie pobiera próbki ze sklepu spożywczego, w którym dziewczyna miała kupić artykuły spożywcze. Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie ws. działań lekarzy.

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił. W konferencji wzięli udział też przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej oraz byli prezesi i sędziowie TK.

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

Królowa Kamila rozpoczęła ponadtygodniową przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje "The Times" i sugeruje, że kilka dni wolnego spędzi z Karolem III, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór. Ostatnie tygodnie były dla królewskiej małżonki bardziej intensywne niż zwykle, ze względu na konieczność zastępowania króla podczas publicznych wystąpień.  

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Źródło:
The Time, Daily Mail, The Sun, TVN24.pl

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Księstwa Monako, czy Królestwa Hiszpanii? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Anna z Poznania.

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Na TikToku i w innych mediach społecznościowych krąży przekaz, że Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli brać udział w wyborach. W tej sprawie rzekomo "partie są zgodne" a "Unia już przyklaskuje". Przekaz ten podchwycili niektórzy politycy. Tyle że nie ma takiej prawnej możliwości.

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl