Rząd proponuje kolejne działania, które mają zachęcić do szczepień na COVID-19

Źródło:
TVN24, PAP
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem TVN24
wideo 2/24
Premier: zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem TVN24

Rząd rozpoczyna kolejną akcję promocyjną dla samorządów i gmin w sprawie szczepień przeciw COVID-19. - Zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem - przekazał premier Mateusz Morawiecki, przypominając, że "99 procent najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione". - Bądźmy mądrzy przed szkodą - zaapelował, zwracając uwagę na sytuację na zachodzie Europy, gdzie w wielu krajach czwarta fala zakażeń już uderzyła.

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej mówili o prowadzonej akcji profrekwencyjnej w kwestii szczepień przeciwko koronawirusowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier o szczepieniach: jedyna i bardzo skuteczna metoda walki z koronawirusem

Mateusz Morawiecki zauważył, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków zakażeń koronawirusem dziennie. - Zdaję sobie sprawę, że te liczby nie robią takiego wrażenia na większości Polaków, ale jednocześnie też chciałem zwrócić uwagę na to i zaapelować, jak często ta nasza przewaga nad koronawirusem okazywała się krótkotrwała, okazywała się krucha - przyznał.

Zaapelował o szczepienie się. - W Europie Zachodniej - w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, we Francji - notuje się po kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie. Trendy oceniane są różnie, ale z całą pewnością to, co dzieje się w Europie Zachodniej, wskazuje na ryzyko. Tym bardziej w związku z tym my także powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem - podkreślił.

- To, co dzieje się w Europie Zachodniej, wskazuje na ryzyko. 99 procent najbardziej dramatycznych przypadków zakażeń to osoby niezaszczepione - przypomniał. - Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki - dodał.

- Wiedząc, że to dobre remedium, wiedząc jak działa czwarta fala na zachodzie Europy, bądźmy mądrzy przed szkodą - zaapelował premier.

Morawiecki powiedział na konferencji, że "pod koniec sierpnia może niestety ta czwarta fala (epidemii - red.) już nadejść". - Nie czekajmy na nią, lepiej przystąpmy do zaszczepienia się, do programu szczepień. Wcześniej zrobimy dzięki temu również ten mały, ale bardzo ważny krok w stronę obrony naszego życia gospodarczego, naszego systemu zdrowia i indywidualnego zdrowia - wymienił.

>> Relacja z konferencji w tvn24.pl

Mateusz Morawiecki zwrócił się do przeciwników szczepień

Szef rządu zwrócił się potem do osób przeciwnych szczepieniom. - Obyście, szanowni państwo, nie musieli przekonywać co do tego, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19 w szpitalach, aby do czegoś takiego nie doszło - powiedział.

- Miejmy na uwadze tę podstawową naturę wirusa. On przenosi się z człowieka na człowieka. Jeżeli ktoś niezaszczepiony, ktoś kto ma duży wyższy wskaźnik czy prawdopodobieństwo zakażenia innych zakazi kogoś innego, nawet jeśli temu komuś się nic nie stanie, może doprowadzić w efekcie końcowym do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób - tłumaczył.

Zaapelował o przerwanie kampanii fake newsów i agresji. Przywołał tu przykład agresywnego zachowania antyszczepionkowców w Grodzisku Mazowieckim

Premier: mam apel do przeciwników szczepień - obyście nie musieli się przekonywać, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19
Premier: mam apel do przeciwników szczepień - obyście nie musieli się przekonywać, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19TVN24

Mateusz Morawiecki na konferencji przekazał, że ma nadzieję, że w piątek na Radzie Ministrów zostanie przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia, która - jak mówił - podniesie wydatki do siedmiu procent PKB.

Nowe programy, które mają zachęcić do szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział dwa programy, na które rząd przeznaczy 1,5 miliarda złotych. Pierwszym z nich będzie program dla samorządów "Rosnąca odporność" z nagrodami finansowymi za najwyższy stopień wyszczepialności.

- Jest to program dla samorządów. Trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia, otrzymają odpowiednio milion złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tysięcy złotych za trzecie. Te środki będą mogły być wydane na te działania, które gmina uzna za najbardziej potrzebne - opisał minister.

KPRM

Drugim programem jest uruchomienie objazdowych punktów szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie, które - w porozumieniu z samorządami - trafią do gmin, gdzie notuje się najniższy poziom szczepień.

KPRM

Dworczyk ogłosił też, że od września ruszy "duża kampania edukacyjna w szkołach". - Będzie o tym Ministerstwo Edukacji i Nauki szczegółowo informowało, ale nie tylko chodzi o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja. Również chodzi o webinaria dla rodziców, osób dorosłych, gdzie właśnie tej rzetelnej informacji będzie można się spodziewać - wyjaśnił.

Dworczyk: ruszamy od września z dużą kampanią informacyjną w szkołach w sprawie szczepień
Dworczyk: ruszamy od września z dużą kampanią informacyjną w szkołach ws. szczepieńTVN24

Dworczyk zauważył, że w kwestii zachęcania do szczepień trzeba pamiętać, że "kształtowanie postaw społecznych (...) wymaga pewnego czasu". - Więc musimy też uczciwie sobie powiedzieć: ten czas jest nam potrzebny. Takie rzeczy nie zdarzą się z dnia na dzień - ocenił. 

- Analizujemy w tej chwili rozwiązania wszystkie, które są wykorzystywane w krajach europejskich i pozaeuropejskich w związku z walką z pandemią oraz realizacją narodowych programów szczepień w poszczególnych krajach. Jak państwo doskonale wiecie, w różny sposób różne kraje do tego podchodzą, są wprowadzane różnego rodzaju obostrzenia czy też różnego rodzaju przywileje dla osób zaszczepionych. My nie wykluczmy żadnych rozwiązań, biorąc pod uwagę to, że sytuacja może rozwinąć się w sposób bardzo różny - powiedział.

Minister mówił, że chociaż ma nadzieję, że "żadnych czarnych scenariuszy nie będzie w Polsce", to "musimy brać pod uwagę wszystkie możliwości".

Minister zdrowia o udziale mutacji Delta w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rząd jest przygotowany na większą liczbę zakażeń oraz na "presję na infrastrukturę, na szpitalnictwo". - Wszystkie służby, zagadnienia techniczne i logistyczne są dopracowane, wszyscy są w pełnej gotowości - powiedział.

Szef resortu zdrowia mówił także o obecności w naszym kraju bardziej zakaźnej mutacji Delta koronawirusa.

- Patrząc na ostatni miesiąc przekroczyliśmy już 60 procent udziału wariantu Delta - poinformował. - Oznacza to, że rzeczywiście wariant Delta staje się wariantem dominującym. Jeżeli popatrzymy na ostatni tydzień, to wręcz te parametry opisujące udział wariantu Delta w całej liczbie badanych próbek dochodzi do 80 procent - mówił.

Minister zdrowia przekazał, że Delta dominuje w największym stopniu w województwie pomorskim. - To ponad 40 przypadków, liczba bezwzględnie największa - powiedział.

Niedzielski: wariant delta staje się wariantem dominującym w Polsce
Niedzielski: wariant delta staje się wariantem dominującym w Polsce
Przed konferencją Michał Dworczyk, Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski wzięli udział w posiedzeniu Rządowego Zespole Zarządzania KryzysowegoKrystian Maj/KPRM

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - napisał w poniedziałek publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman nawoływał do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

783 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - W 1968 roku widziałem rosyjskie czołgi na ulicach Pragi i nie chcę ich nigdy więcej widzieć - powiedział premier Czech Petr Fiala podczas spotkania z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl