Zasady kwarantanny dla podróżujących z trzech państw. Rozporządzenie opublikowane

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
TVN24, PAP
"W przypadku Brazylii, Indii i RPA, wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji będą automatycznie poddawane kwarantannie"
wideo 2/35
"W przypadku Brazylii, Indii i RPA, wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji będą automatycznie poddawane kwarantannie"

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wskazujące, kiedy podróżni przybywający z Indii, Republiki Południowej Afryki i Brazylii będą mogli wcześniej zakończyć swoją automatycznie nakładaną kwarantannę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Zgodnie z nowymi regulacjami od północy osoby podróżujące z Indii, RPA i Brazylii nie mają już możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48h po powrocie do kraju. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach" – napisał w środę wieczorem na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

ROZPORZĄDZENIE WS. ZASAD KWARANTANNY DLA PODRÓŻNYCH Z INDII, RPA I BRAZYLII >>>

Jak doprecyzowano w rozporządzeniu, obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.

Ogniska indyjskiej mutacji w Polsce

Na wtorkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia zapowiedział, że takie właśnie przepisy zostaną wprowadzone w najbliższym czasie w życie.

Mówił o tym oświadczając, że w Polsce wykryto ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 pod Warszawą i w Katowicach. Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę, albo wykonanie w ciągu 48 godzin testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

Andrusiewicz: wyłapywane są wszystkie osoby powracające z Indii, nawet z przesiadką TVN24

Przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany taki test w ciągu 48 godzin po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny.

Dlatego resort zdrowia zdecydował się zmienić procedury przekraczania granicy w przypadkach krajów, gdzie najczęściej występują mutacje stanowiące największe zagrożenie.

Autor:ft/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock