Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie ocenia zapisy zawarte w poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. W stanowisku, które przekazali przewodniczącemu sejmowej Komisji Zdrowia Tomaszowi Latosowi, wnioskują o uchylenie projektu w całości.
PiS zastąpiło propozycję "ustawy Hoca" projektem "lex Kaczyński". "Po szczegółowym zapoznaniu się z powyższym projektem uważamy, że proponowane kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów, dlatego też wnioskujemy o uchylenie projektu ustawy w całości" – podkreśliła w komunikacie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
Zdaniem lekarzy PPOZ obowiązek testowania, a konkretnie wykorzystania testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej, po pierwsze niesie ze sobą dodatkowe obciążenia, a po drugie doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca – personel oraz personel między sobą.
"Po raz kolejny podkreślamy, że podstawową formą walki z pandemią COVID-19 są szczepienia ochronne, a właściwie: S-D-D-M (Szczepienia - Dezynfekcja - Dystans- Maseczka). Testowanie jest kierunkiem jak najbardziej wskazanym, natomiast wprowadzenie powyższych zapisów w proponowanej przez posłów formie, w której kładzie się nacisk na poszukiwaniu 'winnego' zakażenia, czy odszkodowaniach, spowoduje konflikty na linii pracodawca - zatrudniony personel, zatrudniony personel między sobą a pracodawcą. Dlatego powyższy projekt ustawy opiniujemy negatywnie i wnioskujemy o uchylenie w całości" – podkreśla Janicka.
Pismo PPOZ przesłane zostało do wiadomości ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka oraz Andrzeja Matyji - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Projekt ustawy covidowej
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu.
Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zgodnie z projektem pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach.
Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock