W środę po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał kolejne decyzje w sprawie obostrzeń epidemicznych.
Konferencja ministra zdrowia i rzecznika rządu Piotra Muellera rozpoczęła się po godzinie 10.30 w KPRM. Relacjonowaliśmy ją na tvn24.pl.
Zakończyła się konferencja prasowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.
Niedzielski: Informacja o podawanym preparacie jest podawana przy umawianiu się na szczepienia.
Pada kolejne pytanie o sprawę profesora Wojciecha Maksymowicza. Niedzielski: Dostaliśmy nieanonimową skargę, musimy zweryfikować wszystkie informacje. Nie stawiamy na razie żadnych zarzutów.
Niedzielski: Na tę chwilę nie mamy żadnych dowodów naukowych, że amantadyna jest skutecznym lekiem w walce z COVID-19. Nie odrzucamy jednak żadnych hipotez, dopóki nie zostaną zweryfikowane.
Niedzielski pytany o amantadynę: W ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki. Na forum Rady Medycznej będziemy je dyskutowali. Ten temat budzi wiele emocji, widzimy wiele osób przekonanych, że to skuteczny lek, z drugiej strony jest duża strona sceptycyzmu.
Niedzielski: Sformułowanie paszport covidowy jest bardzo niefortunne. My wolimy mówić o certyfikacie potwierdzającym szczepienia. My taki certyfikat wszystkim osobom zaszczepionym wydajemy w formie kodu QR.
Niedzielski: Priorytetem jest edukacja, żeby przywracać normalne funkcjonowanie dzieci i młodzieży.
Niedzielski: Świadomie dokonujemy o tygodniowym wydłużeniu obostrzeń, bo chcemy na bieżąco podejmować decyzję. To, co zdecydowaliśmy w tym tygodniu, jest pewnym kierunkiem.
Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji o tydzień. Wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków
Pada pytanie o daty odmrażania poszczególnych branż i tak zwane paszporty covidowe.
Niedzielski: W tej chwili mamy otwartą rejestrację dla osób 57+. Tempo przesuwania rejestrowania poszczególnych roczników jest na tyle duże, że wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie.
Niedzielski: przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli
Niedzielski: W tej chwili mamy wykonane prawie osiem milionów szczepień.
Niedzielski: Decydując o luzowaniu obostrzeń, posługujemy się trzema kryteriami - dzienna liczba przypadków, obłożenie infrastruktury szpitalnej i poziom wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia. W tej chwili jest to na poziomie 40 procent w tej grupie wiekowej.
Minister zdrowia o danych dotyczących zajętości łóżek i respiratorów w szpitalach
Niedzielski o sprawie profesora Maksymowicza: Wpłynęła do nas skarga, zawiera bardzo poważne zarzuty, ta sprawa będzie wyjaśniana.
Niedzielski: Żeby stworzyć optymalną sieć szczepień, mapę trzeba zoptymalizować w skali kraju. Nie wszystkie punkty, które aspirowały do szczepienia, będą dopuszczane.
Niedzielski: Przyjęliśmy takie kryterium robocze, że jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach. W pierwszej kolejności będą dotyczyć edukacji.
Niedzielski o regionalizacji zniesienia obostrzeń: Na tę chwilę obostrzenia przedłużyliśmy, poza dwoma wyjątkami. Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna.
Niedzielski: Opieramy się na podejściu Europejskiej Agencji Leków i zgodnie z nim będziemy podchodzić do szczepień tym preparatem.
Niedzielski: Wnikliwie analizujemy informacje dotyczące szczepionki Johnson & Johnson.
Pada pytanie o wątpliwości wokół szczepionki Johnson & Johnson. Niedzielski: Zostało wykrytych sześć przypadków na siedem milionów podań w Stanach Zjednoczonych. To niesłychanie rzadkie zjawisko.
Niedzielski: Psychiatria będzie jednym z priorytetowych kierunków.
Niedzielski: Zdecydowanie widzimy, że odbudowa zdrowia osób, w tym szczególnie dzieci, po pandemii, to zagadnienie, które wymaga zdefiniowania nowych projektów.
Niedzielski o szczepieniach w zakładach pracy: Wczoraj minister Dworczyk mówił, że pilotaż szczepień rozpocznie się w maju.
Rozpoczynają się pytania od dziennikarzy.
Niedzielski: Te decyzje mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej.
Niedzielski: Przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli.
Niedzielski: Wszystkie pozostałe regulacje i restrykcje będą obowiązywały. Będą trwały do 25 kwietnia.
Niedzielski: Przywracamy możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
Niedzielski: Wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków. Zostaną otwarte od 19 kwietnia.
Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji o tydzień.
Niedzielski: Bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 tysięcy łóżek.
Minister zdrowia prezentuje dane dotyczące zajętości łóżek i respiratorów w szpitalach.
Niedzielski: Dzisiaj mamy pierwszy dzień, gdy mamy zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.
Niedzielski: To apoguem trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale.
Niedzielski: Widzimy, że mniej więcej od dwóch tygodni jest malejąca liczba zleceń na testy.
Niedzielski: przyrosty są skutkiem świąt
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że przyrosty zachorowań w stosunku do zeszłego tygodnia wynikają z niższych wyników w ubiegłym tygodniu spowodowanych świętami.
Rozpoczyna się konferencja prasowa w KPRM.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to: 2 621 116/59 930 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób. Łącznie w ciągu ostatniej doby zmarło 803 chorych.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (3386), mazowieckiego (2925), wielkopolskiego (2102), małopolskiego (1886), dolnośląskiego (1710), łódzkiego (1635), pomorskiego (1108), lubelskiego (1003), kujawsko-pomorskiego (989), zachodniopomorskiego (839), podkarpackiego (818), warmińsko-mazurskiego (610), świętokrzyskiego (547), podlaskiego (540), opolskiego (499) i lubuskiego (438).
Dodatkowo ministerstwo przekazało, że kwarantanną objęto 357 099 osób, a wyzdrowiało dotąd 2 229 801 zakażonych.
Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 45 843 łóżka i 4506 respiratorów.
Ministerstwo Zdrowia o godzinie 10 podało, że w szpitalach przebywa 33 906 chorych z COVID-19, czyli o 713 mniej niż we wtorek. Do respiratorów podłączono 3457 pacjentów, czyli od wtorku zwolniło się 56 urządzeń.
Minister zdrowia przekaże ustalenia, które zapadły na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
W środę rano Centrum Informacyjne Rządu podało, że o godz. 10.30 odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Muellera.
Profesor Marczyńska po Radzie Medycznej: otwarcie żłobków i przedszkoli bardzo prawdopodobne
Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po wtorkowym spotkaniu tego gremium powiedziała, że ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne. Dodała, że innych luzowań obostrzeń epidemicznych na razie nie należy się spodziewać.
"Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią około jednego procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały czy napędzały. Dlatego po spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte" - wskazała prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.
Dodała, że przedstawiciele rady doskonale rozumieją zmęczenie społeczne obostrzeniami, muszą jednak stać na straży wydolności systemu ochrony zdrowia.
Prof. Marczyńska przekazała, że kolejne spotkanie Rady Medycznej odbędzie się jeszcze na pewno przed majówką. W jej ocenie komunikowane w środę przedłużenia obostrzeń nie będą najpewniej dotyczyły jeszcze początku maja.