TVN24 | Polska

54 nowe zakażenia, zmarła jedna osoba

TVN24 | Polska

Autor:
momo/kab
Źródło:
tvn24.pl
Kuczmierowski: przygotowujemy się na kolejną falę koronawirusa, staramy się zabezpieczyć na różne scenariusze
Kuczmierowski: przygotowujemy się na kolejną falę koronawirusa, staramy się zabezpieczyć na różne scenariusze
wideo 2/21
Kuczmierowski: przygotowujemy się na kolejną falę koronawirusa, staramy się zabezpieczyć na różne scenariusze

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 54 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci jednej osoby chorującej na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 270 osób, z których 75 084 zmarły.

Najwięcej z 54 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano dziewięć infekcji.

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: dolnośląskiego (8), pomorskiego (7), łódzkiego (5), opolskiego (4), śląskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), małopolskiego (3), wielkopolskiego (3), lubelskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), podkarpackiego (1), świętokrzyskiego (1), lubuskiego (0), podlaskiego (0), zachodniopomorskiego (0).

Dwa zakażenia to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez sanepid.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła jedna osoba - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 270 osób, z których 75 084 zmarły.

Ile osób jest w szpitalach? Ile respiratorów jest zajętych?

Z niedzielnego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 7184 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (-10 w porównaniu do dnia poprzedniego), - z tego 6571 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-45), - 719 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (tyle samo, co dzień wcześniej), - z tego 88 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-3), - 97 094 osoby są objęte kwarantanną (+5275),  - 2 652 165 osób wyzdrowiało (+93).

Niedzielski o możliwej czwartej fali

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek o "prawdopodobieństwie, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia".

Zaznaczył jednak, że tym razem duża skala zakażeń nie przełożyłaby się, tak jak w poprzednich falach epidemii, na liczbę hospitalizacji i zgonów. - Mimo zaszczepienia możemy mieć do czynienia z przyrostem zakażeń. Ale najważniejsza nauka dotycząca szczepień – że jest zdecydowanie mniej hospitalizacji i, co najważniejsze, jest zdecydowanie mniej zgonów - podkreślał.

Minister zdrowia: zagrożenie, które dotyczy przyspieszenia wzrostu zakażeń, cały czas jest realne
Minister zdrowia: zagrożenie, które dotyczy przyspieszenia wzrostu zakażeń, cały czas jest realneTVN24

Szczepienie drugą dawką w dowolnym punkcie w kraju

Od 1 lipca 2021 roku każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 pierwszą dawką będzie mogła przyjąć dawkę drugą w dowolnym punkcie i terminie. To nowe rozwiązanie ma ułatwić szczepienie tym, którzy planują np. wakacyjne wyjazdy albo służbowo przebywają w zupełnie innym mieście niż to, w którym zainicjowali procedurę zaszczepienia się.

Jeżeli dana placówka będzie dysponować wolnymi dawkami, to szczepienie można wykonać bez wcześniejszego umawiania się. W innym przypadku, każda osoba, która będzie chciała zmienić miejsce podania drugiej dawki, może to zrobić poprzez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Autor:momo/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości