TVN24 | Polska

122 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta falą covidu, ale kiedy ona nastąpi TVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta falą covidu, ale kiedy ona nastąpi

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 122 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło sześć osób chorujących na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 2 882 066 zachorowań.

Najwięcej ze 122 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 17 infekcji.

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: lubelskiego (13), małopolskiego (12), śląskiego (10), dolnośląskiego (dziewięć), łódzkiego (osiem), wielkopolskiego (osiem), świętokrzyskiego (sześć), lubuskiego (pięć), podkarpackiego (pięć), warmińsko-mazurskiego (pięć), zachodniopomorskiego (pięć), kujawsko-pomorskiego (cztery), pomorskiego (cztery), podlaskiego (trzy) oraz opolskiego (jedno).

Siedem zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poprzednią sobotę Ministerstwo Zdrowia informowało o 114 potwierdzonych infekcjach. W dzisiejszym raporcie odnotowano o osiem zakażeń więcej.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Jak przekazał resort, z powodu COVID-19 minionej doby zmarło sześć zakażonych osób. Cztery z nich miały choroby towarzyszące.

Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 882 066 osób, z których 75 241 zmarło.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano ponad 41,8 tys. testów na obecność koronawirusa.

Ile osób wyzdrowiało? Ile respiratorów jest zajętych?

Z opublikowanego w sobotę raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 6202 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian), - z tego 325 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+1), - 616 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian) - z tego 49 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-3), - 85 506 osób jest objętych kwarantanną (+960).  - 2 653 221 osób wyzdrowiało (+49).

Z dzisiejszych danych wynika, że zajętych jest 7,9 proc. respiratorów i 5,2 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Minister zdrowia o czwartej fali epidemii

Na piątkowej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski uczulał, że w tej chwili jesteśmy w sytuacji, "gdy nie zadajemy sobie już pytania, czy nastąpi czwarta fala covidu, ale kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność".

- Wszystkie analizy, którymi dysponujemy, wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała. Jesteśmy w punkcie przesilenia, gdzie do tej pory mieliśmy komfortową sytuację zmniejszania się liczby zakażeń. Mieliśmy też moment, w którym średnia dzienna zakażeń utrzymywała się na poziomie około osiemdziesięciu. Ale mniej więcej od tygodnia, dwóch tygodni, mamy już do czynienia z przesileniem, wzrostem - opisał.

Niedzielski podał, że w tym momencie "średni poziom zakażeń dziennie dochodzi już do stu". - To cały czas jest nieduża liczba, nie stanowi zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, ale jednak w ujęciu tygodniowym oznacza, że przyrosty są rzędu dwudziestu procent i więcej - zwracał uwagę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niedzielski: Czwarta fala będzie się rozpędzała. Decydujący o obostrzeniach jest regionalny poziom wyszczepienia

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: