Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 407 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i o śmierci 16 osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono infekcję u 30 195 osób, spośród których 1272 zmarły.
407 przypadków, o których poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek, dotyczy województw: śląskiego (216), łódzkiego (62), mazowieckiego (36), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (dziewięć), opolskiego (osiem), wielkopolskiego (osiem), podlaskiego (siedem), warmińsko-mazurskiego (sześć), zachodniopomorskiego (pięć), pomorskiego (dwa) i kujawsko-pomorskiego (jeden).
Resort przekazał również informację o śmierci 16 pacjentów zakażonych koronawirusem. Są to: 78-letni mężczyzna, który zmarł w Bolesławcu, 83-letnia kobieta, która zmarła we Wrocławiu, 65-letni mężczyzna, który zmarł w Domaszkowie, 68-letni i 74-letni mężczyzna, którzy zmarli w Tychach, 82-letnia kobieta, która zmarła w Raciborzu, 84-letnia kobieta i 67-letni mężczyzna, którzy zmarli w Warszawie, 62-letni mężczyzna, który zmarł w Radomiu, 69-letni, 79-letni mężczyzna i 84-letnia, 57-letnia i dwie 83-letnie kobiety, którzy zmarli w Zgierzu, 76-letni mężczyzna, który zmarł w Poznaniu.
Jak podano, większość osób miała choroby współistniejące. Dzień wcześniej resort poinformował o śmierci 9 osób.
Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 30 195 osób, a 1272 z nich zmarły.
Podany we wtorek dobowy bilans nowych zakażeń jest większy niż w poniedziałek i niedzielę, kiedy potwierdzono ich odpowiednio 396 i 375. Jest on jednak mniejszy niż w sobotę, kiedy odnotowano 440 nowych infekcji. Najwięcej od czasu prowadzenia przez resort statystyk było 8 czerwca - 599 przypadków.
Raport o koronawirusie
Od 11 czerwca Ministerstwo Zdrowia podaje dobowe statystki dotyczące zakażeń i śmierci pacjentów w jednym komunikacie, publikowanym o godzinie 10.30, a nie tak jak wcześniej w dwóch - rano i po południu.
Resort przekazał we wtorek także codzienny "raport o koronawirusie", który od czwartku prezentowany jest w nowym formacie. Ministerstwo zamiast "osób hospitalizowanych" podaje liczbę zajętych łóżek COVID-19 i pacjentów, którzy są podłączeni do respiratorów. Z raportu wynika, że:
- 1806 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 80 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 95 641 osób jest objętych kwarantanną, - 17 261 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 14 654 osoby wyzdrowiały.
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Śląsk epicentrum epidemii w Polsce
Najwięcej zakażeń w Polsce - 11 246 - odnotowano dotychczas w województwie śląskim, gdzie ogniskami wirusa są kopalnie. We wtorek potwierdzono tam 216 przypadków, dzień wcześniej - 188.
W piątek czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że województwo śląskie zostało uznane za obszar o najwyższym stopniu ryzyka, w związku z tym złagodzenie restrykcji dotyczących podróżowania do tego kraju nie obejmie tego regionu. Dla osób, które mają stały pobyt lub miejsce zamieszkania na terenie Śląska, wjazd do Czech umożliwiony będzie "tylko w uzasadnionych przypadkach".
Lekceważące podejście do maseczek
Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał, że "maseczka ma chronić innych przed nami, a nie nas przed innymi". - Jesteśmy egoistami, jeżeli nie zakładamy maseczki i możemy zarazić inne osoby – oceni. Dodał, że epidemia się nie skończyła i ku przestrodze podał statystyki zachorowań ze Śląska. Większość osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, nie miała pojęcia, że jest chora i może zakazić. - 98 procent górników to osoby bezobjawowe. Oczywiście to zakażanie jest małe wówczas, ale mimo wszystko występuje – zwracał uwagę Andrusiewicz.
Czwarty etap znoszenia obostrzeń
30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: tvn24.pl