Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 174 nowych, potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce i o śmierci 15 osób. W sumie w tym dniu potwierdzono 282 infekcje i 23 zgony. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 27 842 osób, spośród których 1206 zmarło.
174 przypadki, o których poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę po południu, dotyczą województw: mazowieckiego (85 osób), łódzkiego (38), śląskiego (22), małopolskiego (10), podlaskiego (osiem), podkarpackiego (pięć), dolnośląskiego (dwie osoby), świętokrzyskiego (dwie), wielkopolskiego (jedna) i zachodniopomorskiego (jedna).
Resort przekazał również informację o śmierci 15 osób. Są to: 69-letni mężczyzna i 79-letnia kobieta, którzy zmarli w Poznaniu, 75-letnia kobieta i 93-letnia kobieta, które zmarły w Bolesławcu (Dolnośląskie), 91-letni mężczyzna, 65-letni mężczyzna, 85-letnia kobieta, 88-letnia kobieta, 88-letnia kobieta, 86-letni mężczyzna, 89-letnia kobieta, 89-letni mężczyzna oraz 73-letnia kobieta - zmarli w Warszawie, 81-letnia kobieta, która zmarła w Raciborzu (Śląskie), oraz 81-letni mężczyzna, który zmarł w Starachowicach (Świętokrzyskie). Większość osób miała choroby współistniejące.
Tego samego dnia rano resort poinformował o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54 osoby), opolskiego (13), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (dziewięć), pomorskiego (pięć), wielkopolskiego (pięć), zachodniopomorskiego (cztery), kujawsko-pomorskiego (trzy), podlaskiego (trzy), dolnośląskiego (jedna), lubelskiego (jedna).
Przekazano również informację o śmierci ośmiu osób chorych na COVID-19. To: 78-kobieta, która zmarła w Poznaniu, a także 92-letni, 71-letni, 65-letni, 69-letni, 67-letni mężczyźni oraz 85-letnia i 59-letnia kobieta, którzy zmarli w Zgierzu koło Łodzi. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 27 842 osób, a 1206 z nich zmarło.
Resort zdrowia przekazał również codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 1993 osoby są hospitalizowane, - 86 002 osoby są objęte kwarantanną, - 19 336 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 13 411 osób wyzdrowiało.
Od 1 kwietnia pięciokrotnie notowano dobowy wzrost zachorowań na poziomie ponad 500 przypadków. 19 kwietnia potwierdzono zakażenie u 545 osób, 12 maja - u 556, 6 czerwca - u 576, a 7 czerwca - u 575. W poniedziałek 8 czerwca resort przekazał informację o najwyższej od początku epidemii dobowej liczbie potwierdzonych przypadków w Polsce; było ich tego dnia 599.
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Ogniska koronawirusa na Śląsku
Sytuacja epidemiczna w kraju wciąż nie ulega poprawie. Ogniskiem koronawirusa są kopalnie na Śląsku, gdzie odnotowano dotąd najwięcej przypadków zakażeń spośród wszystkich województw - ponad 10 tysięcy. Ponad połowę z nich stanowią górnicy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Górnicy z 12 kopalń od jutra nie pójdą do pracy, ale dostaną pełne pensje. "Aby zdusić ogniska epidemii"
Aby zapobiec powstawaniu kolejnych ognisk epidemii, we wtorek 10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej i dwie należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęły wstrzymywanie wydobycia na trzy tygodnie. Decyzja resortu aktywów państwowych w tej sprawie zapadła po konsultacjach m.in. z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i wojewodą śląskim. Zatrzymanie dotyczy przede wszystkim tych kopalń, gdzie dotąd nie było wielu przypadków koronawirusa.
W PGG są to trzy z czterech tzw. ruchów kopalni ROW (Chwałowice, Marcel i Rydułtowy), dwie z trzech części kopalni Ruda (Pokój i Halemba), kopalnia Piast-Ziemowit (obie części), a także kopalnie Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła i Wujek. W JSW wydobycie wstrzymują kopalnie Budryk oraz Knurów-Szczygłowice. W zatrzymywanych kopalniach PGG pracuje łącznie ok. 26 tys. osób, zaś we wstrzymujących pracę kopalniach JSW ok. 8,4 tys. - 3,3 tys. w kopalni Budryk, 2,5 tys. w ruchu Knurów i 2,6 tys. w ruchu Szczygłowice.
Czwarty etap znoszenia obostrzeń
30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: tvn24.pl