TVN24 | Polska

Sylwester bez przemieszczania się, z dwoma wyjątkami. Rozporządzenie opublikowane

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodowąTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową

W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadza ono między innymi zakaz przemieszczania się w określonych godzinach w noc sylwestrową, a także ograniczenia w usługach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku (do końca przerwy szkolnej) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia - między innymi zamknięcie hoteli, stoków narciarskich, ograniczenie w działaniu galerii handlowych.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek późnym wieczorem.

Sylwester bez przemieszczania się. Z dwoma wyjątkami

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w sylwestrową noc będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się od godziny 19 (31 grudnia) do godziny 6 rano (1 stycznia). Będą od tego jednak dwa wyjątki - będzie można się przemieszczać w celu "wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej" lub "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Zaszczepieni nie będą wliczani do limitu osób na imprezach domowych

Do 17 stycznia zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób. Tak jak dotychczas uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 - przewiduje rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Ograniczenie usług

Zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Będą mogły działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

W terminie tym ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego - będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto nie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, przeznaczonych dla pacjentów czy członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Według rozporządzenia nie będzie można też w tym terminie prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości