TVN24 | Polska

Konferencja prasowa ministra zdrowia. "Jesteśmy w sytuacji trudnej"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski o wzroście zakażeń koronawirusem
Niedzielski o wzroście zakażeń koronawirusemTVN24
wideo 2/27
TVN24Niedzielski o wzroście zakażeń koronawirusem

O przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach - z jedną modyfikacją - oraz o nowych obostrzeniach w województwie pomorskim poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał też, że wejdą w życie nowe zasady teleporad lekarskich. Wcześniej zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 14:41

  Zakończyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Dziękujemy za uwagę.

 • 14:40

  Niedzielski: W przypadku szczepionki Sputnik proces certyfikacji jest bardziej zaawansowany. W przypadku chińskiej szczepionki takiej współpracy jeszcze nie ma. Jedynymi szczepionkami, które mogą być dostarczone na polski rynek, są produkty zweryfikowane

 • 14:28

  Minister zdrowia o szczepieniach: Mamy rekomendację Rady Medycznej, która zarekomendowała szczepienie ozdrowieńców jedną dawką. Weryfikujemy to stanowisko. W najbliższym czasie zostanie wydane stanowisko w tej sprawie.

 • 14:26

  Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie dzisiaj podpisze rozporządzenie w kwestii teleporad. Chodzi o ograniczenie możliwość teleporad. Minister mówił, że mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu.

 • 14:24

  Minister zdrowia: Jesteśmy w sytuacji trudnej. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z sytuacją, że zostanie przekroczony poziom 18 tysięcy zachorowań bądź więcej

 • 14:20

  Niedzielski: Kolejna decyzja dotyczy województwa pomorskiego. Tutaj chcemy zastosować te rozwiązania, które są na Warmii i Mazurach. Od 13 do 20 marca hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą zamknięte. Nauka będzie się odbywała w systemie hybrydowym.

 • 14:17

  Minister: Podjęliśmy decyzję, że w województwie warmińsko-mazurskiem o tydzień będą przedłużone obostrzenia. Będzie jeden wyjątek. Zamiast edukacji zdalnej, chcemy zastosować naukę hybrydową.

 • 14:16

  Niedzielski: apeluję, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa

 • 14:15

  Minister: Prowadzimy cały czas monitoring mutacji, które sa odpowiedzialne teraz za rozprzestrzenianie się koronawirusa. Najnowsze badania pokazują, że udział mutacji systematycznie rośnie. Za ostatnie 21 dni jest blisko 25-procentowy udział mutacji brytyjskiej.

 • 14:13

  Niedzielski: województwem, które znajduje się w następnej kolejności jest pomorskie. Kolejne to mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

 • 14:12

  Niedzielski: analizując sytuację regionalną, nadal widzimy, że najbardziej dotknięte zachorowaniami jest województwo warmińsko-mazurskie

 • 14:11

  Minister: w przyszłym tygodniu liczba łóżek będzie się systematycznie powiększała

 • 14:11

  Niedzielski: powoli będziemy otwierać kolejne szpitale tymczasowe

 • 14:10

  Niedzielski: dzisiaj podjęliśmy decyzję, że w pierwszej kolejności będziemy otwierali, czy przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe

 • 14:09

  Minister: bardzo ważnym zagadnieniem jest stałe powiększanie infrastruktury szpitalnej

 • 14:08

  Niedzielski: dokonujemy przeglądu zaopatrzenia w tlen

 • 14:06

  Minister zdrowia: Zdecydowaliśmy się wykonać cztery kroki. Dotyczą weryfikacji deklarowanych łóżek przez szpitale.

 • 14:04

  Niedzielski: rośnie liczba osób zgłaszających wątpliwości dotyczące stanu zdrowia

 • 14:03

  Niedzielski: Mamy stały trend dynamicznego wzrostu liczby zakażeń. Z tygodnia na tydzień liczba zakażeń była większa o jedną trzecią.

 • 14:02

  Rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia.

- Będziemy omawiać aktualną sytuację i być może już w piątek będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia - mówił w czwartek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Rozważamy, aby ze względu na to, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych województwach, przejść docelowo na tygodniowy system raportowania, a nie tak jak do tej pory - dwutygodniowy – mówił.

Jak zapewnił Mueller, ewentualna regionalizacja obostrzeń byłaby wprowadzana "z pewnym wyprzedzeniem", aby podmioty gospodarcze mogły się do nich przygotować. Przekazał, że w najbliższy weekend nie będzie wprowadzanych żadnych zmian w obostrzeniach.

Obostrzenia

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli mają obowiązywać do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od 27 lutego zamknięte. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych powróciły do zdalnej nauki.

W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym. Zajęte może być w nich 50 procent miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte są stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – obłożone może być 50 procent pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

Ponadto od zeszłej soboty 27 lutego w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust wyłącznie maseczką.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBOSTRZENIACH >>>

Prawie 16 tysięcy nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 15 829 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 263 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 766 490 zakażeń.

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości