Od poniedziałku zmieniona zostaje organizacja nauki zdalnej w szkole. Dyrektor będzie miał obowiązek zorganizować lekcje stacjonarne lub online tylko dla uczniów z niepełnosprawnościami, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczyć się zdalnie w domu – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jego szef podpisał nowe rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy wprowadzona zostaje też możliwość organizowania w formie stacjonarnej próbnych egzaminów dla ósmoklasistów i maturzystów.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nią uczniowie klas I–III szkół podstawowych i dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną. Prowadzona jest ona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zmiana w organizacji nauki zdalnej w szkole
Do 14 lutego zdalnie uczyć się będą nadal uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Zawieszone pozostanie też stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.
Zmienione zostały jednak zasady organizowania zajęć dla uczniów, którzy z różnych względów nie mogą uczyć się zdalnie w domu.
- Od 1 lutego dyrektor szkoły będzie miał nadal obowiązek organizować zajęcia lub zajęcia zdalne dla tych uczniów klas IV-VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie mogą się uczyć w domu. Natomiast dla uczniów, którzy z innych przyczyn nie mogą się uczyć zdalnie, może takie zajęcia zorganizować – wyjaśniała rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska.
Przed nowelizacją dyrektor miał obowiązek zorganizowania takich zajęć zarówno dla uczniów z niepełnosprawnościami, jak i dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie mogli się uczyć zdalnie w domu.
Możliwa organizacja testów stacjonarnie
Rzeczniczka przekazała, że resort otrzymał "wiele pytań o organizację tak zwanych próbnych egzaminów w szkole".
- Potwierdzam, że w ramach konsultacji z nauczycielami będzie można zorganizować testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego. Rozwiązanie to zostało wprowadzone właśnie na prośbę dyrektorów szkół – poinformowała Ostrowska.
- Dodatkowo, jeśli chodzi o szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe, utrzymane zostały rozwiązania umożliwiające prowadzenie kształcenia praktycznego z zachowaniem reżimu sanitarnego w określonych warunkach organizacyjnych - dodała.
Przypomniała, że nadal aktualne są wytyczne sanitarne dla dyrektorów szkół, które zostały opracowane wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. - Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców – podkreśliła.
Nowelizacja rozporządzenia, podpisana przez ministra edukacji i nauki w czwartek, wchodzi w życie w poniedziałek. W piątek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Źródło: PAP