W województwie mazowieckim wydano 22 nakazy stawienia się do pracy w Domach Pomocy Społecznej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w czwartek w Sejmie, że ministerstwo przygląda się każdemu z tych przypadków. Chodzi między innymi o kierowanie do pracy samotnych rodziców bądź matek na urlopach macierzyńskich.
Jak poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, Ministerstwo Zdrowia analizuje sytuację w Domach Opieki Społecznej i wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, będzie wskazywać dodatkową opiekę pielęgniarską.
Decyzje o skierowaniu personelu medycznego do danej placówki wojewoda podejmuje na podstawie Ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Mają one rygor natychmiastowej wykonalności, a więc lekarze zobowiązani są stawić się do pracy. Wojewoda w przypadku niestosowania się do decyzji skieruje do placówki kolejnych lekarzy. Z kolei na te osoby, które nie wypełniają nałożonego obowiązku, nakładane będą kary administracyjne od 5 do 30 tysięcy złotych. Do tej pory wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w drodze decyzji nałożył pięć kar po 5 tysięcy złotych.
"Mamy zdiagnozowaną sytuację indywidualną każdego przypadku"
Do sprawy odniosła się w Sejmie w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Mamy zdiagnozowaną sytuację indywidualną każdego przypadku - zapewniła. Stwierdziła, że w województwie mazowieckim wydano 22 takie nakazy. - Są one poddane naszemu szczególnemu baczeniu - dodała.
- Zgodnie z procedurami prawa wszystko jest załatwiane - powiedziała w Sejmie Maląg.
Stwierdziła również, że sprawdzane są sytuacje, w których kiedy wojewoda nałożył obowiązek pracy w Domu Pomocy Społecznej, automatycznie zostało przyniesione zwolnienie lekarskie. - Zasadność tego zwolnienia też pozwolimy sobie zobaczyć - dodała Maląg. Poinformowała również, że takie nakazy są wydawane nie tylko w województwie mazowieckim.
Co mówią przepisy?
Przepisy Ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych stanowią, że:
Pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.
Ustawa wymienia listę osób, których do pracy powołać nie wolno. Wśród grup wyłączonych są wszystkie osoby nieletnie i starsze niż 60 lat, kobiety ciężarne i osoby wychowujące dziecko młodsze niż 14 lat (osoby samotnie wychowujące dziecko wyłączone są aż do ukończenia pełnoletniości przez ich dziecko).
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24