Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Ograniczenia i obostrzenia dla turystów w dobie pandemiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Ograniczenia i obostrzenia dla turystów w dobie pandemii

277 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w środę - to o 20 przypadków więcej niż we wtorek oraz o 72 więcej niż w poniedziałek. Zmarło 15 kolejnych osób chorych na COVID-19. Nowe zachorowania potwierdzono dziś w 13 województwach. Zobacz mapę i wykresy aktualizowane od początku pandemii.

Najwięcej nowych przypadków nadal jest na Śląsku - dziś 96 nowych przypadków. Poza tym na Mazowszu (37), w województwach łódzkim (32), małopolskim (28), podkarpackim (27), wielkopolskim (23), lubelskim (10) oraz po kilka przypadków w kolejnych sześciu regionach. Dziś nie ma danych o zachorowaniach w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem oraz Warmińsko-Mazurskiem.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło też informację o śmierci kolejnych 15 osób. Zmarli pacjenci w wieku od 42 (mężczyzna z Zawiercia) do 90 lat (kobieta hospitalizowana również w Zawierciu). W komunikacie czytamy też: "jednocześnie informujemy, że ze statystyk odejmujemy jeden zgon osoby z woj. wielkopolskiego, której laboratorium błędnie zaznaczyło wynik pozytywny".

Według komunikatów przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 36 689 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarły 1542 osoby (Co wiemy o zmarłych?), - 84 363 osoby są objęte kwarantanną, - 11 547 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 1683 "łóżka COVID-19" w szpitalach są zajęte, - 66 respiratorów jest wykorzystywanych, - 24 878 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Tagi:
Raporty: