TVN24 | Polska

"Czerwone" i "żółte" powiaty. Ministerstwo Zdrowia: lista będzie aktualizowana

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js,
pp/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szumowski: większe obostrzenia w 19 powiatach
Szumowski: większe obostrzenia w 19 powiatachTVN24
wideo 2/21
TVN24Szumowski: większe obostrzenia w 19 powiatach

W 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach od soboty 8 sierpnia wrócą większe obostrzenia. Powiaty zostały podzielone przez Ministerstwo Zdrowia na "czerwone" i "żółte". Tam, gdzie zostanie wprowadzony największy rygor, pojawi się między innymi obowiązek noszenia maseczek wszędzie - również w przestrzeni publicznej. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że baza powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w każdym tygodniu będzie aktualizowana.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w czwartek o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Mają one wejść w życie w sobotę 8 sierpnia.

Resort zdrowia jako "czerwone" oznaczył te powiaty, w których zostaną wprowadzone największe obostrzenia, a jako "żółte" te, w których będą one nieco łagodniejsze.

- Najskuteczniejszym sposobem powstrzymania transmisji koronawirusa jest ograniczenie kontaktów w tych sferach naszego życia, gdzie często dochodzi do zakażeń. Oczywistym jest, że nikt nie będzie wstrzymywał działalności firm, gdzie występują ogniska, ale musimy ograniczyć kontakty międzyludzkie tam, skąd wirus do tych firm może dotrzeć i dociera - przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Mniejsza liczba kontaktów w miejscach publicznych i na różnego rodzaju uroczystościach oraz obowiązek zasłaniania twarzy po wyjściu z domu, to mniejsza możliwość transmisji. Dlatego właśnie wprowadzamy obostrzenia tam, gdzie teraz wirusa jest najwięcej. Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska, a do tego celu pomocnym będzie właśnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach publicznych - dodał.

W każdym tygodniu - zapowiedział Andrusiewicz - baza powiatów z najwyższymi wzrostami będzie aktualizowana.

- Będziemy wprowadzać obostrzenia w nowych powiatach i likwidować je w tych gdzie zakażenia spadają. Liczymy oczywiście na pełną współpracę i egzekucję obostrzeń ze strony służb, zarówno policji, straży miejskiej jak i inspekcji sanitarnej - dodał.

Powiaty "czerwone"

W czwartek czerwonym kolorem zostało oznaczonych dziewięć powiatów w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim. 

To powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski.

Co się zmieni?

W tych powiatach będzie obowiązywał:

- zakaz organizacji kongresów i targów oraz wydarzeń kulturalnych - wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności - siłownie i kina będą zamknięte - będzie zakazana działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki lub parków rekreacyjnych - będzie zakazana działalność sanatoriów.

W lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 50.

Będą także obowiązywały ograniczenia liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni świątyni. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, będzie mogło w nim uczestniczyć do 150 osób.

W "strefie czerwonej" pojawi się również obowiązek noszenia maseczek wszędzie - również w przestrzeni publicznej.

Szumowski o dodatkowych obostrzeniach w powiatach z największym przyrostem zakażeń
Szumowski o dodatkowych obostrzeniach w powiatach z największym przyrostem zakażeńTVN24

Powiaty "żółte"

Żółtym kolorem zostało oznaczonych 10 powiatów w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

To powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

Co się zmieni?

Będą możliwe m.in.: imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 procent uczestników.

W lokalu i ogródku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni.

W przypadku działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki będzie obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

W uroczystościach rodzinnych takich jak wesela i innych spotkaniach liczba osób będzie ograniczona do 100.

W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmienią się zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ ZMIAN

Wiceminister zdrowia o zastosowanej metodyce

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że resort zastosował metodykę opartą o wytyczne ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). - Oparliśmy się o wskaźnik nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców w danym powiecie. Powiaty, w których ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, będziemy oznaczali kolorem czerwonym, a powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców będą oznaczone kolorem żółtym - mówił Cieszyński.

Oznacza to, że inne miejsca w kraju również mogą zostać objęte dodatkowymi restrykcjami, a obecnie znajdujące się na liście powiaty za jakiś czas mogą z niej zniknąć.

Autor:js, pp/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości