TVN24 | Polska

Koniec stanu epidemii w Polsce. "Jesień będzie dla nas sprawdzianem"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
TVN24
Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludzi
Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludziTVN24
wideo 2/5
TVN24Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludzi

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 16 maja zostanie zniesiony w Polsce stan epidemii. Będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. W "Faktach po Faktach" tę decyzję komentowali eksperci. Zdaniem lekarza Tomasza Karaudy "trochę to przypomina sytuację, w której zamkniemy oczy i mówimy 'nie ma mnie'". Wirusolożka ewolucyjna dr Emilia Cecylia Skirmuntt zwracała uwagę na niski poziom wyszczepienia na świecie.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 16 maja zostanie zniesiony w Polsce stan epidemii. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego.

CZYTAJ RELACJĘ Z KONFERENCJI MINISTRA NIEDZIELSKIEGO

- Zmierzamy w kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbę osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi już takiego zagrożenia - powiedział minister na konferencji.

Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznegoTVN24

Skirmuntt: nie wiem, czy to jest dobry moment na takie decyzje

Doktor Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie, powiedziała, że nie wie, czy to jest dobry moment na takie decyzje. - Oczywiście obserwujemy w wielu miejscach na świecie spadki zachorowań, chociaż nie możemy mówić, że mamy koniec pandemii. Wirus SARS-CoV-2 nadal jest z nami i prawdopodobnie zostanie - zaznaczyła. 

Jak podkreślała, "niestety wyszczepienie na całym świecie jest na dość niskim poziomie". - W bogatszych państwach jest wyższe, w biedniejszych nadal niestety jest dość niskie, więc jest duże zagrożenie, że pojawi się kolejny wariant, który całkowicie zniesie to, co próbujemy robić, żeby faktycznie tę pandemię powstrzymać - oceniła.

- W tym momencie ciężko nam mówić, czy to się rzeczywiście stanie, i kiedy się stanie - podsumowała. 

Skirmuntt: nie wiem, czy to jest dobry moment na takie decyzje
Skirmuntt: nie wiem, czy to jest dobry moment na takie decyzje

Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludzi

Lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi Tomasz Karauda ocenił, że "trochę to przypomina sytuację, w której zamkniemy oczy i mówimy 'nie ma mnie'". - Jak z małymi dziećmi, którym wydaje się, że mogą zniknąć z miejsca, w którym są, przez to, że po prostu zamkną oczy - wyjaśnił. 

- My trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludzi i mówimy, że zakażeń jest mniej. No jest mniej, bo mniej ich wykrywamy, natomiast zakażeń koronawirusem jest bardzo dużo, tylko to, co obserwujemy, to to, że nie ma wprost przełożenia z liczby zakażeń na liczbę osób, które trafiają do szpitala - podkreślił. 

Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludzi
Karauda: my trochę zamykamy oczy przez to, że nie testujemy ludziTVN24

W ocenie gościa "Faktów po Faktach" "jesień będzie dla nas sprawdzianem, czy będziemy w stanie, jeżeli będzie trafiać więcej ludzi do szpitala, wycofać się z tych wszystkich daleko idących kroków odwołujących pandemię i powiedzieć: 'musimy wrócić do dyscypliny społecznej'".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości