Rozważamy wariant utrzymania części obostrzeń, być może nawet całkowitego ich utrzymania jeszcze przez jakiś czas, ale z drugiej strony są podnoszone argumenty, że niektóre z nich powinny być zmodyfikowane - mówił w piątek TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Zapowiedział że rząd przedstawi kompleksową informację na początku przyszłego tygodnia, a "być może w zakresie szkół nieco wcześniej". Jeszcze dziś mają zostać wydane rekomendacje ministra edukacji i nauki oraz głównego inspektora sanitarnego dotyczące ewentualnego powrotu dzieci klas I-III do szkół.
Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku obowiązują wprowadzone przez rząd dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19, między innymi zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.
Rzecznik rządu Piotr Mueller był pytany w piątek w TVN24, czy i jak będzie wyglądać ewentualne poluzowanie obostrzeń epidemicznych.
"Być może trzeba będzie poczekać jeszcze na dane medyczne z początku przyszłego tygodnia"
- W tej chwili rozważamy wariant z jednej strony utrzymania części obostrzeń, które są w tej chwili, być może nawet całkowitego utrzymania aktualnych obostrzeń jeszcze przez jakiś czas. Ale z drugiej strony są podnoszone argumenty, że niektóre z tych obostrzeń powinny być zmodyfikowane. I stąd dzisiaj spotkanie Rady Medycznej i decyzja kierunkowa w tym zakresie, aczkolwiek być może trzeba będzie poczekać jeszcze na dane medyczne z początku przyszłego tygodnia - powiedział.
Mueller podkreślił, że na forum Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego toczy się dyskusja i ważą się z jednej strony wartości gospodarcze, a z drugiej wartość, jaką jest życie i zdrowie obywateli.
- To nie są łatwe decyzje. Na początku przyszłego tygodnia będziemy komunikować już całościowo, kompleksowo te informacje, być może w zakresie szkół nieco szybciej - zapowiedział rzecznik rządu.
Jeszcze dzisiaj rekomendacje dotyczące powrotu dzieci do szkół?
Na godzinę 14 była zapowiadana konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczki dotycząca przygotowania do powrotu uczniów klas I-III do szkół po feriach. Została przesunięta. Organizatorzy mają poinformować o nowej godzinie konferencji.
W czwartek Czarnek zapowiadał, że w piątek rząd będzie ostatecznie decydować na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, jakie będą rekomendacje dla dyrektorów szkół i co rząd myśli o terminie powrotu dzieci z klas I-III do szkół.
Rzecznik rządu mówił TVN24, że "jeszcze dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej". - Opinie co do kwestii związanej z powrotem klas I-III, bo o tych klasach de facto mówimy, są podzielone, jeśli chodzi o ekspertów i zespołów rządowy - dodał.
Pytany, jakie były argumenty ministra edukacji i nauki, powiedział, że "argumenty są takie, że chcemy, żeby tam, gdzie to możliwe, szkoła wracała do normalnego funkcjonowania". - Natomiast z drugiej strony cały czas pamiętajmy o tym, że kilkanaście tysięcy osób w tej chwili jest w szpitalach chorych na koronawirusa, ponad półtora tysiąca osób w ciężkim stanie pod respiratorami, a każdego dnia setki osób ze względu na koronawirusa umierają. Nie możemy o tym zapominać - dodał.
Testowanie nauczycieli i kwestia powrotu do szkół
Między 11 a 15 stycznia odbędzie się testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował w czwartek, że sanepid zgromadził już dane wszystkich chętnych na przeprowadzenie testu nauczycieli i personelu administracji szkół podstawowych. - Na dziś to jest 165 tysięcy osób, których lista została zgłoszona do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. To są osoby przygotowane do możliwego testowania w przyszłym tygodniu - mówił.
Od poniedziałku, 4 stycznia w całej Polsce trwają ferie zimowe. Pandemia spowodowała, że po raz pierwszy dzieci i młodzież w całym kraju mają wolne w jednym terminie. Ferie mają zakończyć się 17 stycznia, ale wciąż nie jest jasne, czy dzieci wrócą wtedy do nauki stacjonarnej, czy nadal będą uczyć się zdalnie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock