TVN24 | Polska

Ostatni powiat, który przez 190 dni opierał się koronawirusowi. Odnotowano tam pierwsze zakażenie

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, goldap.info
Gołdap w województwie warmińsko-mazurskimTVN24
wideo 2/21
TVN24Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim

W powiecie gołdapskim, ostatnim oficjalnie wolnym od koronawirusa w Polsce, sanepid odnotował pierwsze zakażenie SARS-CoV-2. Na COVID-19 zachorował starszy mężczyzna, trafił do szpitala. Tym samym infekcje stwierdzono już we wszystkich powiatach w kraju.

O Gołdapi jako "zielonej wyspie" na koronawirusowej mapie Polski informowaliśmy w "Faktach" TVN w połowie sierpnia. Mieszkańcy i eksperci zastanawiali się, dlaczego tam SARS-CoV-2 nie dotarł, skoro w całej Polsce zakażeń było już wówczas około 60 tysięcy. - Ciężko mi powiedzieć dlaczego. Sami się dziwimy - mówiła Halina Karpińska z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gołdapi.

Zwracano uwagę, że ruch w powiecie gołdapskim jest mały, bo graniczy on z obwodem kaliningradzkim, a granica była zamknięta. Na tym terenie mała jest też gęstość zaludnienia, więc łatwiej utrzymać społeczny dystans. W powiecie gołdapskim mieszka 27 tysięcy ludzi, a więc na kilometr kwadratowy przypada 35 mieszkańców.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kilka miesięcy obrony przed koronawirusem

Służby warmińsko-mazurskiego wojewody podały w środę, że w powiecie gołdapskim odnotowany został pierwszy przypadek osoby chorej na COVID-19. To starszy mężczyzna, który został przewieziony do szpitala.

Pierwsze testy w kierunku obecności koronawirusa wykonano w Polsce 3 marca. To oznacza, że powiat gołdapski pozostawał oficjalnie wolny od zachorowań przez około 190 dni.

Jak podał portal goldap.info, na terenie powiatu dodatkowo sześć osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a 10 - kwarantanną na podstawie decyzji miejscowego sanepidu. Jest też 18 osób na kwarantannie po powrocie z zagranicy - czytamy w portalu.

Koronawirus w Warmińsko-Mazurskiem

W środę w raporcie dziennym rzecznik wojewody Krzysztof Guzek podał, że na Warmii i Mazurach przybyło 18 zakażonych osób. Najwięcej w powiecie iławskim, gdzie zakażenie wykryto u pięciu osób i powiecie olsztyńskim, gdzie zakaziły się trzy osoby. Dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa. Dotyczą one uczniów szkoły. Trwają działania służb sanitarnych i dyrekcji szkoły zmierzające do podjęcia decyzji dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego osób mających kontakt z zakażonymi. Szkoła pracuje w trybie zdalnym. Na kwarantannie jest ok. 70 uczniów i ponad 20 nauczycieli. Do tej pory w czterech szkołach w woj. warmińsko-mazurskim nastąpiły zmiany w tradycyjnej formie nauczania. Chodzi o dwie szkoły w Olsztynie – liceum nr 2 i katolicką podstawówkę przy ul. Wyszyńskiego – oraz o zespół szkół w Działdowie i podstawówkę w Lubawie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u nauczycielki w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Tam jednak jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie trybu nauczania - przekazał rzecznik wojewody.

Koronawirus w Polsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 421 osób, najwięcej nowych przypadków wykryto w Małopolsce i na Mazowszu. Łącznie zanotowano dotąd 71 947 zakażeń – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki o których poinformowano w środę dotyczą osób z województw: małopolskiego (67), mazowieckiego (61), śląskiego (57), pomorskiego (38), dolnośląskiego (34), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (22), lubelskiego (19), warmińsko-mazurskiego (18), świętokrzyskiego (17), kujawsko-pomorskiego (14), łódzkiego (12), opolskiego (12), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (6) i podlaskiego (5). MZ podało w środę również, że zmarło 11 osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 58 do 86 lat. Do zgonów doszło m.in. w Starachowicach, Krakowie, Łańcucie, Gliwicach, Tychach, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku, Większość zmarłych, jak wskazał resort, miała choroby współistniejące. W sumie zmarło dotąd 2147 zakażonych osób.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2070 osób, pod respiratorem jest 81 chorych. Wyzdrowiało 57 135 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP, goldap.info

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości